gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

GlenDimplex

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

NTS Energy


COP, moc, typ sprężarki - co trzeba wiedzieć przed zakupem pompy ciepła

aktualizacja: 28-10-2019, 11:06 – artykuł promocyjny


Pompy ciepła są ekologicznym, rozsądnym i ekonomicznym sposobem na ogrzewanie budynków, chłodzenie ich, a nawet dostarczanie ciepłej wody użytkowej. Wszelkie dane wskazują, że rokrocznie sprzedaż sprzętu rośnie. Im większa nasza świadomość ekologiczna, tym lepsze wyniki w segmencie tego typu urządzeń. Ale zanim zdecydujemy się na inwestycję, musimy wiedzieć, na co konkretnie zwrócić uwagę przy wyborze, by cieszyć się doskonałą jakością i oszczędnościami na co dzień.

COP, moc, typ sprężarki - co trzeba wiedzieć przed zakupem pompy ciepła

 

Tajemnicze COP

 

Wskaźnikiem, który zawsze pojawia się w opisach pomp ciepła, jest COP, czyli Coefficient of Performance. Jest to współczynnik efektywności mający na celu pokazanie stosunku ilości ciepła, które dostarcza urządzenie, do energii elektrycznej, którą zużywa. Im wyższy ten wynik, tym lepiej dla naszego portfela – pompa pobiera wtedy mało energii, w zamian za którą oddaje nam pożądaną temperaturę. Dla przykładu, jeśli COP wynosi 4, oznacza to, że za 1 kW zużytej mocy pompa wytwarza aż 4 kW ciepła. Dlatego też, wybierając konkretny sprzęt, zwróćmy uwagę na wskaźnik COP, będący doskonałym wyznacznikiem kosztów i zysków, z którymi będzie się wiązać korzystanie z tego rozwiązania grzewczego.

 

Jaka moc?

 

Jednym z ważniejszych parametrów, które służą do oceny sprawności systemu, jest jego moc, czyli energia, z jaką sprężarka jest w stanie dostarczać ciepło do instalacji. To kluczowy wskaźnik pokazujący, czy dane urządzenie będzie w stanie skutecznie ogrzać budynek. Zbyt niska moc sprawi, że nie we wszystkich pomieszczeniach będzie odpowiednia temperatura. Moc grzewczą należy dopasować do typu budowli, którą chcemy ogrzać. Im bardziej energooszczędne budownictwo, tym niższe na nią zapotrzebowanie. Przy starych obiektach bez dodatkowego zabezpieczenia przed utratą ciepła, może wynosić powyżej 80 W/m2, z kolei w budynkach z grubą warstwą izolacji spada nawet do 35 W/m2. Znając potrzeby energetyczne naszego domu i jego powierzchnię, możemy obliczyć wstępnie, jaką moc musi mieć montowana w nim pompa ciepła.

 

Sprężarka

 

Istotnym elementem każdej pompy ciepła jest sprężarka. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się sprężarki inwerterowe znajdujące zastosowanie w urządzeniach typu powietrze/woda. Pozwalają dostosować moc grzewczą lub chłodniczą do wymagań konkretnej budowli oraz skrupulatniej regulować temperaturę wody użytkowej dogrzewanej przez maszynę. Przy sprężarce z inwerterem rośnie też sprawność całego systemu. W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań typu ON/OFF nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zbiorników, a samo urządzenie jest znacznie trwalsze. To właśnie sprężarki inwerterowe są uznawane za lepsze i to w taką pompę ciepła powinniśmy zainwestować.

Kontakt w sprawie produktów:

Hewalex sp. z o.o. sp. k.
tel. (32) 214 17 10
www: www.hewalex.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Pompy ciepła do zastosowań komercyjnych i domowych

Pompy ciepła do zastosowań komercyjnych i domowych

Oszczędne gospodarowanie energią, poszanowanie środowiska przyrodniczego oraz komfortowa,... ¬ więcej...

 
Brak kotłowni to nie problem! Postaw na pompę ciepła od De Dietrich

Brak kotłowni to nie problem! Postaw na pompę ciepła od De Dietrich

Kotłownia to takie pomieszczenie, które w wielu domach wydaje się niezbędne.... ¬ więcej...

 
Postaw na czyste powietrze - pompy ciepła Yutaki S80

Postaw na czyste powietrze - pompy ciepła Yutaki S80

We wrześniu 2018 roku wystartował rządowy program „Czyste powietrze”,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet