Vabo - Patron działu Kanalizacja i odwodnienia


Kryteria wyboru hydroforu

aktualizacja: 03-04-2020, 10:46 – artykuł promocyjny


Montaż hydroforu, czyli instalacji ciśnieniowej, ma na celu ułatwienie korzystania z wody użytkowej i jest niezbędny w przypadku korzystania z własnego ujęcia wody lub zbyt małego ciśnienia w punkcie podłączenia do wodociągu. Główne elementy zestawu to zbiornik ciśnieniowy, pompa i presostat. Odpowiadają za prawidłowe ciśnienie medium w rurach sieci hydraulicznej. Zadaniem hydroforu jest również ochrona pompy wodnej przed nadmierną eksploatacją i zagwarantowanie stałego przepływu wody.

Hydrofor

 

Jak dobrać dobry hydrofor?

 

Pojemność zbiornika ciśnieniowego


Wielkość zbiornika jest zależna od maksymalnego zapotrzebowania na wodę w danym obiekcie. W przypadku domu jednorodzinnego wielkość zamontowanego hydrofora jest zależna od liczby domowników i ilości wody, której potrzebują, jednak nie powinien być mniejszy niż 100 litrów. Trzeb wziąć pod uwagę również rozmiar instalacji hydraulicznej.


Kształt zbiornika ciśnieniowego


Zbiornik cylindryczny jest najbardziej popularny wśród zbiorników ciśnieniowych. Może mieć orientację pionową lub poziomą, ale ta kwestia jest zależna od możliwości przestrzennych pomieszczenia. Nie ma to większego znaczenia przy montażu w piwnicy, ale montaż np. w łazience wiąże się z większymi ograniczeniami.


Technologia wykonania zbiornika


Zbiorniki hydrofobowe są dostępne w wariancie membranowym i ocynkowanym. Pierwszy z nich ma gumowy zbiornik na wodę. Nie powinien być stosowany na zewnątrz z powodu braku odporności na promieniowanie UV. Do montażu zewnętrznego zaleca się zbiorniki ocynkowane, które bez obaw wytrzymają wszelkie warunki atmosferyczne. Częściej wybierane są jednak zbiorniki membranowe, ponieważ mają membranę w pozycji prostopadłej do zbiornika, którego wnętrze pokrywa powłoka przeznaczona do kontaktu z wodą pitną. Zbiorniki tego typu są bezobsługowe, a poziom ciśnienia sprawdza się tylko raz w roku. Firma PHU DAMBAT ma w swojej ofercie zbiorniki z oznakowaniem IBO ITALY FIX, w których zastosowano włoskie przepony. Urządzenia mają wyjątkowo długą, bo aż 5-letnią gwarancję.


Rodzaj pompy hydroforowej


W hydroforach stosuje się pompy powierzchniowe lub głębinowe. Pierwsze z nich montuje się obok zbornika lub na nim, ale ich praca jest stosunkowo głośna, więc należy unikać montażu np. w piwnicy. Do montażu pompy głębinowej niezbędna jest studnia głębinowa, bo pompę umieszcza się pod powierzchnią wody. Poziom wody w studni poniżej 7-8 metrów wskazuje na konieczność instalacji pompy głębinowej. Można wybrać pompę jedno- lub wielostopowe, z zasilaniem jedno- lub trójfazowym.


Moc pompy hydroforowej


Moc pompy jest zależna od zapotrzebowania na wodę, ale jej wydajność powinna być większa niż pobór wody. Duże znaczenie ma nie tylko wartość zapotrzebowania na wodę w obiekcie Qmax, ale także minimalna wymagana wysokość ciśnienia wody na wyjściu z hydroforni Hmin. Te wartości posłużą do wyznaczenia wymaganej wysokości podnoszenia Hp zestawu hydroforowego, do której dobiera się moc pompy. Koniecznością jest analiza karty doboru produktu. Moc pompy jest zależna od wydajności i należy wystrzegać się założenia, że im mocniejsza pompa, tym lepiej, ponieważ w niektórych sytuacjach może to poskutkować zniszczeniem urządzenia. Warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie sucho biegowe, aby uniknąć problemów i usterek.

Kontakt w sprawie produktów:

IBO POMPY
PHU DAMBAT Producent pomp

tel. 22 721 11 92
www: www.dambat.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
DTRON (R)ewolucja wśród pomp zatapialnych

DTRON (R)ewolucja wśród pomp zatapialnych

Marka DAB prezentuje pompę zatapialną DTron przeznaczoną do wody czystej. Produkt... ¬ więcej...

 
Odpływy liniowe DELFIN - minimalizm i wygoda

Odpływy liniowe DELFIN - minimalizm i wygoda

Odwodnienia liniowe cenimy za minimalistyczny wygląd oraz wygodę korzystania ze strefy... ¬ więcej...

 
Hydrofor czy pompa głębinowa - które rozwiązanie wybrać?

Hydrofor czy pompa głębinowa - które rozwiązanie wybrać?

Posiadając własne ujęcie wody należy zadbać też o odpowiednio dobraną pompę.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet