Hewalex - patron sekcji


Systemy grzewcze - rozwiązania przyjazne środowisku

aktualizacja: 22-08-2019, 09:43 – artykuł promocyjny


Obecnie na rynku funkcjonuje wiele możliwości wytwarzania i dostarczania ciepła w obiektach mieszkalnych czy użyteczności publicznej. W Polsce od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się kotły grzewcze zasilane paliwami stałymi, a od niedawna do ich grona dołączyły kotły zasilane ekologicznymi i ekonomicznymi paliwami, takimi jak pellety drzewne. Dlatego też, najbardziej trafnym wyborem urządzenia grzewczego do ogrzewania domów, budynków czy hal będzie kociło grzewczy na paliwo stałe.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego to jedna z podstawowych decyzji w trakcie budowy domu. Rozwiązanie, które wybierzemy, determinuje wiele czynników takich, jak:

  • rodzaj i przeznaczenie pomieszczeń,
  • możliwości techniczne stworzenia instalacji,
  • dostępność i cena nośnika energii w najbliższym sąsiedztwie budynku,
  • warunkowania finansowe
  • aspekty ekologiczne i środowiskowe.

 

Najpewniejszy wybór - bezpieczeństwo cieplne i minimalizacja kosztów eksploatacji

 

Wybór kotła grzewczego na paliwa stałe jest rozwiązaniem najbardziej pewnym w czasach niestabilnych dostaw i zmiennej jakości innych nośników energii (paliwa ciekłe i gazowe), czy też rosnących cen energii elektrycznej. Niespójna polityka w sektorze energii odnawialnej czy rozproszonych systemów grzewczych sprawia, że wybór kotła grzewczego na paliwo stałe zasilanego węglem lub pelletem jest rozwiązaniem jedynie słusznym z punktu widzenia bezpieczeństwa cieplnego czy też minimalizacji kosztów użytkowania. Wybierając urządzenie w pełni ekologiczne, posiadające świadectwa i certyfikaty na spełnianie najwyższych norm i klas emisyjnych możemy być pewni, że zakupione przez nas urządzenie obsługiwane zgodnie z założeniami producenta nie będzie stwarzać nadmiernego obciążenia środowiska, stając się rozwiązaniem przyjaznym środowisku.

 

Era nowych kotłów - czym i w czym palić

 

Era kotłów grzewczych ręcznego zasypu czy o periodycznym doprowadzeniu paliwa na ruszt powoli odchodzi w zapomnienie. Coraz bardziej świadome społeczeństwo wybiera rozwiązania ekonomiczne – czyli takie, które maksymalizują sprawność spalanego paliwa, gwarantując jego mniejsze zużycie względem starych konstrukcji. Ważnym aspektem, od kilku lat poruszanym w dyskusji publicznej, jest jakość powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym. Współczesne społeczeństwo coraz częściej decyduje się także na przyjazne środowisku kotły, czyli takie, które posiadają wiarygodną i potwierdzoną odpowiednimi badaniami wykonanymi przez akredytowane jednostki badawcze poświadczające to, że dany produkt spełnia wszystkie wymagania stawiane kotłom w najwyższej piątej klasie oraz zgodność z dyrektywą Unijną dotyczącą czy to ekoprojektu dla kotłów grzewczych na paliwa stały czy też etykietowania energetycznego.


Pierwszym przykładem takiego urządzenia będącego po pierwsze ekonomicznym rozwiązaniem grzewczym, a po drugie w pełni ekologicznym, są kotły z linii Bio Max Plus z zakresu mocy od 15 kW do 200 kW.

Kocioł na pellet Bio Max Plus 15 -45kW Kocioł na pellet Bio Max Plus 70 ? 200kW

Kocioł na pellet Bio Max Plus 15 -45kW                   Kocioł na pellet Bio Max Plus 70 – 200kW

Kotły te posiadają certyfikaty wydane przez notyfikowaną jednostkę badawczą potwierdzające spełnianie przez nie wymagań dla kotłów w klasie 5 oraz spełnienia założeń ecodesign. Mocną stroną tych kotłów jest to, że spalają palet drzewny, co czyni je w pełni ekologicznymi urządzeniami grzewczymi, zasilanymi paliwem odnawialnym. Za pracę kotła odpowiada mikroprocesorowy układ sterowania, rozszerzalny o moduły internetowe czy system zdalnego sterowania. Dzięki takim rozwiązaniom jedynym zadaniem, o jakim musi pamiętać użytkownik, jest dbanie o regularne dostarczanie paliwa do zasobnika. Konstruktorzy jednak pomyśleli też o tym i poprzez wyposażenie kotła w pojemny zasobnik paliwa można zapomnieć o dosypywaniu paliwa nawet przez kilkanaście dni. Ponadto kotły charakteryzują się wysoką sprawnością cieplną, przekraczającą aż 92%, co pozwala zmaksymalizować ilość uzyskanego ciepła z niewielkiej ilości spalonego paliwa. Kotły te charakteryzują się niskimi parametrami emisji zarówno przy pracy z mocą nominalną, jak i minimalną. Do mocnych stron należy ponad przeciętnie niska ilość emitowanych pyłów czy tlenków azotu. Dzięki temu kotły te nie przyczyniają się w trakcie swojej pracy do generowania smogu. Konstrukcja wymiennika ciepła i komory spalania została tak zoptymalizowana przez konstruktorów, że daje ona łatwy sposób dojścia do wyczystek, pozwalając w sposób komfortowy obsługiwać kocioł w trakcie przestojów w pracy. Każdy kocioł został wyposażony w wziernik, co pozwala kontrolować płomień w trakcie pracy kotła bez konieczności otwierania drzwi komory spalania. Rozwiązanie to pozwala zachować w pełni bezpieczną obsługę kotła. Jednostki z zakresu mocy 70 kW – 200 kW wyposażone są w system automatycznego odpopielania, dzięki temu kotły te stają się bezobsługowe. Popiół powstały w procesie spalania pelletu może posłużyć jako naturalny nawóz na trawniki lub te miejsca, w których gleba jest zakwaszona.
 

WAŻNE! W najbliższym czasie firma LUMO Technika Grzewcza planuje przygotować kotły Bio Max Plus o mocy 10 kW, które pozwolą sprostać coraz większym oczekiwaniom rynku, zwłaszcza w przypadku budownictwa nowoczesnego dobrze zaizolowanego, czy też małometrażowego nie wymagającego dużych mocy urządzeń grzewczych. Ponadto w ramach linii kotłów Bio Max Plus planowane jest stworzenie kotła o mocy 300 kW, który będzie idealnym rozwiązaniem dla budynków użyteczności publicznej, szkół, urzędów, obiektów rekreacyjnych czy też dużych zakładów produkcyjnych. Wybór kotła z linii Bio Max Plus jest wyborem w pełni trafnym dla osób, które cenią sobie nienadwyrężające ich portfel rozwiązania ekonomiczne, a dodatkowo są w pełni przyjazne środowisku.

 

Dla osób ceniących sobie tradycyjne rozwiązania oparte o węgiel kamienny, ale mających świadomość chwiejnych warunków na rynkach paliw oraz ceniących sobie rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł z linii Vulcanus Plus lub Vulcanus Plus Eco.

Kocioł na ekogroszek Vulcanus Plus 18-25kW

Kocioł na ekogroszek Vulcanus Plus 18-25kW


Mocnymi stronami tych kotłów jest wyposażenie ich w podajnik automatycznego dostarczania paliwa do paleniska wraz z dedykowanym regulatorem. Rozwiązanie to podobnie jak w kotłach z linii Bio Max Plus umożliwia automatyczną i bezobsługową pracę. W połączeniu z rozwiązaniami bezprzewodowymi jedynym zadaniem leżącym po stronie użytkownika będzie zadbanie o regularne dostarczanie paliwa zasobnika. Jednak i to zadanie nie będzie wymagało dużego nakładu pracy, gdyż kotły z linii Vulcanus Plus zaopatrzone są w duży i pojemny zasobnik pozwalający na kilkudniową pracę bez konieczności uzupełniania węgla. Dedykowanym paliwem do kotłów Vulcanus Plus jest węgiel kamienny sortymentu groszek zwany też ekogroszkiem. Kotły z linii Vulcanus Plus i Vulcanus Plus Eco produkowane są w dwóch mocach: 18 kW i 25 kW. Oba modele kotłów zarówno w konfiguracji standardowej jak i Eco spełniają założenia normy PN-EN 303-5:2012 dotyczacej kotłów w klasie 5 oraz dyrektywy UE w sprawie ecodesignu. Na powyższe wymagania kotły posiadają stosowne certyfikaty z akredytowanej jednostki badawczej. Kotły te mogą również poszczycić się wysoką sprawnością cieplną z zakresy 92% - 95% oraz bardzo niskim poziomem emitowanych pyłów czy tlenków azotu. Dzięki temu są rozwiązaniami w pełni ekologicznymi i ekonomicznymi. Kotły Vulcanus Plus wyposażone są w duże drzwi wyczystki pozwalające bezproblemowo czyścić całą przestrzeń wymiany ciepła aż do samego czopucha wyposażonego w dodatkową pokrywę pozwalającą oczyścić tył wylotu spalin.


WAŻNE! W najbliższym czasie firma LUMO Technika Grzewcza planuje wdrożyć do sprzedaży kocioł z serii Vulcanus Plus o mocy 70 kW. Kotły te będą dedykowane podobnie jak kotły Bio Max Plus (70 kW – 200 kW) do budynków użyteczności publicznej, szkół, urzędów, obiektów rekreacyjnych czy też mniejszych zakładów produkcyjnych czy też warsztatów. Kotły z serii Vulcanus Plus i Vulcanus Plus Eco są idealnym wyborem dla użytkowników którzy cenią sobie tradycyjne rozwiązania lecz w nowoczesnym podejściu do ekonomi jak i aspektów ekologicznych.

 

Instalacja grzewcza - ważny system kominowy

 

Nieodzownym elementem nowoczesnego systemu grzewczego obok przyjaznego środowisku kotła, jest system kominowy. W przypadku zastosowania kotła czy to na pellet, czy też na węgiel dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zachować trwałość układu, będzie zastosowanie komina ze stali szlachetnej, kwasoodpornej lub żaroodpornej. System taki pozwali zmaksymalizować żywotność układu zwłaszcza tam, gdzie może dojść do kondensacji spalin wewnątrz komina. W przypadku starych rozwiązań kominów ceramicznych czy ceglanych dostosowywanych do nowego urządzenia dobrym rozwiązaniem będzie zastosować wkład kominowy ze stali szlachetnej, czy też kwasoodpornej. Rozwiązania te czy to do ww. kotłów, czy do układów już istniejących można również znaleźć w ofercie firmy LUMO Technika Grzewcza.

 

Ciepła woda użytkowa - jaki wymiennik


Ostatnim elementem niezbędnym do pełnego, ekonomicznego i ekologicznego użytkowania nowoczesnego systemu grzewczego na paliwa stałe jest wymiennik c.w.u z linii WCW. Zbiorniki te wyposażone są w odpowiednio dużą wężownicę pozwalającą na optymalizację wymiany ciepła po stronie c.w.u oraz anodę magnezową, która zapobiega powstawaniu ognisk korozji. Ponadto wszystkie zbiorniki zaizolowano grubą warstwą pianki poliuretanowej, co pozwala zminimalizować stratę ciepła na zewnątrz zbiornika. Dodatkowo zbiorniki są emaliowane wewnątrz w celu zapewnienia długiej ich żywotności oraz higieny użytkowania. Zastosowanie wymiennika c.w.u pozwala na optymalizację pracy kotła grzewczego poprzez jego działanie w optymalnym zakresie mocy a dodatkowo pozwala zapewnić ciągłe dostawy ciepłej wody do użytku zarówno w instalacjach domowych, jak i w biurach, szkołach, urzędach czy zakładach produkcyjnych.

 

Ekologicznie, ekonomicznie, kompleksowo

 

Nowoczesne rozwiązania w technice grzewczej można znaleźć kompleksowo w zakresie produktów i usług świadczonych przez firmę LUMO Technika Grzewcza. W ramach oferowanych produktów można znaleźć pełną gamę rozwiązań przyjaznych środowisku. Więcej informacji i danych szczegółowych dotyczących produktów firmy LUMO Technika Grzewcza można znaleźć na stronie: www.lumo.com.pl lub pod nr tel.: +48 618 136 525

Kontakt w sprawie produktów:

LUMO Technika Grzewcza Sp. z o.o.
tel. 48 618 136 525
www: www.lumo.com.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej

Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej

Optymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej oznacza możliwość generowania takiej... ¬ więcej...

 
Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd

Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd

Produkcja własnej energii poprzez instalację fotowoltaiczną to jedna z najlepszych... ¬ więcej...

 
Kilka sposobów na oszczędności - jak obniżyć rachunki za media

Kilka sposobów na oszczędności - jak obniżyć rachunki za media

Szukając sposobów na oszczędności w domowym budżecie, często zwracamy uwagę... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet