Adaptacja poddasza nieużytkowego - strop

aktualizacja: 24-04-2020, 09:56 – artykuł promocyjny


Decydując się na budowę lub kupno domu podstawową kwestią, nad którą warto się zastanowić, jest metraż. Wiele osób szybko dochodzi do wniosku, że przydałby im się dodatkowy pokój gościnny, większa garderoba czy dodatkowa łazienka. Jest tylko jeden problem — metraż domu nie rośnie proporcjonalnie do potrzeb jego użytkowników. Wiele osób, by rozwiązać ten problem, decyduje się na budynek z nieużytkowym poddaszem, których największym atutem jest możliwość rearanżacji. W poniższym artykule znajdą Państwo wskazówki, o czym warto pamiętać, adaptując poddasze. W pierwszej kolejności przedstawione zostaną metody prac nad stropem.

 

Przestrzeń mieszkalna charakteryzuje się tym, że prędzej czy później jest jej za mało, a dodatkowych kilka metrów kwadratowych byłoby wręcz zbawienne. Na ratunek przychodzi wówczas nieużywane i dawno zapomniane poddasze, które spokojnie zaadaptować można do celów mieszkalnych. Sprawa jest prosta, jeśli właściciel budynku już na etapie budowy pomyślał o przyszłym użytkowaniu tej przestrzeni. Zwykle jednak jest tak, że pracę nad nową przestrzenią mieszkalną trzeba zacząć od początku.

 

Solidnie pod stopami i nad głową

 

Na tym etapie budowy strop będzie musiał przejść prawdziwy test jakości — odświeżenie warstw podłogowych, dodatkowe ściany działowe czy elementy wyposażenia wnętrz. Aby wszystko było solidne i trwałe konstruktor powinien podjąć decyzję o wzmocnieniu stropu. O czym warto pamiętać? Jeśli drewniany strop jest w dobrej kondycji, wystarczy wymienić jedynie słabsze belki lub dołożyć kilka nowych. Jeśli zaś jego lata świetności już dawno minęły, a deski są zawilgocone to najlepszym rozwiązaniem, będzie wzmocnienie starej konstrukcji nowymi belkami poprzecznymi. Stropy żelbetowe i gęstożebrowe zwykle są wystarczająco wytrzymałe, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba konstruktor zdecyduje, aby wykonać podciąg na niższej kondygnacji.

 

Adaptacja poddasza

 

Cicho, ciepło i pod… linijkę

 
Najważniejszym etapem budowy jest dobrze przygotowane podłoże. To właśnie od jego jakości zależy trwałość i niezawodność poszczególnych warstw konstrukcyjnych. Powierzchnia musi być więc sucha, czysta, bez jakichkolwiek rys i pęknięć. Kolejnym ważnym aspektem, o którym należy pamiętać, jest komfort akustyczny domowników. Można go osiągnąć zabezpieczając stropy przed dźwiękami uderzeniowymi. Skutecznym i niezawodnym sposobem będzie wykonanie tzw. podłogi pływającej. Wszelkie zagłębienia powstałe w powierzchni podłoża można wypełnić warstwą lekkiego kruszywa (np. kermazyt), na którym układane są następnie płyty z suchego jastrychu.
 
Właściwe prace wykonawcze rozpoczynamy od ułożenia warstwy izolacji – zaznacza Adam Buszko, ekspert z firmy Paroc. – Jeśli strop oddziela pomieszczenia, w których panować będą różne temperatury, na przykład nieogrzewany garaż i ciepłą sypialnię, podłoże zabezpieczamy dodatkową folią, która spełni funkcję paroizolacji – dodaje.
 
 

Izolacja idealnie dopasowana

 

Grubość izolacji uzależniona jest od kilku ważnych czynników, takich jak wymiar stropu, szacowanego natężenia dźwięków uderzeniowych oraz powietrznych, a także budowy poszczególnych warstw podłogowych. Ważne jest, aby w tym aspekcie zadbać przede wszystkim o trwałość i bezpieczeństwo. Zaleca się zatem rozwiązania, które cechują się wysoką stabilnością wymiarową, bez względu na wilgotność powietrza czy różnice temperatur.

 

W przypadku adaptacji poddasza nieużytkowego, szczególnie polecamy zastosowanie płyty akustycznej PAROC SSB 1. Rozwiązanie jest na tyle twarde, że doskonale znosi obciążenia ściskające od strony podłogi, a jednocześnie na tyle miękkie, by efektywnie zredukować wibracje akustyczne przechodzące przez konstrukcje podłogi – podkreśla Adam Buszko. - Dobre właściwości akustyczne płyty PAROC SSB 1 wynikają z jej budowy. Orientacja włókien, w przeciwieństwie do produktów dedykowanych dachom płaskim czy fundamentom, jest równoległa, czyli niezaburzona. Co to oznacza dla użytkownika? W porównaniu do poziomego układu włókien, 5 dB mniej które chroni nas przed niechcianym hałasem – dodaje.

 

Wełna szklana firmy Paroc

Zachowanie odpowiedniej dylatacji między podłogą a ścianami i pozostałymi elementami budynku, które mogą transmitować dźwięki uderzeniowe sprawi, że konstrukcja stropu będzie niezawodna. Pomiędzy powierzchniami pionowowymi a boczną krawędzią wylewki powinny znajdować się wcześniej docięte paski wełny o grubości 10. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu wełną przewodów i wszelkich instalacji biegnących w warstwie posadzki.

 

Łączenie płyt służących do izolacji powinno odbywać się metodą bezszczelinową. Przycinanie poszczególnych elementów musi być więc niezwykle precyzyjne. Stanowczo należy unikać montowania niewielkich „skrawków” wełny. Ważne jest, by pamiętać o dokładnym dociskaniu płyt i układaniu ich na zasadzie mijania, tak by nie powstały strefy, które będą mniej wytrzymałe na ściskanie. Montując płyty należy unikać bezpośredniego chodzenia po nich.

 

Na finiszu

 

Ostatnim etapem budowy stropu jest przygotowanie warstwy dociskowej z wylewki betonowej lub jastrychu, a następnie ułożenie okładziny. Przystępując do prac glazurniczych należy zabezpieczyć płyty przed kontaktem z zaprawą specjalną folią budowlaną, którą należy wywinąć na wysokość dylatacji obwodowej, a następnie połączyć ją na zakład szerokości 10 centymetrów. – Brak dokładności na tym etapie lub jego całkowite pominięcie zaowocuje sztywnymi połączeniami warstwy dociskowej ze stropem konstrukcyjnym, a w konsekwencji powstaniem znaczących mostków akustycznych – przestrzega na koniec Adam Buszko.

 
W następnym artykule specjaliści wyjaśnią, w jaki sposób wykonać poprawne ocieplenie dachu skośnego.
Zobacz także
Kamery termowizyjne Sonel do kontroli temperatury ciała

Kamery termowizyjne Sonel do kontroli temperatury ciała

Kamery termowizyjne zyskują na popularności. Obecnie coraz częściej wykorzystuje... ¬ więcej...

 
Komfort i swoboda projektowania - system stropów termoaktywnych od Uponor

Komfort i swoboda projektowania - system stropów termoaktywnych od Uponor

System stropów chłodząco-grzewczych Uponor TABS jest niewidoczny i działa... ¬ więcej...

 
12 rzeczy, które musisz wiedzieć przed budową domu

12 rzeczy, które musisz wiedzieć przed budową domu

Budowa domu to duże przedsięwzięcie. Jeśli nie zajmujesz się tym zawodowo –... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet