12 rzeczy, które musisz wiedzieć przed budową domu

artykuł promocyjny


Budowa domu to duże przedsięwzięcie. Jeśli nie zajmujesz się tym zawodowo – najprawdopodobniej wybudujesz w ciągu swojego życia tylko jeden dom. Warto odpowiednio się do tego przygotować i zrobić to dobrze. Błędy popełnione na etapie planowania mogą być brzemienne w skutkach. Zobacz, jak ich uniknąć.

 

1. Typ ogrzewania

 

Wybór ogrzewania to ważna decyzja, której efekty zostaną z Tobą na lata. Dom jednorodzinny możesz ogrzewać gazem płynnym, ziemnym, węglem, drewnem opałowym, energią solarną lub elektryczną.


Ważne: niezależnie od rodzaju ogrzewania domu, decydując się na ogrzewanie podłogowe, musisz przewidzieć jego montaż już na etapie projektowania domu. W podłodze przebiegać będą bowiem dodatkowe elementy takie jak rury wentylacyjne (w przypadku okapu blatowego zamontowanego na wyspie).

 

2. Płyta elektryczna lub gazowa

 

Jej wybór ma kluczowe znaczenie przy planowaniu przyłącza gazu. Również od rodzaju płyty grzewczej zależy wysokość, na jakiej zostanie zamontowany okap kuchenny.

 

3. Rodzaj wentylacji

 

Najpopularniejszym rodzajem wentylacji stosowanej obecnie jest tradycyjna i naturalna wentylacja grawitacyjna. Alternatywą jest wentylacja mechaniczna, która wymaga zasilania energią elektryczną, ale za to aktywnie i stale dostarcza do wnętrz świeże powietrze oraz usuwa zanieczyszczone. Wentylacja hybrydowa z kolei łączy w sobie wentylację grawitacyjną i mechaniczną.


Ważne: od rodzaju wentylacji, obecności lub braku rekuperatora i sposobu montażu okapu kuchennego zależy m.in. to, jaki wywietrznik zastosujesz na dachu domu oraz czy przy oknach będą nawiewniki.

 

4. Pompa ciepła

 

Nowoczesne, ekonomiczne i proekologiczne rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Powietrzna pompa ciepła może współpracować z systemem wentylacyjnym, warto więc na etapie projektu określić jego konkretne parametry.

 

5. Klimatyzacja

 

Planujesz klimatyzację w nowym domu? Pamiętaj, że jej instalacja musi odbyć się przed tynkowaniem domu.

 

6. Kanalizacja

 

Jej zadaniem jest odprowadzanie ścieków z budynku do sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni lub szamba. W domu niepodpiwniczonym instalacja układana jest w gruncie, więc trzeba ją położyć dużo wcześniej. W przypadku podpiwniczenia dostęp do źle zainstalowanej instalacji również może być utrudniony.

 

7. Okap kuchenny

 

Wybierając okap kuchenny z podłączeniem do komina wentylacyjnego – zaplanuj wcześniej umiejscowienie kuchni, a w szczególności płyty grzewczej. Zapewnij łatwy dostęp dla rur wentylacyjnych, które biegną z okapu. Pomyśl o miejscu, w którym będzie dostępna kratka wentylacyjna. Pamiętaj, że okap potrzebuje zasilania elektrycznego. Niekiedy wentylacja prowadzona od okapu wymaga zamontowania rur w suficie podwieszanym, co obniży wysokość pomieszczenia o ok. 15 cm – pamiętaj o tym!

Jaki okap do kuchni

W przypadku kanałów płaskich biegnących w podłodze od okapu blatowego – pamiętaj, by zamontować je jeszcze przed wylaniem wylewki betonowej. Okap może pracować z silnikiem zewnętrznym – zaplanuj to już na etapie projektu domu. Jeśli wylot z komina okapu znajdować się będzie na dachu – pomyśl, jakiego rodzaju wywiewnik zastosujesz.

W przypadku braku rekuperacji zadbaj o nawiewniki w oknach, by okap miał skąd czerpać powietrze do prawidłowego funkcjonowania.

 

8. Kanalizacja burzowa (deszczowa)

 

Kanalizacja, której zadaniem jest odprowadzanie wody opadowej i roztopowej z dachu, parkingu czy pozostałego terenu posesji. Kluczowe i wskazane jest to, by zaprojektować system, który pozwoli ponownie wykorzystać wodę (np. do podlewania ogrodu czy trawnika).

 

9. Instalacja wodna

 

Instalacja wodociągowa, której zadaniem jest rozprowadzenie wody w całym domu. Ważne, by na etapie projektu był przygotowany jej dokładny plan (połączenie przewodów, armatura, urządzenia doprowadzające wodę). Warto pamiętać, że rury z wodą prowadzi się poniżej rur gazowych i kabli elektrycznych.

 

10. Instalacja elektryczna

 

Błędy w planowaniu instalacji elektrycznej zdarzają się nadzwyczaj często. Zwykle dotyczą niedoboru gniazd, punktów oświetleniowych, nieestetycznego wykonania, braku osobnych obwodów dla pralki czy lodówki oraz źle poprowadzonych przewodów. Niektóre z tych błędów powodują jedynie dyskomfort, a inne są niebezpieczne dla zdrowia i życia mieszkańców.

 

11. Ocieplenie i tynkowanie budynku

 

Przed tym etapem musisz wiedzieć, gdzie dokładnie będą przebiegać wszystkie rury. Jeśli planujesz okap kuchenny na ścianie, przez którą wyjście z rurą wentylacyjną przewidziane jest na zewnątrz – koniecznie uwzględnij to w projekcie. Nic tak nie denerwuje, jak konieczność przebijania się przez docieploną i otynkowaną ścianę.

 

12. Zabudowa kuchenna

 

Planując zabudowę, weź pod uwagę układ kuchni i rodzaj okapu, ale przede wszystkim pamiętaj o doprowadzeniu wszystkich niezbędnych instalacji (elektrycznej, wodnej, gazowej, wentylacyjnej). Kuchnia ma być nie tylko pomieszczeniem, w którym miło spędza się czas, ale takim, w którym wygodnie i bezpiecznie przygotowuje się i spożywa posiłki.

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomość




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook