legrand


Nowoczesny obiekt w Markach zabezpieczony przez D+H

aktualizacja: 11-03-2020, 11:17 – artykuł promocyjny


W Markach otwarto nowy kompleks edukacyjno- rekreacyjny, który jest jedyną placówką publiczną w Polsce z certyfikatem BREEAM – najbardziej rozpoznawalnym standardem budownictwa ekologicznego. W budynku zastosowano panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej oraz w celu zapewnienia wysokiego standardu bezpieczeństwa pożarowego – system sygnalizacji pożarowej Protec od D+H Polska.

D+H


Oficjalne otwarcie Centrum Edukacyjno- Rekreacyjnego w Markach odbyło się w drugiej połowie 2019 roku. Według założeń funkcją obiektu miała być edukacja i infrastruktura sportowo- rekreacyjna. Do użytku mieszkańców oddano nowoczesny kompleks, obejmujący basen ze zjeżdżalniami, SPA, grotę solną i sauny oraz ściankę wspinaczkową i przestronną salę widowiskową. W szkole przeznaczonej dla 1200 uczniów przygotowano nowoczesne sale dydaktyczne, świetlicę, stołówkę, szatnie i bibliotekę.

Centrum w Markach

 

Projekt przyjazny środowisku

 

Energooszczędność, niskoemisyjność, a nawet zeroemisyjność, rekuperatory i panele fotowoltaiczne to tylko niektóre rozwiązania zastosowane w budynku, które sprzyjają ekologicznemu podejściu. W obiekcie zastosowano również system odzysku ciepła z wody basenowej i ścieków oraz system zarządzania budynkiem BMS. Wszystkie te rozwiązania pozytywnie wpływają na komfort użytkowania kompleksu.

D+H


Ciekawostką jest zielony dach budynku, stworzony w celu retencji wody oraz izolacji budynku. Pierwszy raz w Polsce stworzono "bagienny dach", powstały z roślinności sprowadzonej z Kaszub.

 

Detekcja i sygnalizacja pożaru na najwyższym poziomie

 

W nowoczesnym kompleksie zastosowano system Protec firmy D+H, aby skutecznie zabezpieczyć przed pożarem wszystkie przestrzenie kompleksu, takie jak klasy, korytarze, basen. W celu spełnienia wymagań  przeciwpożarowych dla różnych pomieszczeń, zastosowano ponad 1000 czujek punktowych, optyczne czujki liniowe i zasysające. Podstawą systemu są 4 czteropętlowe centrale Protec 6400.

 

Dedykowane rozwiązania

 

W korytarzach i salach lekcyjnych zamontowano czujniki punktowe 6000PLUS, wzbogacone o algorytm analizy czynnika pożarowego, którego celem jest zapobieganie fałszywym alarmom. Są to czujniki optyczne, optyczno-termiczne i optyczno-termiczne z detektorem CO. Co więcej, czujniki mają sygnalizator akustyczny, który pełni dodatkową funkcję dzwonka lekcyjnego.

 

SSP w wymagających przestrzeniach

 

Ze względu na specyficzne warunki w hali sportowej i na basenie, konieczne było zastosowanie specjalnych czujników. W pływalni zastosowano specjalne rurki detekcyjne, które w przypadku ewentualnego serwisu nie wymagają bezpośredniego dostępu. Dzięki pułapce przeciwwilgociowej woda nie dostaje się do komór detekcyjnych. Z powodu ryzyka uszkodzeń mechanicznych i dużej wysokości stropu w hali sportowej zamontowano czujki 6000/FIREBEAM40. Nadajnik i odbiornik wykrywają dym na odcinku nawet 100 metrów.

Centrum w Markach


Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne jest idealnie dopracowane pod każdym względem: od funkcji, poprzez architekturę i zastosowane systemy. Jest też przykładem współpracy systemu sygnalizacji pożarowej i systemu oddymiania firmy D+H. W obiekcie zastosowano również oddymiające okna z siłownikami z serii ZA i DXD, centrale oddymiania i przyciski RT 45.

 

Kontakt w sprawie produktów:

D+H Polska Sp. z o.o.
tel. +48 71/323 52 50
www: www.dhpolska.pl
mail: wyślij wiadomośćZobacz także
System sygnalizacji pożarowej z Atestami Higienicznymi PZH

System sygnalizacji pożarowej z Atestami Higienicznymi PZH

D+H Polska uzyskała Atest Higieniczny PZH dla czujek pożarowych, sygnalizatorów... ¬ więcej...

 
Nowoczesny obiekt w Markach zabezpieczony przez D+H

Nowoczesny obiekt w Markach zabezpieczony przez D+H

W Markach otwarto nowy kompleks edukacyjno- rekreacyjny, który jest jedyną... ¬ więcej...

 
Urządzenia elektroniczne i osprzęt instalacyjny w ofercie W2 - przegląd

Urządzenia elektroniczne i osprzęt instalacyjny w ofercie W2 - przegląd

Głównym obszarem działalności firmy W2, która na rynku jest już od... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet