Bosch - patron


Zimny grzejnik lub woda w kranie - pompy obiegowe i cyrkulacyjne

artykuł promocyjny


Czemu zdarza się, że grzejniki nie działają lub z kranu leci zimna woda? Najczęstszy powód to zapowietrzona instalacja, ale bardzo często zdarza się, że przyczyną jest awaria pompy obiegowej lub cyrkulacyjnej, dlatego tak ważne jest, jaką pompę posiadamy.

 

Pompy obiegowe

 

Pompy obiegowe opierają się na konstrukcji pomp bezdławnicowych, których zadaniem jest wymuszanie obiegu ciecz, takich jak woda lub jej roztwory np. glikol, w instalacjach grzewczych lub chłodzących. Rozwiązania tego typu stosowane są w instalacjach domowych np. centralnego ogrzewania czy ogrzewania podłogowego, a także w większych instalacjach przemysłowych. Wykorzystywanie pomp obiegowych w instalacjach grzewczych ma za zadanie zwiększenie efektywności i sprawności obsługiwanego obiegu. Dzięki wykorzystaniu pomp obiegowych możliwe jest swobodne prowadzenie przewodów grzewczych oraz zmniejszenie ich średnicy.

ZASTOSOWANIE:

  • Stałotemperaturowy system grzewczy o zmiennym przepływie
  • System grzewczy o zmiennej temperaturze rurociągu
  • System ogrzewania z trybem nocnym
  • System klimatyzacji
  • System obiegu przemysłowego
  • System domowego CO i domowy system CWU

 

Pompy obiegowe bezdławnicowe

 

Dzięki zastosowaniu pompy obiegowej zanika konieczność planowania grzejników w pionie i dbania o jak najmniejszą odległość od kotła. Urządzenie pozwala bowiem na swobodniejszą rozbudowę systemu grzewczego oraz zastosowanie zaworów termostatycznych. Nowoczesne konstrukcje pomp obiegowych zapewniają bezszelestną pracę oraz poczucie cieplnego komfortu przy jak najniższych kosztach eksploatacyjnych, a ich niezawodna praca może trwać długie lata.

 

W jaki sposób działa pompa obiegowa?

 

Pompa obiegowa zwiększa ciśnienie oraz przepływ cieczy w instalacji co zwiększa efektywność obiegu. Od strony tłocznej korpusu ciśnienie wzrasta, z kolei po stronie ssącej obniża się, dlatego następnym etapem jest zassanie kolejnej partii cieczy, aby ciśnienie znajdowało się na odpowiednim poziomie po obu stronach wirnika.
Pompy obiegowe składają się z żeliwnego korpusu, silnika oraz części hydraulicznej m.in. wirnika.

 

Pompy cyrkulacyjne

 

Choć cyrkulacja oraz obieg są pojęciami tożsamymi w nomenklaturze hydrauliczne, pompa obiegowa oraz cyrkulacyjna często się różnią. Zastosowanie pompy obiegowej zostało już opisane z kolei pompy cyrkulacyjne to urządzenia wykorzystywane do zwiększenia prędkości przepływu cieczy w obiegu zamkniętym. Dzięki zastosowaniu pompy cyrkulacyjnej nie musimy czekać, aż z instalacji spłynie zimna woda, a w kranie pojawi się ciepła, tylko po krótkim czasie pojawi się ciepła woda. Pompy cyrkulacyjne przede wszystkim znajdują zastosowanie w instalacjach sanitarnych — instalacji ciepłej wody użytkowej.

 

Główne awarie

 

Należy wymienić dwie podstawowe awarie pomp obiegowych:

  • Głośna praca pompy obiegowej
  • Brak wydajności pompy obiegowej

 

Pierwszy problem, jakim jest głośna praca pompy obiegowej, zazwyczaj przyczyną jest nieodpowietrzona instalacja, która zaczyna rezonować, lub odkładanie osadu kotłowego na elementach hydraulicznych pompy, przez co dochodzi do tarcia, a pompa wydaje charakterystyczny pisk, dlatego bardzo ważna jest regularna konserwacja i czyszczenie instalacji grzewczych.

 

Drugi problem, jakim jest brak pracy lub nieefektywna praca pompy jest stopienie elementów hydraulicznych. Większość producentów zaleca montaż pompy obiegowej na powrocie instalacji grzewczej ze względu na wysoką temperaturę czynnika grzewczego po stronie kotła, elementy hydrauliczne pomp tj. wirnik pompy wykonane są poliamidu łączonego z włóknem szklanym a maksymalna temperatura instalacji to 110°C, po przekroczeniu tej wartości para wodna może spowodować stopienie wirnika oraz awarię pompy obiegowej, dlatego ważna jest kontrola temperatury oraz montaż pompy obiegowej na powrocie instalacji.

 

Jakie pompy obiegowe wybrać?

 

Co robić, żeby zminimalizować ryzyko awarii instalacji grzewczej lub pompy obiegowej? Wybierać należy sprawdzonych producentów, najlepiej takich, którzy oferują nie 2, ale 3-letnią gwarancję na pompę obiegową. Daje to pewność, że producent świadomie odpowiada za swój produkt oraz nasze zadowolenie.


Warto zaopatrywać się w pompy wyposażone w silnik z magnesami trwałymi i regulator różnicy ciśnień, które automatycznie i stale dostosowują wydajność pompy w celu zaspokojenia rzeczywistych potrzeb systemu, a także zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych.

Kontakt w sprawie produktów:

IBO POMPY
DAMBAT Jastrzębski S. K. A.

tel. +48 22 721 11 92 +48 22 721 02 17
www: www.dambat.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Coraz częściej w domkach jednorodzinnych (do 150m2 bez podpiwniczenia) łączy się... ¬ więcej...
 
Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Nowoczesne kotły Logamax Plus - efektywne rozwiązania dla Twojego budynku. Wysoka wydajność,... ¬ więcej...
 
Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Marka Beretta od lat stoi na czele innowacji w dziedzinie systemów grzewczych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook