Jak działa rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL?

artykuł promocyjny


Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest instalacją niesprawiającą większych trudności w montażu, jeśli została przewidziana na etapie projektu lub budowy domu. Co innego mamy w przypadku budynku już użytkowanego i wykończonego. Wówczas system rekuperacji nie zawsze jest możliwy do realizacji lub jego budowa będzie oznaczać spore nakłady i duży remont całego domu. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL, przeznaczony m.in. do modernizowanych budynków. Na czym polega działanie tego typu urządzenia i jak wygląda jego montaż?

Podstawowymi elementami wewnątrzściennego rekuperatora jednorurowego KELLER HRU-WALL są ceramiczny wymiennik ciepła, wentylator rewersyjny oraz  filtr powietrza.

Kluczowymi założeniami we współczesnym budownictwie jest stawianie na energooszczędność i redukcję strat ciepła. Zwiększając nakłady na lepszą izolacyjność przegród budowlanych, musimy zwrócić uwagę również na udział ciepła wentylacyjnego w bilansie energetycznym. Na rynku znajdziemy szereg rozwiązań pozwalających odzyskać część traconego ciepła i wykorzystać go do wstępnego podgrzania podawanego powietrza zewnętrznego, przez co znacznie zmniejszamy zapotrzebowanie na energię. W klasycznych systemach wentylacji powietrze z wnętrza budynku jest usuwane, natomiast świeże powietrze z zewnątrz ogrzewane jest do komfortowej dla użytkowników temperatury dopiero wewnątrz budynku.

Systemy wentylacji, które umożliwiają odzyskanie części traconego ciepła i wykorzystanie go do wstępnego podgrzania podawanego powietrza zewnętrznego, zmniejszają zapotrzebowanie na energię całego budynku. Jeśli budynek jest w trakcie projektu czy budowy, nie ma problemu z instalacją systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Jeśli natomiast budynek jest już wykończony i użytkowany, wentylacja z odzyskiem ciepła nie zawsze jest możliwa. Efektywnym, łatwym w montażu i obsłudze rozwiązaniem są rekuperatory wewnątrzścienne, które mają zastosowanie nie tylko w obiektach nowo budowanych, ale również modernizowanych.

 

Jak działa rekuperator wewnątrzścienny?

 

Praca rekuperatora dzieli się na dwa cykle, następujące po sobie co 70 sekund.

  • W pierwszym, powietrze jest wydmuchiwane - przepływając przez wymiennik o strukturze plastra miodu oddaje mu do 82% energii cieplnej i wilgotności.
  • Gdy wymiennik się nagrzeje, urządzenie przechodzi w tryb nawiewny, a skumulowana energia i wilgoć pobierane są przez świeże powietrze podawane do budynku. Zmiana cyklów następuje automatycznie i zapewnia nieprzerwaną wymianę i filtrację powietrza.


Dla efektywnej pracy instalacji zaleca się użycie co najmniej dwóch jednostek zlokalizowanych w sąsiednich pomieszczeniach i połączonych za pomocą regulatora KELLER HRU-WALL-CONTR-I. Dzięki temu zachowamy naprzemienną pracę - podczas gdy jeden z rekuperatorów pracuje w trybie wywiewu, w drugim powietrze jest nawiewane do wnętrza budynku, zapewniając lepszą cyrkulację powietrza.

Zestaw pary rekuperatorów dostarcza nawet 120 m³ świeżego powietrza na godzinę, czyli optymalną ilość dla czterech osób przebywających w wentylowanych pomieszczeniach. Uzyskany wydatek zapewnia także skuteczne usuwanie wilgoci i wentylację łazienki oraz kuchni. Decydując się na cztery współpracujące jednostki wewnątrzścienne, stworzymy całkowitą i w pełni kontrolowaną wentylację mieszkania. Ze względu na wykorzystanie energooszczędnego silnika napędowego oraz wentylatora o specjalnej konstrukcji, osadzonego w jednorurowej obudowie, zużycie energii elektrycznej jest bardzo niskie – średni koszt użytkowania dwóch urządzeń to niespełna 30 zł w skali roku. Jednocześnie oszczędności wynikające z odzysku ciepła wentylacyjnego pozwalają na zwrot kosztu inwestycji w ciągu 3-5 lat. Teoretycznie rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 90% niższe, jednak trzeba pamiętać, że żaden budynek nie jest idealnie szczelny, zatem realnie przewiduje się oszczędności rzędu 50-60%.

Kontakt w sprawie produktów:

SBS Sp. z o.o.
tel. 42/663 54 00
www: www.grupa-sbs.pl
mail: wyślij wiadomość




Zobacz także
Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system kontrolowanej wymiany powietrza w... ¬ więcej...
 
SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 to centrala rekuperacyjna, dedykowaną do rezydencji i domów jednorodzinnych... ¬ więcej...
 
Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Nawiewniki to ważny element wentylacji grawitacyjnej, przez który realizowany... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook