Rekuperatory

Hewalex - patron sekcji


Osiedle samowystarczalne energetycznie - czy to możliwe?

artykuł promocyjny


Samowystarczalność energetyczna budynków jest coraz częściej poruszanym tematem. Jest istotna nie tylko ze względu na środowisko, ale też mieszkańców. Kto nie marzy o domu, w którym powietrze jest czyste, panuje w nim dobry mikroklimat, a dodatkowo unosi się zapach drewna? Kto nie chciałby mieszkać w domu, który nie produkuje zanieczyszczeń, a rachunki płacą się same?

osiedle domów


Pod Poznaniem powstało osiedle niezwykłych domów. 10 budynków o powierzchni 200-300 m2 zaprojektowanych w taki sposób, aby w zakresie energii elektrycznej i cieplnej były samowystarczalne.


Postanowiliśmy stworzyć koncept osiedla tak ekologicznego jak tylko się da i na tyle energooszczędnego, na ile jest to możliwe do wykonania – mówi Jarosław Trela, deweloper, właściciel firmy EM4 Sp.z.o.o.


Na oszczędności energetyczne budynku wpływa wiele czynników. Pierwszym jest ogrzewanie płaszczyznowe, umiejscowione w ścianach zewnętrznych od wewnątrz budynku oraz duża elektrownia fotowoltaiczna o mocy 13,5 kW na każdym domu. Poza tym, każdy dom na osiedlu ma pompę ciepła, więc budynki są samowystarczalne i zeroenergetyczne.

 

Przyjrzyjmy się z bliska

 

Przyjrzyjmy się z bliska jednemu z budynków. Taki dom powstaje dzięki współpracy między inwestorem, architektem oraz wykonawcą zarówno bryły obiektu jak i instalacji wewnątrz. Projektując cały system przygotowano analizę rocznego zapotrzebowania energetycznego budynku na cele grzewcze, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, wentylacji mechanicznej oraz pozostałego zapotrzebowania na energię elektryczną. Na tej podstawie dobrano moc instalacji fotowoltaicznej, która według założeń ma pokryć całkowite zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną.

osiedle domow


Co więcej, bryła każdego z domów jest odpowiednio przemyślana - prosty kształt, dwuspadowy dach i odpowiednie usytuowanie względem stron świata. Jest to podstawa, jeśli budynek ma być samowystarczalny energetycznie.


Dach dwuspadowy daje lepsze możliwości, jest estetyczny i umożliwia odpowiednie pokrycie instalacją fotowoltaiczną. Poza tym, dach dwuspadowy nie powoduje takich strat ciepła, jak dachy wielospadowe.


W tym wypadku, pokrycie nie stanowiło dodatkowego problemu. Instalacja fotowoltaiczna stanowi jedną wielką taflę, złożoną z 45 modułów o mocy 300 W. To pozwoliło na lepsze wykorzystanie dachu do celów energetycznych.

 

Dom w dobrym klimacie!

 

Domy zbudowano z litego drewna, bez użycia środków chemicznych i klejów. Ściany mają dużą zdolność akumulacji ciepła, a wewnątrz budynku panuje przyjemny mikroklimat.


Dom nie ma kotłowni, a pompa ciepła, składająca się z zasobnika ciepłej wody użytkowej o pojemności 220 l, jednostki wewnętrznej pompy ciepła z układem chłodniczym oraz wbudowanego zasobnika buforowego,  jest zamontowana w garażu. Urządzenie spełnia wszystkie oczekiwania mieszkańca nowoczesnego domu. Pompa ciepła powietrze-woda ma ogrzewać budynek, chłodzić go latem i zapewniać ciepłą wodę użytkową.

pompa ciepła


W garażu jest też falownik fotowoltaiczny, a z boku budynku jednostka zewnętrzna pompy ciepła, która wyglądem pasuje do budowy osiedla. Urządzenie pracuje cicho, więc nie przeszkadza mieszkańcom.

pompa ciepła


Instalacja fotowoltaiczna umożliwia pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną budynku, a w przypadku nadwyżki energii, jest ona oddawana do sieci. Dzięki systemowi opustów można wykorzystać ją w bilansie rocznym.


Dom jest praktycznie samowystarczalny. Przeprowadzony audyt energetyczny wykazał, że roczne rachunki za energię elektryczną, ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową wynoszą około 250 zł na rok. Jak łatwo przeliczyć to bardzo niewiele. Koszt wszystkich potrzeb budynku zostaje zamknięty w ćwiartce ceny tony dobrego węgla! Już prawie nie opłaca się budować w innych systemach!

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Dimplex Polska Sp. z o. o.


Zobacz także
Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Gromadzenie wody deszczowej zyskuje coraz więcej zwolenników. I nic dziwnego skoro... ¬ więcej...
 
Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Spadające z dachu zaspy śnieżne i sople, zamarzająca w rynnach i rurach spustowych... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak zaoszczędzić pieniądze na prądzie? Wilo producent pomp i systemów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook