gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

  Esbe

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli  Roth Polska

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra   Lindab

znajdź fachowca

Junkers - patron


Czym się kierować przy wyborze kotła na paliwo stałe?

aktualizacja: 03-06-2019, 10:36 – artykuł promocyjny


Wybór kotła do ogrzewania domu to zagadnienie, które wielu inwestorom spędza sen z powiek. Zarówno tym, którzy budują nowe domy, jak i tym modernizującym swoje kotłownie. Zakup kotła to inwestycja na lata, dlatego powinien on być decyzją przemyślaną uwzględniającą kilka aspektów.

 

Odpowiednia moc, czyli jaka?

 

Nie bez znaczenia dla prawidłowej pracy całej instalacji jest właściwy dobór mocy źródła ciepła. Podstawą doboru kotła powinien być bilans cieplny sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Instalacja grzewcza powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby nie przekroczyć maksymalnej dopuszczalnej temperatury pracy oraz dopuszczalnego ciśnienia roboczego, zgodnie z dokumentacją urządzenia. Częstym błędem popełnianym przez inwestorów jest przewymiarowanie kotła- w myśl zasady co za dużo to niezdrowo eksperci radzą się nie montować większego kotła niż wynika to z zapotrzebowania energetycznego. Gdy kocioł jest za duży i pracuje z mocą niższą niż nominalna to w konsekwencji oznacza to spadek sprawności oraz wzrost emisji zanieczyszczeń. Wszystkie kotły produkowane przez ZMK SAS zostały skonstruowane tak, aby osiągnąć deklarowaną moc grzewczą. Dla szybkiego doboru kotła można, z dużym przybliżeniem, posługiwać się wskaźnikiem powierzchniowym zapotrzebowania na ciepło dla ogrzewanego budynku:

  • budynki dobrze zaizolowane z nowoczesną instalacją 70 ÷ 80 W/m2
  • budynki niezaizolowane z tradycyjną instalacją 100 ÷ 120 W/m2lub w przypadku wysokich pomieszczeń (np. h>2,7m) wskaźnikiem kubaturowym:
  • budynki mieszkalne 30 ÷ 35 W/m3

Kocioł COMPACT na eko-groszek o mocy 10 kW do domu o powierzchni od 90 do 130 m2Kocioł SPARK na eko-groszek

fot.: Kocioł COMPACT na eko-groszek o mocy 10 kW do domu o powierzchni od 90 do 130 m2 oraz przekrój przez kocioł SPARK na eko-groszek

 

Jakie paliwo?

 

Niezależnie od tego na jaki kocioł się zdecydujemy to najważniejszym jest aby przestrzegać zaleceń producenta co do rodzaju i specyfikacji paliwa. Nie zawsze oszczędzanie na paliwie się opłaca. Gdy kupujemy opał z niską kalorycznością to spalimy go więcej, a w konsekwencji nie zaoszczędzimy, a wręcz wydamy więcej. Ważne jest aby cenę opału skonfrontować z jego wartością opałową. Wielu użytkowników kotłów narzeka, na występowanie znacznej ilości spieków oraz popiołu po wypaleniu. Palnik peletowy SAS MULTI FLAME dzięki swojej unikalnej konstrukcji zapobiega temu zjawisku. Z powodzeniem dopala on nawet paliwo niższej jakości, bez pozostawiania spieków. Charakterystyczną cechą palnika MULTI FLAME jest automatyczne, wysokoefektywne, samooczyszczające  się palenisko spalające dokładnie taką porcję paliwa, jaka jest niezbędna do uzyskania zadanej przez użytkownika temperatury na sterowniku. Bezpieczny transport biomasy możliwy jest dzięki mechanizmowi dwóch ślimaków, rozdzielonych kanałem przesypowym, co uniemożliwia cofnięcie płomienia do zasobnika. Ruch podajników ślimakowych odbywa się przy pomocy kół zębatych napędzanych łańcuchem za pośrednictwem motoreduktora.  Zaletą kotła wyposażonego w palnik MULTIFLAME jest prosta obsługa polegająca na okresowym uzupełnianiu paliwa w zasobniku oraz usuwaniu popiołu z szuflady popielnicowej bez konieczności wygaszania paleniska. Palnik MULTIFLAME montowany jest w kotłach peletowych SASw zakresie mocy od 10 kW do 200 kW.

Palnik peletowy SAS MULTIFLAME

fot.: Palnik peletowy SAS MULTIFLAME

Przekrój kotła BIO COMPACT z palnikiem MULTIFLAME

fot.: Przekrój kotła BIO COMPACT z palnikiem MULTIFLAME

 

Komfortowe sterowanie kotłem

 

W oferowanych przez firmę SAS modelach kotłów podajnikowych 5 klasy jest zaawansowany technologicznie dotykowy sterownik, który czuwa nad pracą źródła ciepła jak i poszczególnych podzespołów instalacji. Kotły przeznaczone do spalania eko-groszku SOLID 14-200 kW, EFEKT 14-46 kW, COMPACT 10-25 kW wyposażone są w regulator TECH ST-555, natomiast kotły peletowe BIO SOLID 14-200 kW, BIO EFEKT 14-46 kW oraz BIO COMPACT 10-25 kW posiadają sterownik TECH ST-555P. Sterownik posiada duży, czytelny kolorowy dotykowy wyświetlacz z możliwością aktualizacji oprogramowania przy pomocy gniazda USB. W standardzie regulator pozwala sterować pracą instalacji grzewczej wyposażonej w 4 pompy obiegowe, 2 zawory mieszające wraz z funkcją sterowania pogodowego (czujnik zewnętrzny – krzywa grzewcza). Dodatkowym atutem jest wbudowany moduł Ethernet do zdalnej kontroli pracy kotła oraz całej instalacji z dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji eModul, jak również możliwość podłączenia regulatora pokojowego TECH ST-296 lub ST-281C do kontroli pracy z poziomu pomieszczeń mieszkalnych. W kotłach peletowych wyposażonych w palnik SAS MULTI FLAME zastosowano dodatkowo system kontroli przepływu powietrza Air Flow Control i fotokomórkę (czujnik ognia), a także możliwość współpracy z buforem ciepła czy też pracą kotłów w kaskadzie. Nowoczesne rozwiązania w zakresie regulacji pozwalają na precyzyjne sterowanie procesem rozpalania oraz spalania paliwa w oparciu o bezpośredni oraz stanu paleniska. Kotły SPARK/BIO SPARK wyposażone są z kolei w funkcjonalny, a zarazem prosty w obsłudze sterownik TECH ST-580 zPID z  możliwością aktualizacji oprogramowania, obsługą zaworu, 4 pomp obiegowych, sterowaniem pogodowym i możliwością podłączenia modułu ST-505 lub Wifi RS i obsługi zdalnej kotła z aplikacji eModul. 

Z pełną ofertą kotów SAS na pelet i eko-groszek można zapoznać się na stronie www.sas.busko.pl

Kontakt w sprawie produktów:

Zakład Metalowo-Kotlarski SAS
tel. 041 378 46 19
www: www.sas.busko.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Jak kocioł c.o. na pellet pomaga oszczędzać na ogrzewaniu

Jak kocioł c.o. na pellet pomaga oszczędzać na ogrzewaniu

Ekologiczne i tanie ogrzewanie jest jak najbardziej możliwe. Firma ZGM ZĘBIEC S.A.... ¬ więcej...

 
Nowoczesny kocioł kondensacyjny FGB

Nowoczesny kocioł kondensacyjny FGB

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku jest... ¬ więcej...

 
Pompy obiegowe do wszystkich zastosowań

Pompy obiegowe do wszystkich zastosowań

Funkcjonowanie każdej instalacji często opiera się na niewielkich urządzeniach,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet