Lokalizacja przewodów i kabli - LKZ-720

aktualizacja: 13-03-2020, 07:07 – artykuł promocyjny


Prace związane z poszukiwaniem kabli i przewodów oraz ich tras ułożenia od zawsze sprawiały nie lada trudność i często powodowały frustrację osób, które były zmuszone wykonać takie zadanie. Pomimo, że dobra praktyka instalatorska oraz wytyczne zawarte np. w normie N SEP-E-002 określają strefy prowadzenia przewodów w ścianach, to w rzeczywistości często bylejakość, lenistwo i brak konsekwencji wygrywają z rzetelnością. Skutkuje to m.in. pojawianiem się przewodów elektrycznych w najmniej spodziewanych miejscach. Naturalnie podłogi i sufity to również obszary, w których prowadzi się kable. Zatem instalacja elektryczna może znaleźć się wszędzie, co sprawia kłopot przy wykonywaniu budowlanych prac wykończeniowych i remontowych. Wynikiem prac bez wcześniejszego wytrasowania przewodów i kabli może być np. ich uszkodzenie, spowodowane przewierceniem, przebiciem czy zwarciem przez metalowy wkręt.

 

Zalecane strefy układania przewodów w pomieszczeniach mieszkalnych...
 


...i stan bezpośrednio przed ułożeniem
 

Zobacz >> LKZ-720

 

Kolejną sytuacją, nader często spotykaną, to lokalizacja wypustów, które po przejściu ekipy tynkarskiej w magiczny sposób zniknęły z pola widzenia, uniemożliwiając montaż gniazd lub łączników. Inwentaryzacja starych instalacji, nierzadko układanych z dużą finezją, identyfikacja zabezpieczeń, znajdowanie zwarć i przerw w obwodach elektrycznych stanowią trudne zadanie nawet dla doświadczonych profesjonalistów.


W celu określenia przebiegu trasy przewodów, jak również miejsc występujących w nich uszkodzeń, wykorzystywane są zjawiska fizyczne, a uściślając rozchodzenie się pola elektromagnetycznego. Po podłączeniu do obwodu otwartego nadajnika emitującego zmodulowany sygnał napięcia przemiennego, obwód ten działa niczym antena emitująca pole elektryczne. W sytuacji gdy nadajnik zostanie podłączony do obwodu zamkniętego lub będącego pod napięciem, wytworzone zostanie pole magnetyczne. Odbiornik ma za zadanie zaprezentowanie natężenia odebranego sygnału w postaci liczbowej i graficznej. Na podstawie jego zmian można określić położenie obiektu emitującego pole elektromagnetyczne.
 

>> Zobacz pełną instrukcję obrazkową lokalizatora LKZ-720 <<

 

Firma SONEL S.A. mając ciągły kontakt z instalatorami i firmami wykonawczymi, gruntownie rozpoznała problemy, z jakimi mierzą się specjaliści naprawiający instalacje elektryczne. Skutkiem tego zostało zaprojektowane i wprowadzone na rynek urządzenie z serii lokalizatorów przewodów i kabli Sonel LKZ-720, przeznaczone głównie do wykrywania przewodów w obiektach budowlanych w różnych środowiskach (beton, cegła, drewno). Oprócz trasowania przewodów w sufitach, ścianach i podłogach, jak również przerw i zwarć obwodów, lokalizator Sonel LKZ-720 posiada możliwości wykrywania pola elektrycznego 50/60 Hz (tzw. neonówka bezdotykowa) oraz identyfikację zabezpieczeń instalacyjnych takich jak wyłączniki nadprądowe i wyłączniki różnicowe. Specjalna przestrzenna antena 3D zdecydowanie ułatwia detekcję i umożliwia dostarczenie wielu przydatnych informacji.


Ze względu na swoje właściwości zestaw Sonel LKZ-720 (nadajnik LKN-720 i odbiornik LKO-720) w łatwy, szybki i precyzyjny sposób umożliwia zlokalizowanie przebiegu tras kabli i przewodów oraz miejsca potencjalnych usterek. Zdecydowanie najłatwiej posłużyć się w tym celu techniką dwuetapową:
 

  • szybko i zgrubnie zlokalizować interesujący nas obiekt w metodzie 2D, a następnie
  • stosując metodę 3D bardzo precyzyjnie wyznaczyć ułożenie obiektu lub miejsce defektu.

 

Jest to szczególnie przydatne, kiedy mamy do czynienia z efektem pracy niepokrywającym się w żaden sposób z dokumentacją instalacji. Prowadząc lokalizację odbiornik informuje nas, z którego kierunku nadawany jest sygnał, tzn. miejsca przyłączania nadajnika. Dodatkowo wskaźniki na wyświetlaczu pokazują kierunek i położenie lokalizowanego przewodu względem odbiornika. Dzięki tym informacjom lokalizacja odbywa się szybko, efektywnie i bardzo intuicyjnie.
 

Kontakt w sprawie produktów:

SONEL S.A.
tel. +48 74 85 83 800
www: www.sonel.pl/pl/
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Ognioodporne puszki instalacyjne typu PIP-AN

Ognioodporne puszki instalacyjne typu PIP-AN

W systemach sygnalizacji pożarowej (SSP) stosowanych jest wiele różnych urządzeń... ¬ więcej...

 
Aplikacja Hager Ready - Twój cyfrowy asystent

Aplikacja Hager Ready - Twój cyfrowy asystent

Gdyby istniała możliwość zaplanowania instalacji elektrycznej w danej chwili, w... ¬ więcej...

 
Lokalizacja przewodów i kabli - LKZ-720

Lokalizacja przewodów i kabli - LKZ-720

Prace związane z poszukiwaniem kabli i przewodów oraz ich tras ułożenia od... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet