Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Ustawa antysmogowa - czym można palić

artykuł promocyjny


Zmiana przepisów w zakresie domowych systemów grzewczych spowodowała spore zamieszanie wśród inwestorów, którzy chcą zainstalować system grzewczy w nowym budynku lub wymienić instalacje w mieszkaniu już użytkowanym, ale także tych, którzy planują zakup opału na przyszły sezon. Czym można palić zgodnie z obowiązującymi przepisami, a czym, aby nie produkować szkodliwego smogu?

 

WAŻNE - uchwała antysmogowa uchwalona przez Sejm pozwala na karanie osób, które nie przestrzegają lokalnych uchwał w zakresie stosowania dozwolonych paliw do ogrzewania domów.

 

Czyste ogrzewanie - mniej spalin, mniej strat

 

Za czyste ogrzewanie uważa się przede wszystkim wszystkie alternatywne źródła wytwarzania energii cieplnej, czyli ogrzewanie na bazie pompy ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia a do jego transportu wykorzystuje zasilanie prądem. Za ekologiczne uznawane są także systemy elektrycznego ogrzewania oraz gazowe układy grzewcze.

Kocioł elektryczny - ekologiczne i bezpieczne źródło ciepła

fot.: Kocioł elektryczny EKCO.M2 Kospel - ekologiczne i bezpieczne źródło ciepła
 

Uchwała antysmogowa to szeroko zakrojone działania, które mają wprowadzać stopniowe zmiany oraz zwiększyć świadomość społeczną w zakresie jakości stosowanego paliwa. Jednocześnie daje ona lokalnym samorządom możliwość indywidualnego podejścia do tej kwestii. Przepisy obowiązujące w różnych częściach kraju mają jednak wspólny cel — redukcję szkodliwej niskiej emisji w najbliższych latach do ogólnie przyjętych założeń, do których jesteśmy zobligowani jako państwo członkowskie UE. Wiele polskich miast podjęło prace w ustanowieniu spójnych zasad ogrzewania domów. Najszybciej działają miasta, w których problem smogu występuje na największą skalę. I tak całkowity zakaz palenia węglem objął już miasto Kraków. Dotyczy on pieców, kominków, a nawet stacjonarnych grilli. Działania mają na celu wyeliminowanie przede wszystkim kiepskiej jakości opału oraz przestarzałych urządzeń grzewczych i niskiej efektywności. W miarę możliwości lokalne władze mają wspomagać również promocję ekologicznych źródeł energii. Z pomocą przychodzą rządowe programy, które w znacznym stopniu skupiają się na wyeliminowaniu największego problemu tego typu instalacji, czyli kosztów zakupu urządzeń.

Stiebel Eltron

fot.: Stiebel Eltron

 

Dowiedz się więcej:

 

Co z piecami na węgiel i kominkami opalanymi drewnem?

 

Jak się okazuje, domowe piece są jednym z głównych dostawców bardzo szkodliwych pyłów zawieszonych wprost do naszej atmosfery. Ten niechlubny stan rzeczy nasila się z każdym sezonem grzewczym, a notoryczne przekraczanie dopuszczalnych norm, w niektórych regionach kraju, są standardem.
 


W każdym piecu dopuszcza się spalanie:

  • grubego węgla kamiennego dobrej jakości,
  • nieimpregnowanego drewna,
  • brykietu ze słomy,
  • zboża, a także np. łupin orzechów, pestek oraz innych tego typu biopaliw

Czym nie można palić zgodnie z obowiązującymi przepisami

Dobrej jakości drewno musi być suche, a mniej substancji smolistych mają gatunki liściaste


Do tego zaleca się używanie kotłów na paliwo typu pellet lub ekogroszek, które spełniają wymagania 5 klasy i ECO DESIGN. Sprawdź >> Ekologiczny kocioł CO - co to jest 5 klasa i EcoDesign

 

WAŻNE: Decydując się na zakup paliwa warto pamiętać, że każdy sprzedawca zobowiązny jest wydać nam świadectwo jakości paliwa stałego.

 

 

Czym nie można palić zgodnie z obowiązującymi przepisami:

 

W pierwszej kolejności powinniśmy wyelimiować

  • muł węglowy, miał, węgiel brunatny, niesezonowane drewno, które wydzielają bardzo dużo spalin do atmosfery
  • przetworzonych materiałów, zwłaszcza z tworzyw sztucznych, płyt wiórowych, materiałów z okleiną lub klejem oraz malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna, palet transportowych
  • kolorowy papier - warto z niego zrezygnować nawet w roli rozpałki. Kolorowe tusze utrudniają spalanie papieru i emitują do powietrza szkodliwe związki.
  • Sprawdź nasze propozycje: Walka ze smogiem - wybór ogrzewania

Nowy kocioł kondensacyjny Victrix Zeus 25 w ofercie Immergas

fot.: Immergas - kocioł gazowy, który pomaga dbać o czyste powietrze

 

Kontrola antysmogowa - jaka wysokość kar, kto i kiedy może kontrolować

 

Odpowiednie służby mogą podjąć się kontroli tego, czym palimy. Zgodnie z przepisami osoby prywatne mogą być kontrolowane w godzinach od 6 do 22, a w firmach kontrola może odbywać się przez całą dobę. Jeśli zostanie stwierdzone naruszenie obowiązujacych przepisów, osoba kontrolowana można dostać manadat w wysokości do 500 PLN. Jak zapewniają urzędnicy taka kontrola zazwyczaj przebiega z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jak drony, kamery termowizyjne mierników pyłów zawieszonych, które na swoim wyposażeniu posiada Straż Miejska oraz uprawnieni urzędnicy.

 

WAŻNE - zgłoś, czym ogrzewasz dom

Deklaracja o źródłach ciepła - obowiązek dla każdego właściciela domu jednorodzinnego od 1 lipca 2021 roku

 

Ogrzewanie bez palenia - pompa ciepła i fotowoltaika

 

Rozwiązaniami przyszłości wydają się systemy oparte na energii elektrycznej. Do ich funkcjonowania najlepiej jest wykorzystać moduły fotowoltaiczne pozwalające czerpać tanią energię ze słońca, obniżając tym samym koszty ogrzewania. Do współpracy z fotowoltaiką idealnie nadają się również pompy ciepła, które do swojej pracy potrzebują zasilania elektrycznego. Takie ogrzewanie jest przyjazne środowisku, ale i nam zapewnia wysoki komfort z racji łatwej obsługi. 

 Ogrzewanie bez palenia - pompa ciepła i fotowoltaika

fot.: 4 ECO

 

ZOBACZ TAKŻE

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: 4 ECO, Kospel, Immergas, Stiebel Eltron




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook