zwiń
gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra    Lindab

znajdź fachowca

Schiedel - Systemy kominowe


Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

aktualizacja: 28-10-2019, 11:12 – artykuł promocyjny


Paliwa stałe, ze względu na swój specyficzny tryb pracy wymagają kominów dostosowanych do pracy w podciśnieniu, które umożliwia prawidłowy proces spalania. Oznacza to, że komin zawsze musi być dostosowany do konkretnego kotła. Kluczowe znaczenie mają tu wysokość i średnica komina. Nie można również pominąć kwestii oddziaływania produktów spalania i ich kondensacji, które wymuszają stosowanie blach austenitycznych (szlachetnych) w produkcji systemów odprowadzania spalin.

 

Dla paliw stałych najlepszym rozwiązaniem będą systemy kominowe z blachy stalowej żaroodpornej w gatunku 1.4828 w grubości ścianki 0.8 mm - 1.0 mm. Mimo wszystko każda podjęta decyzja powinna być poprzedzona analizą rzeczywistych parametrów pracy konkretnego urządzenia grzewczego.

 

Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

fot.: Jednościenne systemy kominowe KOMIN – MAX ŻARO wykonane z blachy żaroodpornej w gatunku 1.4828

 

Komin do kotła na paliwa stałe – warunki pracy, wymagania

 

Najmniej wymagającymi dla konstrukcji komina były tradycyjne kotły na paliwo stałe, o małej sprawności. Temperatura spalin przekraczała 300°C. O ile było to zjawisko niekorzystne dla naszej kieszeni i środowiska, o tyle pozwalało na długotrwałą eksploatację kominów wykonanych ze zwykłej, niczym niezabezpieczonej cegły – wysoka temperatura uniemożliwiała wykraplanie się wilgoci, a tym samym korozję muru.
 

Kominy pracowały „na sucho” – jakkolwiek spaliny zawierały ogromne ilości zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, ale były usuwane do atmosfery, gdyż wobec braku wilgoci, nie było środowiska do powstawania niekorzystnych dla przewodu kominowego związków chemicznych.
 

Skonstruowanie bardziej wydajnych urządzeń oznaczało równocześnie spadek temperatury spalin. W praktyce punkt rosy na ściankach komina może wystąpić już przy temperaturze spalin 140ºC. W najnowocześniejszych kotłach, np. na groszek, temperatura spalin jest na poziomie 200ºC (przy normalnej pracy z pełną mocą).
 

Niestety przez większość sezonu grzewczego kocioł pracuje z mocą niższą od nominalnej, temperatura spalin spada więc poniżej temperatury krytycznej. Zmusza to do zastosowania przewodów kominowych przystosowanych do tzw. spalin mokrych. Na ściankach komina dochodzi do wykraplania wilgoci, która – w niezabezpieczonym odpowiednio przewodzie – powoli wsiąka w mur, powodując jego korozję i wykwity na zewnętrznej powierzchni.

Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

fot.: Jednościenne systemy owalne żaroodporne typu KOMIN-MAX ŻARO stosowany do ceramicznych przewodów kominowych w nowych obiektach oraz do naprawy starych kominów


Ponadto, z uwagi na możliwość zapalenia się sadzy w kominie, musi on zapewniać odporność pożarową. W takim przypadku temperatura w kominie może osiągnąć nawet 1000°C – wprawdzie komin ulegnie zniszczeniu, ale budynek ocaleje.

 

Jak dostosować stary komin do nowego kotła

 

Aby dostosować stary, istniejący komin, wykonany tradycyjną metodą murowania z cegieł, do nowoczesnego wysokosprawnego kotła na paliwo stałe, musimy wyposażyć go we właściwy wkład kominowy z materiału odpornego zarówno na korozję chemiczną, jak i wysoką temperaturę (wprawdzie nominalnie wynosi ona około 250°C, ale okresowo jest znacznie wyższa). Warunki takie spełniają praktycznie tylko wkłady kominowe ze stali żaroodpornej. Wszystkie elementy komina, takie jak wyczystki, odkraplacze, uszczelnienia, muszą zostać dobrane zgodnie z zaleceniami dostawcy systemu, najlepiej przez kominiarza, któremu powierzy się instalację wkładu.

Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałeJaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

fot.: Dwuścienne (izolowane) systemy kominowe żaroodporne KOMIN-MAX- DUO ŻARO do stosowania jako kominy wolnostojące

Prawidłowo wykonany komin, zawierający wszystkie elementy systemu zalecane przez producenta, jest rozwiązaniem trwałym i bezpiecznym. Poszczególne części wykonane są z dużą precyzją, a składanie kompletnego systemu przypomina budowę z klocków. Prace te należy jednak powierzyć fachowcowi, by uniknąć niespodzianek na etapie odbiorów kominiarskich i w czasie eksploatacji.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Prodmax
tel. +48 22 723 01 62 ; 606 250 762
www: www.prodmax.pl/
zsypy.prodmax.pl
rekuperacja.prodmax.pl
prodmax-sklep.pl
nasady-prodmax.plmail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Czy zakończenia kominów do kotłów kondensacyjnych wymagają daszków?

Czy zakończenia kominów do kotłów kondensacyjnych wymagają daszków?

Gazowe kotły kondensacyjne są jednymi z popularniejszych urządzeń grzewczych w... ¬ więcej...

 
Błędy popełniane przy budowie kominów

Błędy popełniane przy budowie kominów

W zależności od rodzaju ogrzewania w domu powinno stosować się określone rodzaje... ¬ więcej...

 
Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

Paliwa stałe, ze względu na swój specyficzny tryb pracy wymagają kominów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet