Pompy głębinowe - kiedy stosować?

aktualizacja: 07-08-2019, 05:23 – artykuł promocyjny


Większość gospodarstw domowych jest podłączona do miejskiego systemu zaopatrzenia w wodę.  Jeśli nasze gospodarstwo lub dom znajdują się w dużej odległości od zabudowy miejskiej, może się okazać, że nie będziemy mieli podłączenia do sieci wodociągowej. Oczywiście możemy zapłacić za podłączenie, ale jest to zazwyczaj bardzo kosztowne rozwiązanie, a dodatkowo sama woda dostarczana z sieci wodociągowej również nie jest darmowa. Prostszym oraz bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wykopanie studni głębinowej lub studni kręgowej, z których możliwy będzie pobór wody.


Jak działa studnia głębinowa i pracująca w niej pompa głębinowa?


Pompy głębinowe zazwyczaj składają się z dwóch głównych elementów: silnik oraz hydraulika. Do budowy pomp stosuje się silniki elektryczne jedno- lub trójfazowe. Silniki trójfazowe, które są pracują pod mniejszym obciążeniem stosuje się zwykle do pomp zasilających dużą ilość źródeł odbioru wody, np. przy nawodnieniach lub sadach. Nad silnikiem znajduję się króciec ssący przez który jest pobierana woda do pompy i pchana do góry.

Silnik PHU Dambat

fot. Silnik IBO


Zastosowanie:


Pompy głębinowe służą do poboru czystej wody ze studni w celu zasilania w wodę: domów, ogrodów, pól uprawnych, sadów, a także w zakładach produkcyjnych i usługowych. Zaletą pomp głębinowych jest przede wszystkim cicha, nieuciążliwa dla otoczenia praca oraz możliwość tłoczenia wody nawet na wysokość kilkuset metrów i odległości nawet powyżej 1 kilometra.

Pompy głębinowe

fot. Pompy głębinowe IBO Italy


W przypadku studni kręgowych, jezior oraz rzek będzie to zazwyczaj pompa zatapialna, charakteryzują się one dużą wydajnością oraz stosunkowo niskim ciśnieniem.


Jeżeli natomiast planujemy wiercić lub posiadamy studnię głębinową wówczas będziemy potrzebowali również pompy głębinowej.

Pompy głębinowe mogą być również wykorzystywane w przypadku studni kręgowych jednak pompa musi być zamontowana w rurze osłonowej lub jej konstrukcja opierać się o tzw. płaszcz chłodzący (pompa monoblokowa - zasysająca wodę od dołu)


O co chodzi z rurą osłonową? Zazwyczaj zastanawiamy się czy średnica studni jest wystarczająca dla danej pompy głębinowej, jednak mało kto zwraca uwagę na to czy studnia nie jest zbyt szeroka, co z kolei może mieć negatywny wpływ na żywotność silnika. Omówmy to na przykładzie pompy IBO 3,5SDM 3-15  o średnicy 90mm oraz:

  • A - studni głębinowej o średnicy wewnętrznej 100mm
  • B - studni kręgowej o średnicy 1m


W przykładzie A różnica między pompą a ścianą studni wynosi 5mm. Ponieważ odległość jest niewielka również ilość wody otaczająca pompę jest nie duża co powoduje wymianę wody, która stale jest uzupełniana ze złoża znajdującego się dookoła studni dzięki czemu  przepływ wody wokół silnika pozwala na jego chłodzenie. W przykładzie B różnica między pompą a studnią wynosi prawie 0,5m, woda zasysana jest na wysokości króćca ssącego, jednak w ilość wody jest na tyle znacząca, że nie dochodzi do ruchu wody wokół silnika, który nagrzewa się podczas pracy jednocześnie podgrzewając otaczającą go wodę w konsekwencji czego silnik pracuje w gorącej wodzie a to znaczącą zmiesza jego żywotność.

Ogólna zasada, różnica pomiędzy średnicą pompy a wewnętrzną średnicą studni powinna być nie mniejsza 4mm oraz nie większa niż 100mm. Na rynku najczęściej dostępne są pompy głębinowe o średnicy od 50mm do 160mm.


 Innym bardzo istotnym elementem jest ryzyko występowania piasku w studni, znaczna część uszkodzeń pomp spowodowana jest piachem. W celu wyeliminowania tego ryzyka warto przejrzeć ofertę polskiego producenta pomp głębinowych marki IBO, które jako pierwsze na rynku polskim jak i europejskim zyskały przydomek pomp „ANTYPIASKOWYCH”. Pompy z serii 2,5STM, 3STM, 3ti, 3SDM, 3,5SDM, 4SDM IBO posiadają konstrukcję opierającą się na tzw. „pływających wirnikach” - poszczególne stopnie pompy, między innymi wirniki zmieszczone są na wale pompy w taki sposób aby zachowany został luz wzdłużny, tzn. całą część hydrauliczną znajdującą się wewnątrz tuby można przesunąć o kilka centymetrów w górę i w dół. Dzięki zastosowaniu pozostawieniu luzu poszczególne stopnie podczas uzyskania prędkości obrotowej zaczynają pracować od siebie w określonych odstępach dzięki czemu jeżeli do pompy dostanie się niewielka ilość piasku która dla klasycznych konstrukcji potrafi być zabójcza, możliwe jest jego bezpieczne przepompowanie pomiędzy poszczególnymi stopniami bez ich uszkodzenia.

Pompy głębinowe

fot. Pompy głębionowe IBO w wykonaniu antypiaskowym


Takie samo rozwiązanie zostało wykorzystane w pompach włoskiej produkcji IBO ITALY z serii FP4, które dodatkowo charakteryzują się rozwiązaniem „DRY RUN PRO” które zabezpiecza pompę przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia tzw. Sucho biegu czyli pracy pompy bez wody w przypadku np. opuszczenia się lustra wody w wyniku suszy.
 

Więcej o pompach głębinowych dowiesz się z filmu:

 

 

Kontakt w sprawie produktów:

IBO POMPY
PHU DAMBAT Producent pomp

tel. 22 721 11 92
www: www.dambat.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
DTRON (R)ewolucja wśród pomp zatapialnych

DTRON (R)ewolucja wśród pomp zatapialnych

Marka DAB prezentuje pompę zatapialną DTron przeznaczoną do wody czystej. Produkt... ¬ więcej...

 
Pompa WC - kiedy warto się na nią zdecydować?

Pompa WC - kiedy warto się na nią zdecydować?

Czy zdarzyła nam się sytuacji zapchania odpływu sedesu? Czy problem odprowadzenia... ¬ więcej...

 
Odpływy liniowe DELFIN - minimalizm i wygoda

Odpływy liniowe DELFIN - minimalizm i wygoda

Odwodnienia liniowe cenimy za minimalistyczny wygląd oraz wygodę korzystania ze strefy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet