Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Jak działa rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL?

aktualizacja: 24-06-2020, 05:47 – artykuł promocyjny


Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest instalacją niesprawiającą większych trudności w montażu, jeśli została przewidziana na etapie projektu lub budowy domu. Co innego mamy w przypadku budynku już użytkowanego i wykończonego. Wówczas system rekuperacji nie zawsze jest możliwy do realizacji lub jego budowa będzie oznaczać spore nakłady i duży remont całego domu. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL, przeznaczony m.in. do modernizowanych budynków. Na czym polega działanie tego typu urządzenia i jak wygląda jego montaż?

Podstawowymi elementami wewnątrzściennego rekuperatora jednorurowego KELLER HRU-WALL są ceramiczny wymiennik ciepła, wentylator rewersyjny oraz  filtr powietrza.

Kluczowymi założeniami we współczesnym budownictwie jest stawianie na energooszczędność i redukcję strat ciepła. Zwiększając nakłady na lepszą izolacyjność przegród budowlanych, musimy zwrócić uwagę również na udział ciepła wentylacyjnego w bilansie energetycznym. Na rynku znajdziemy szereg rozwiązań pozwalających odzyskać część traconego ciepła i wykorzystać go do wstępnego podgrzania podawanego powietrza zewnętrznego, przez co znacznie zmniejszamy zapotrzebowanie na energię. W klasycznych systemach wentylacji powietrze z wnętrza budynku jest usuwane, natomiast świeże powietrze z zewnątrz ogrzewane jest do komfortowej dla użytkowników temperatury dopiero wewnątrz budynku.

Systemy wentylacji, które umożliwiają odzyskanie części traconego ciepła i wykorzystanie go do wstępnego podgrzania podawanego powietrza zewnętrznego, zmniejszają zapotrzebowanie na energię całego budynku. Jeśli budynek jest w trakcie projektu czy budowy, nie ma problemu z instalacją systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Jeśli natomiast budynek jest już wykończony i użytkowany, wentylacja z odzyskiem ciepła nie zawsze jest możliwa. Efektywnym, łatwym w montażu i obsłudze rozwiązaniem są rekuperatory wewnątrzścienne, które mają zastosowanie nie tylko w obiektach nowo budowanych, ale również modernizowanych.

 

Jak działa rekuperator wewnątrzścienny?

 

Praca rekuperatora dzieli się na dwa cykle, następujące po sobie co 70 sekund.

  • W pierwszym, powietrze jest wydmuchiwane - przepływając przez wymiennik o strukturze plastra miodu oddaje mu do 82% energii cieplnej i wilgotności.
  • Gdy wymiennik się nagrzeje, urządzenie przechodzi w tryb nawiewny, a skumulowana energia i wilgoć pobierane są przez świeże powietrze podawane do budynku. Zmiana cyklów następuje automatycznie i zapewnia nieprzerwaną wymianę i filtrację powietrza.


Dla efektywnej pracy instalacji zaleca się użycie co najmniej dwóch jednostek zlokalizowanych w sąsiednich pomieszczeniach i połączonych za pomocą regulatora KELLER HRU-WALL-CONTR-I. Dzięki temu zachowamy naprzemienną pracę - podczas gdy jeden z rekuperatorów pracuje w trybie wywiewu, w drugim powietrze jest nawiewane do wnętrza budynku, zapewniając lepszą cyrkulację powietrza.

Zestaw pary rekuperatorów dostarcza nawet 120 m³ świeżego powietrza na godzinę, czyli optymalną ilość dla czterech osób przebywających w wentylowanych pomieszczeniach. Uzyskany wydatek zapewnia także skuteczne usuwanie wilgoci i wentylację łazienki oraz kuchni. Decydując się na cztery współpracujące jednostki wewnątrzścienne, stworzymy całkowitą i w pełni kontrolowaną wentylację mieszkania. Ze względu na wykorzystanie energooszczędnego silnika napędowego oraz wentylatora o specjalnej konstrukcji, osadzonego w jednorurowej obudowie, zużycie energii elektrycznej jest bardzo niskie – średni koszt użytkowania dwóch urządzeń to niespełna 30 zł w skali roku. Jednocześnie oszczędności wynikające z odzysku ciepła wentylacyjnego pozwalają na zwrot kosztu inwestycji w ciągu 3-5 lat. Teoretycznie rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 90% niższe, jednak trzeba pamiętać, że żaden budynek nie jest idealnie szczelny, zatem realnie przewiduje się oszczędności rzędu 50-60%.

Kontakt w sprawie produktów:

SBS Sp. z o.o.
tel. 42/663 54 00
www: www.grupa-sbs.pl
mail: wyślij wiadomośćZobacz także
Dom z rekuperacją - jaki system grzewczy najlepszy

Dom z rekuperacją - jaki system grzewczy najlepszy

Decydując się na rekuperację w momencie planowania budowy, możemy skorzystać podwójnie.... ¬ więcej...

 
Filtr elektrostatyczny - jak działa

Filtr elektrostatyczny - jak działa

Filtr służy do uzdatniania powietrza, jednak na rynku mamy różne rodzaje... ¬ więcej...

 
Jak działa rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL?

Jak działa rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest instalacją niesprawiającą większych... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Wienkra
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet