Rekuperatory

Hewalex - patron sekcji


Własne ujęcie wody - idealne do domu i ogrodu

artykuł promocyjny


Doprowadzenie odpowiedniej ilości wody dla celów bytowo-gospodarczych, jak również nawadniania zieleni to jedna z podstawowych instalacji każdego nowo powstającego domu. Zagospodarowanie działki z dala od zwartej zabudowy niesie ze sobą wiele korzyści, ale także wyzwań dla inwestora. Jednym z nich są możliwości zapewnienia ujęcia wody. W zależności od lokalizacji i uzbrojenia danej posiadłości możliwe jest:

  • zagospodarowanie wody deszczowej,
  • wykonanie przyłącza do miejskiej/wiejskiej sieci wodociągowej,
  • wykopanie lub wywiercenie własnego ujęcia wody.

 

 

Własna studnia

 

Własna studnia kopana lub głębinowa pozwala uniezależnić się od drogiej wody użytkowej, ale daje też zabezpieczenie w stosunku do ograniczonych zasobów wody opadowej. Do tłoczenia wód głębiowych oraz nawadniania większych powierzchni konieczne jest zastosowanie pomp głębinowych wraz z osprzętem.


Wybór pompy głębinowej - na co zwrócić uwagę:
 

  • średnica studni,
  • głębokość odwiertu studni,
  • poziom wody w studni,
  • objętość wody, która ma być tłoczona,
  • przyłączona sieć rurociągowa,
  • planowane zastosowanie (nawadnianie, zraszanie lub zaopatrzenie w wodę do celów mieszkaniowych).


Warto, aby system pompy i akcesoria był kompletny i pochodził od jednego producenta. Wybór odpowiedniego modelu możemy zlecić firmie studniarskiej, która będzie wykonywać odwiert. Pamiętajmy przy tym, że jest to urządzenie na stałe zanurzone w studni i od jego sprawności zależy dostawa wody do naszego domu. Warto więc postawić na jakość.


Pełen zestaw powinien składać się z dobrej jakości pompy głębinowej, odpowiedniej długości przewodu elektrycznego, linki zabezpieczającej oraz głowicy studni, do której podwieszona zostanie linka. Linka jest tu równie ważna, co pozostałe elementy, bo z pozoru błahy element może zaważyć na naszej wygodzie.

Do sterowania i zabezpieczenia pracy pompy niezbędne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń, takich jak sterownik z przełącznikiem ciśnieniowym oraz zabezpieczeniem przed pracą na sucho.


Rozwiązaniem pozwalającym na zredukowanie liczby armatury, sterownia oraz wielkości zbiornika magazynującego jest zastosowanie pomp sterowanych zewnętrznym przetwornikiem częstotliwości. Dzięki tzw. falownikowi otrzymujemy bardzo stabilną pracę pompy, która niezależnie od ilości otwartych punktów czerpalnych będzie utrzymywała stałe ciśnienie tłoczenia. Tym samym nie dojdzie do wahań i uderzeń ciśnienia podczas załączania i wyłączania pomp z klasycznym sterowaniem bez regulacji obrotów. Dodatkowym atutem w tego typu sterowaniu jest możliwość zredukowania wielkości zbiornika do absolutnego minimum, czyli 2 litrów.


 

 >> PROGRAM DOBORU POMP GŁĘBINOWYCH WILO <<



Własne ujęcie wody - formalności


Wykonanie własnej studni wymaga spełnienia określonych formalności wynikających z przepisów Prawa wodnego oraz Prawa geologicznego i górniczego, a także z warunków określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ze szczególną uwagą dotyczącą ochrony środowiska, dostępnym w urzędzie gminy adekwatnym do miejsca inwestycji. Są dwie możliwości:

  • pozwolenie wodnoprawne - wymagane, gdy pobór wody ze studni będzie większy niż 5 m³ na dobę, jej głębokość przekroczy 30 m oraz jeżeli na działce planowane jest prowadzenie działalności gospodarczej i na jej cele będzie wykorzystywana woda ze studni.
  • zgłoszenia budowy - gdy planujemy wykonanie studni tylko i wyłącznie na własne cele użytkowe (niezależnie czy na nawadnianie, czy jako wodę pitną). Dodatkowo należy przedłożyć szkic usytuowania studni na działce oraz oświadczenie o jej własności. Do wiercenia można przystąpić po 30 dniach od dnia zgłoszenia o ile nie będzie żadnych dodatkowych wymogów.



Woda ze studni - parametry instalacji


Przy wykonaniu ujęcia wody na potrzeby własne musimy znać dwie podstawowe wartości:
 

  • maksymalne zapotrzebowanie na wodę 

W przypadku standardowego domu jednorodzinnego możemy przyjąć, że wydajność studni i pompy w zakresie 1-3 m³/h, które to w zupełności pokryje maksymalne zapotrzebowanie na wodę. To oznacza, że dla 4-5-osobowej rodziny możemy przyjąć zapotrzebowanie na wodę 1,5 - 2,0 m³/h. Niemniej takie obliczenia powinny być wykonane przez projektanta instalacji (sytuacja idealna) bądź wykonawcę.
 

  • minimalna wymagana wysokość ciśnienia

w celu określenia, z jakim ciśnieniem ma pracować pompa (z jakim ciśnieniem woda będzie wypływa z baterii), należy ustalić kilka parametrów, tj. odległość studni od domu, wysokość budynku (wysokość od przyłącza do najwyższego punktu czerpalnego w budynku), głębokość lustra wody, średnicę rurociągu, rodzaj armatury. Standardowo zaleca się przyjmowanie ciśnienia 1 bara dla punktu czerpalnego, tj. umywalki/głowicy natrysku.


Wykonanie odwiertu


Prace związane z wykonaniem odwiertu należy powierzyć specjalistom posiadającym odpowiedni sprzęt oraz wiedzę, doświadczenie i uprawnienia w danym zakresie.

Parametry źródła wody

  • Średnica odwiertu - średnica większości pomp 3" wynosi od 74-81 mm, pomp 4" już ok. 98 mm. Tym samym na wstępnym etapie należy określić odpowiednią średnicę studni, aby nie doszło do niechcianych niespodzianek przy montażu. Największa i zasadnicza różnica miedzy pompą 3 a 4" to jej wydajność, czyli parametr bardzo nam potrzebny dla utrzymania komfortu dostawy wody. W przypadku zapotrzebowania na wodę dla domów jedno- czy dwurodzinnych zastosowanie rur osłonowych 110 mm stanowi korzystną równowagę pomiędzy kosztami odwiertu, zakupu pompy oraz jej parametrami.
  • Badania jakości wody - jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy chcemy wykorzystywać wodę z odwiertu do celów pitnych, kąpieli, do urządzeń, tj. zmywarki czy pralki. Należy wodę poddać badaniom fizyko-chemicznym, celem określenia składu. Jeżeli woda będzie dostarczana do instalacji wewnątrz budynku, a szczególnie na cele bytowe, przy dużej zawartości minerałów w wodzie, takich jak żelazo, magnez, związku siarki, zaleca się zastosowanie stacji uzdatniania wody. Można też zastosować niechemiczne metody jej uzdatniania (np. magnetyzery).
  • Wypłukanie studni z piasków i drobin montażowych - studnia po wykonaniu odwiertu powinna charakteryzować się klarowną wodą, pozbawioną frakcji ściernych w postaci piasków. Dlatego też ważne jest, aby zastosowana technologia wykonania odwiertu oraz instalacji rur osłonowych i rury filtracyjnej gwarantowała szczelność, wytrzymałość oraz jakość, która przełoży się na żywotność zarówno studni, jak i pompy oraz całej instalacji.

 


Woda ze studni - czysta i tania

 

Ogrom wiedzy i czekające nas formalności na początku inwestycji mogą przytłaczać i zniechęcać inwestora do podjęcia wyzwania, jakim jest wybudowanie własnej studni. Takie rozwiązanie to jednak sporo korzyści, z których chętnie korzystają także osoby mogące wykonać podłączenie do sieci wodociągowej. Przede wszystkim zyskujemy czystą i zdrową wodę, która rurami nie biegnie przez całe miasto, a jest pozyskiwana na miejscu, i która przeszła naturalny proces filtracji. Dodatkowo mamy pełną niezależność od zewnętrznego dostawcy wody. Równie ważny jest fakt, że inwestor może się cieszyć niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem, szczególnie pod kątem kosztów eksploatacyjnych. Koszty odnoszą się jedynie do fazy inwestycji (wykonanie przyłącza wodociągowego to również dodatkowy koszt) oraz kosztu poboru prądu przez silnik pompy głębinowej.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Wilo Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 702 61 61
www: wilo.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Gromadzenie wody deszczowej zyskuje coraz więcej zwolenników. I nic dziwnego skoro... ¬ więcej...
 
Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Spadające z dachu zaspy śnieżne i sople, zamarzająca w rynnach i rurach spustowych... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak zaoszczędzić pieniądze na prądzie? Wilo producent pomp i systemów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook