zwiń
gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra    Lindab

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Grzejniki - klasyfikacja i różnice

aktualizacja: 04-06-2019, 10:49 – artykuł promocyjny


Porównanie grzejników najlepiej przeprowadzić na podstawie ich dwóch istotnych cech własnych. Są to masa i powierzchnia czynna. Do wyobraźni najlepiej przemawia przykład: przy tej samej mocy grzewczej, powierzchnia czynna spirali elektrycznej liczona jest w milimetrach kwadratowych, natomiast grzejnika podłogowego w metrach kwadratowych. Masa spirali elektrycznej to wielkości podawane w gramach, tymczasem masa grzejnika podłogowego to nawet 300 kg/m²…


Z tego powodu grzejnik elektryczny pracuje z maksymalną mocą niemal natychmiast, w przeciwieństwie do grzejnika podłogowego, którego uruchomienie wymaga ogromnego wkładu energii i wielu godzin oczekiwania na efekt. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje konieczną temperaturę jego pracy, z kolei od masy grzejnika zależy czas dostępu do pożądanej ilości ciepła, jak również możliwość sterowania ogrzewaniem z całkowitym zastopowaniem włącznie.

 

PODZIAŁ GRZEJNIKÓW ŚCIENNYCH

 

W najbardziej powszechnej klasyfikacji grzejników wodnych ściennych wyróżnia się trzy grupy:

  • grzejniki panelowe nazywane również płytowymi,
  • grzejniki żeberkowe (żeliwne, aluminiowe)
  • grzejniki konwektorowe.

 

Jednakże u podstawy tej klasyfikacji tkwi błąd, wynikający z pomieszania dwóch bardzo odmiennych cech – chodzi o budowę i sposób działania. Konwektory to grzejniki oddające ciepło przez konwekcję. W określeniu tym nie ma informacji o sposobie ich budowy. Prawidłowa nazwa trzeciej grupy grzejników powinna brzmieć: grzejniki lamelkowe lub rurowo-lamelkowe. Układ grzejny konwektorów (wymiennik wodny lub spirala elektryczna) umieszczony jest w ich wnętrzu i nie styka się z ich obudową. Powierzchnia zewnętrzna konwektora jest chłodna, nie oddaje ciepła poprzez promieniowanie.

 

GRZEJNIKI REGULUS®-SYSTEM

 

Regulusy są przez niektórych nazywane błędnie „konwektorami”. Układ wodny grzejników REGULUS®-system zbudowany jest z miedzianych rur, natomiast układ oddawania ciepła z aluminiowych lamelek. Są grzejnikami wodnymi o mieszanym sposobie oddawania ciepła: w drodze konwekcji oraz promieniowania, czyli identycznym jaki cechuje grzejniki panelowe, a nie konwektory. Dzięki małej pojemności wodnej, a co za tym idzie małej bezwładności cieplnej są znacznie dynamiczniejsze i lepiej sterowalne od innych grzejników wodnych. Ich powierzchnia czołowa, promieniująca ciepłem na pomieszczenie, jest mocno pofalowana, a przez to znacznie większa niż powierzchnia niemal płaskich grzejników płytowych i żeberek. Przy obecnych technologiach i standardach obowiązujących w budownictwie w domu ogrzewanym niskotemperaturowo grzejnikami ściennymi, takimi jak grzejniki REGULUS®-system, różnica temperatur pomiędzy posadzką a sufitem jest minimalna i wynosi ułamki stopnia Celsjusza. Dodać należy, iż w ciepłym domu temperatura wnętrz jest stabilna, a grzejniki grzeją tylko chwilami.                                                                                                                                

 

KOMFORTOWE I EKONOMICZE OGRZEWANIE

 

Bezwładność cieplna ma kluczowe znaczenie dla dynamiki grzania, im niższa tym bardziel sterowalna jest instalacja, co gwarantuje możliwość realizacji różnych strategii grzania, czyli indywidualnego wyboru czasu i długości grzania oraz przerw w ogrzewaniu, a to oznacza nie tylko komfort cieplny, ale również realną kontrolę nad kosztami ogrzewania.                                                                                                                                   


Jak porównać efektywność grzewczą grzejników ściennych i podłogowych? 1 m² powierzchni każdego grzejnika przy dT wynoszącej 1ºC posiada moc grzewczą około 10W. Oznacza to, że w przybliżeniu taką samą moc grzewczą posiada 5 m² grzejącej posadzki z dT 1ºC jak 1 m² grzejnika REGULUS®-system z dT 5ºC.                                  

Przy coraz mniejszych potrzebach grzewczych współczesnych domów, dystrybuowanie niezbędnej mocy grzewczej z niskotemperaturowych źródeł ciepła takich jak pompy ciepła, poprzez grzejniki ścienne takie jak regulusy, czyli grzejniki o relatywnie większej od innych powierzchni wymiany ciepła z otoczeniem, nie sprawia żadnej trudności. Malejące potrzeby grzewcze oznaczają możliwość stosowania mniejszych grzejników, które ponadto mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.


Jeśli zarówno produkcja ciepła, jak i jego ewentualne magazynowanie, a ponadto jego dystrybucja przez grzejniki, odbywać się będą w sposób optymalny, wówczas możemy stwierdzić, że osiągnęliśmy cel jakim jest maksymalne poszanowanie energii. Optymalnie grzejąc, osiągniemy maksymalny komfort cieplny za najniższą cenę. I o to chodzi!

Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s. j.
tel. 33/812-36-69, 33/815-10-25
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Inteligentny system sterowania ogrzewaniem NEA SMART 2.0

Inteligentny system sterowania ogrzewaniem NEA SMART 2.0

Optymalna temperatura powietrza w domu to czynnik mający ogromny wpływ na zdrowie... ¬ więcej...

 
Jaki grzejnik pionowy do salonu wybrać

Jaki grzejnik pionowy do salonu wybrać

Wymarzony, idealny dom musi być nie tylko pięknie zaaranżowany, ale również... ¬ więcej...

 
Zalety zrównoważonej instalacji grzewczej

Zalety zrównoważonej instalacji grzewczej

Sprawne podłączenie i odpowiednie wyregulowanie hydrauliczne instalacji grzewczej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
regulus