zwińgorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

  Esbe

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli  Roth Polska

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra   Lindab

znajdź fachowca

Schiedel - Systemy kominowe


Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

aktualizacja: 25-07-2019, 05:03 – artykuł promocyjny


Paliwa stałe, ze względu na swój specyficzny tryb pracy wymagają kominów dostosowanych do pracy w podciśnieniu, które umożliwia prawidłowy proces spalania. Oznacza to, że komin zawsze musi być dostosowany do konkretnego kotła. Kluczowe znaczenie mają tu wysokość i średnica komina. Nie można również pominąć kwestii oddziaływania produktów spalania i ich kondensacji, które wymuszają stosowanie blach austenitycznych (szlachetnych) w produkcji systemów odprowadzania spalin.

 

Dla paliw stałych najlepszym rozwiązaniem będą systemy kominowe z blachy stalowej żaroodpornej w gatunku 1.4828 w grubości ścianki 0.8 mm - 1.0 mm. Mimo wszystko każda podjęta decyzja powinna być poprzedzona analizą rzeczywistych parametrów pracy konkretnego urządzenia grzewczego.

 

Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

fot.: Jednościenne systemy kominowe KOMIN – MAX ŻARO wykonane z blachy żaroodpornej w gatunku 1.4828

 

Komin do kotła na paliwa stałe – warunki pracy, wymagania

 

Najmniej wymagającymi dla konstrukcji komina były tradycyjne kotły na paliwo stałe, o małej sprawności. Temperatura spalin przekraczała 300°C. O ile było to zjawisko niekorzystne dla naszej kieszeni i środowiska, o tyle pozwalało na długotrwałą eksploatację kominów wykonanych ze zwykłej, niczym niezabezpieczonej cegły – wysoka temperatura uniemożliwiała wykraplanie się wilgoci, a tym samym korozję muru.
 

Kominy pracowały „na sucho” – jakkolwiek spaliny zawierały ogromne ilości zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, ale były usuwane do atmosfery, gdyż wobec braku wilgoci, nie było środowiska do powstawania niekorzystnych dla przewodu kominowego związków chemicznych.
 

Skonstruowanie bardziej wydajnych urządzeń oznaczało równocześnie spadek temperatury spalin. W praktyce punkt rosy na ściankach komina może wystąpić już przy temperaturze spalin 140ºC. W najnowocześniejszych kotłach, np. na groszek, temperatura spalin jest na poziomie 200ºC (przy normalnej pracy z pełną mocą).
 

Niestety przez większość sezonu grzewczego kocioł pracuje z mocą niższą od nominalnej, temperatura spalin spada więc poniżej temperatury krytycznej. Zmusza to do zastosowania przewodów kominowych przystosowanych do tzw. spalin mokrych. Na ściankach komina dochodzi do wykraplania wilgoci, która – w niezabezpieczonym odpowiednio przewodzie – powoli wsiąka w mur, powodując jego korozję i wykwity na zewnętrznej powierzchni.

Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

fot.: Jednościenne systemy owalne żaroodporne typu KOMIN-MAX ŻARO stosowany do ceramicznych przewodów kominowych w nowych obiektach oraz do naprawy starych kominów


Ponadto, z uwagi na możliwość zapalenia się sadzy w kominie, musi on zapewniać odporność pożarową. W takim przypadku temperatura w kominie może osiągnąć nawet 1000°C – wprawdzie komin ulegnie zniszczeniu, ale budynek ocaleje.

 

Jak dostosować stary komin do nowego kotła

 

Aby dostosować stary, istniejący komin, wykonany tradycyjną metodą murowania z cegieł, do nowoczesnego wysokosprawnego kotła na paliwo stałe, musimy wyposażyć go we właściwy wkład kominowy z materiału odpornego zarówno na korozję chemiczną, jak i wysoką temperaturę (wprawdzie nominalnie wynosi ona około 250°C, ale okresowo jest znacznie wyższa). Warunki takie spełniają praktycznie tylko wkłady kominowe ze stali żaroodpornej. Wszystkie elementy komina, takie jak wyczystki, odkraplacze, uszczelnienia, muszą zostać dobrane zgodnie z zaleceniami dostawcy systemu, najlepiej przez kominiarza, któremu powierzy się instalację wkładu.

Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałeJaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

fot.: Dwuścienne (izolowane) systemy kominowe żaroodporne KOMIN-MAX- DUO ŻARO do stosowania jako kominy wolnostojące

Prawidłowo wykonany komin, zawierający wszystkie elementy systemu zalecane przez producenta, jest rozwiązaniem trwałym i bezpiecznym. Poszczególne części wykonane są z dużą precyzją, a składanie kompletnego systemu przypomina budowę z klocków. Prace te należy jednak powierzyć fachowcowi, by uniknąć niespodzianek na etapie odbiorów kominiarskich i w czasie eksploatacji.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Prodmax
tel. +48 22 723 01 62 ; 606 250 762
www: www.prodmax.pl/
zsypy.prodmax.pl
rekuperacja.prodmax.pl
prodmax-sklep.pl
nasady-prodmax.plmail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Błędy popełniane przy budowie kominów

Błędy popełniane przy budowie kominów

W zależności od rodzaju ogrzewania w domu powinno stosować się określone rodzaje... ¬ więcej...

 
Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

Jaki komin nadaje się do kotła na paliwa stałe

Paliwa stałe, ze względu na swój specyficzny tryb pracy wymagają kominów... ¬ więcej...

 
O czym należy pamiętać przy montażu komina izolowanego

O czym należy pamiętać przy montażu komina izolowanego

Kominy izolowane są doskonałym rozwiązaniem do różnego typu budynków.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet