Hewalex - patron sekcji


Kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne - co wybrać

aktualizacja: 08-05-2020, 08:48 – artykuł promocyjny


Energia słoneczna to idealna możliwość wykorzystania darmowego źródła energii, która jest bezpłatna i bezpieczna dla środowiska. Może służyć do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Często dla właściciela domu decyzja pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi jest bardzo trudna. Duży wpływ na decyzję mają aktualne dofinansowania, dostępność informacji i trendy.

FV

fot.: Hewalex - Instalacja solarna i fotowoltaiczna spełnia inną funkcję i wybór rozwiązania zależy od cech budynku oraz oczekiwań mieszkańców. Można je z powodzeniem stosować wspólnie.


Fotowoltaika w Polsce w ciągu ostatnich 2-3 lat znacząco się rozwinęła i zyskała popularność, także dzięki dofinansowaniom. W przypadku kolektorów słonecznych dofinansowania są niewielkie, ale warto wziąć pod uwagę wady i zalety obu systemów, ponieważ jest to inwestycja na długie lata.


Zalety fotowoltaiki są dobrze znane, dlatego powinniśmy znać też korzyści z zastosowania kolektorów słonecznych. Warto wspomnieć, że dla osób zainteresowanych prawidłowym doborem instalacji fotowoltaicznej dostępne jest bezpłatne, profesjonalne narzędzie Kreator Instalacji PV Hewalex. Na co zwrócić uwagę wybierają kolektory słoneczne?

kreator

fot.: Hewalex - Kreator instalacji PV pozwala w 6 krokach dobrać samodzielnie wielkość instalacji fotowoltaicznej w oparciu o szereg najważniejszych danych właściciela domu (dostępny na: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kalkulator/)

 

Czy można zastosować kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne?

 

Role systemów nie są takie same, więc mogą być stosowane razem. Warto pamiętać, że ciepło stanowi  główny udział w bilansie energetycznym domu. Statystycznie jest to blisko 85% bilansu energii budynku i związane jest z ogrzewaniem pomieszczeń oraz podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej.

Kolektory słoneczne

fot.: Hewalex - Bilans energetyczny gospodarstwa domowego na podstawie danych GUS (raport z 2014 r. dla 4576 obiektów). Widoczny jest dominujący udział ciepła w bilansie energetycznym budynku

 

Wytwarzanie ciepła przez kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne?

 

Wytwarzanie ciepła przez kolektory słoneczne jest bardziej opłacalne niż przez panele PV. Można to traktować jedynie jako spożytkowanie nadwyżki energii elektrycznej, której nie można oddać do sieci, a tym bardziej utracić. Już samo porównanie wartości katalogowych sprawności pokazuje dużą różnicę – dla kolektorów jest to zwykle powyżej 80%, a dla paneli PV o 20%. Oznacza to, że dla wytworzenia tej samej ilości ciepła konieczna jest większa powierzchnia paneli PV, których zadaniem powinna być produkcja energii dla urządzeń elektrycznych.

 


Warunki techniczne WT 2021, a zastosowanie kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej

 

Zgodnie z Warunkami Technicznymi WT 2021 dla projektowanych budynków 1-rodzinnych  zużycie energii pierwotnej dla potrzeb ogrzewania, chłodzenia i ciepłej wody nie może przekraczać 70 kWh/m2rok. To bardzo rygorystyczny wymóg, który wymaga stosowania dużej grubości izolacji cieplnej, energooszczędnych okien i odpowiednich systemów ogrzewania, chłodzenia i wentylacji.


Instalacja z kolektorami słonecznymi ma zerowy nakład energii pierwotnej, ponieważ zużywa minimalne ilości energii. Instalacja PV współpracuje z siecią, więc ten sam współczynnik wynosi 0,7. Instalacja SOL bez problemu spełnia warunki WT 2021 w domu z kotłem, a instalacja PV musi być połączona z pompą ciepła.

Instalacja sol

fot.: Hewalex - Kolektory słoneczne służą najczęściej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ograniczając tym samym pracę konwencjonalnego źródła ciepła – najczęściej kotła grzewczego.

 

Koszty inwestycji, a wybór instalacji SOL i PV?

 

Instalacja SOL wymaga mniejszych nakładów finansowych niż instalacja PV. Koszt małej instalacji SOL dla rodziny 4-osobowej wraz z montażem może wynosić już od ok. 9-10 tys. zł brutto (2.000-2.200 zł/kW). Typowa instalacja PV o mocy 3 kWp to wydatek rzędu 14-16 tys. zł brutto (4.600-5.300 zł/kWp).  Oczywiście należy wziąć pod uwagę dostępne dotacje, które mogą być korzystniejsze dla jednego z systemów. To obniży koszty ich inwestycji, ale też będzie wiązało się z większą ilością formalności, a także skutkuje zwykle potrzebą uwzględnienia otrzymanej dotacji w rozliczeniach podatkowych.

instalacja

fot.: Hewalex - Panele fotowoltaiczne są łatwe w montażu, jednak wymagają znacznej powierzchni dachu dobrze nasłonecznionej.

 

Niezależność pracy, a wybór instalacji SOL i PV?

 

Instalacja SOL jest niezależna od sieci. Ma to znaczenie, jeśli chodzi o konieczność podpisania umowy z Zakładem Energetycznym – w przypadku PV nie da się tego uniknąć. Co prawda sieć działa jako bufor energii, ale z potrąceniem „prowizji” 20% lub 30%. Produkcja i oddawanie energii do sieci wiążą się z prowadzeniem bieżących rozliczeń, a ewentualne nadwyżki energii niewykorzystanej w ciągu roku, przechodzą na własność energetyki. Właściciel instalacji SOL nie będzie miał do czynienia ze zmianami warunków korzystania z sieci, które mogą mieć wpływ na efekt ekonomiczny inwestycji w przyszłości.

 

Miejsce na dachu, a wybór instalacji SOL i PV?

 

Według statystyk około 50% domów nie ma wystarczającej budowy dachu, by zainstalować odpowiednią instalację PV. Miejsce zabudowy na dachu dla wspomnianych wyżej przykładowych instalacji to odpowiednio ok. 7 m2 (SOL) i ok. 25 m2 (PV). Już na samym wstępie rozważań może okazać się, który z systemów można zastosować we własnym domu.

Kontakt w sprawie produktów:

Hewalex sp. z o.o. sp. k.
tel. (32) 214 17 10
www: www.hewalex.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Dofinansowania dla domowych instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła w roku 2020

Dofinansowania dla domowych instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła w roku 2020

Szybki przyrost ilości montowanych w naszym kraju domowych instalacji fotowoltaicznych... ¬ więcej...

 
Dlaczego warto zbierać deszczówkę - jaki kupić zbiornik na deszczówkę?

Dlaczego warto zbierać deszczówkę - jaki kupić zbiornik na deszczówkę?

Świat coraz bardziej stawia na eko. To nie chwilowa moda, ale styl życia, często... ¬ więcej...

 
Nowoczesne pompy ciepła na R290 oraz kotły na pellet

Nowoczesne pompy ciepła na R290 oraz kotły na pellet

Historia marki HKS Lazar zaczyna się w 1937 roku. Od tego czasu firma bardzo się... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet