legrand

Dahua - światowy lider bezpieczeństwa


ABAX 2 - nowa odsłona systemu bezprzewodowego

aktualizacja: 20-08-2019, 05:51 – artykuł promocyjny


Rozwiązania bezprzewodowe coraz częściej znajdują zastosowanie w SSWiN. Wynika to przede wszystkim z wygody i szybkości montażu takich urządzeń. Dodatkowym bodźcem jest rosnąca świadomość, że nowoczesne systemy bezprzewodowe są niemal tak skuteczne i niezawodne, jak instalacje przewodowe. Dlatego też, wraz z początkiem kwietnia 2019 r., firma SATEL wprowadziła do swojej oferty szeroką gamę produktów wchodzących w skład nowego dwukierunkowego systemu bezprzewodowego ABAX 2.


ABAX 2 to nowa odsłona, obecnego na rynku od 2005 r., systemu bezprzewodowego ABAX. Komunikacja w nowym systemie, podobnie jak w przypadku poprzednika, odbywa się dwukierunkowo. Oznacza to, że każda odebrana transmisja jest potwierdzana. Daje to pewność, że informacja, która wyszła z jednego urządzenia, została pomyślnie dostarczona do drugiego. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na bieżąco weryfikować obecność poszczególnych elementów w systemie.


Kolejnym podobieństwem obu systemów jest pasmo częstotliwości, w którym odbywa się komunikacja radiowa - 868 MHz. Nowym rozwiązaniem jest tzw. dywersyfikacja kanałów transmisji - w wykorzystywanym paśmie wydzielone zostały 4 kanały, a poziom zakłóceń w każdym z nich jest stale analizowany przez zaawansowany układ radiowy. W efekcie, poszczególne transmisje danych przesyłane są tym kanałem, w którym poziom interferencji jest najniższy – tak, aby komunikacja była jak najbardziej efektywna. Z kolei za bezpieczeństwo przesyłanych informacji odpowiada szyfrowanie AES-128.

Skuteczna detekcja oraz sygnalizacja - system ABAX 2

 

Większy zasięg, dłuższy czas pracy

 

Nowoczesny układ radiowy oraz anteny projektowane indywidualnie dla każdego urządzenia sprawiają, że system ABAX 2 cechuje się doskonałym zasięgiem komunikacji radiowej. Odległość między kontrolerem systemu bezprzewodowego, a współpracującymi z nim urządzeniami, może wynieść do 2000 m w otwartej przestrzeni – to ponad czterokrotnie więcej, niż było w ABAX. Gdyby jednak zasięg ten okazał się niewystarczający – należy sięgnąć po retransmiter sygnałów radiowych ARU-200.


Imponujący jest także maksymalny czas pracy urządzeń zasilanych bateryjnie. Dzięki zaawansowanym mechanizmom oszczędzania energii oraz dostępności tzw. trybu ECO, między kolejnymi wymianami baterii, w zależności od produktu i jego konfiguracji, może upłynąć nawet 8 lat.

 

Serce systemu

 

Najważniejszymi urządzeniami w systemie ABAX 2, są dwa kontrolery – większy i bardziej wszechstronny ACU-220 oraz kompaktowy ACU-280. Oba mogą być wykorzystywane do budowy bezprzewodowych systemów alarmowych bazujących na centralach SATEL z rodzin INTEGRA, INTEGRA Plus oraz VERSA. Kontrolery pełnią wówczas rolę ekspanderów urządzeń bezprzewodowych – połączenie z centralami realizowane jest za pośrednictwem magistrali komunikacyjnej.

ABAX 2 - nowa odsłona systemu bezprzewodowego

Moduł ACU-220 może także pracować autonomicznie lub z dowolną centralą alarmową, czy sterownikiem automatyki, jako uniwersalny moduł urządzeń bezprzewodowych. Do współpracy z urządzeniami zewnętrznymi wykorzystuje on wówczas wbudowane wejścia i wyjścia programowalne.

 

Skuteczna detekcja oraz sygnalizacja

 

W ramach systemu ABAX 2 dostępny jest szeroki wachlarz różnego rodzaju czujek. Wśród modeli, których zadaniem jest wykrywanie ruchu, wyróżniamy pasywne czujki podczerwieni APD-200 i APD-200 Pet oraz czujki dualne APMD-250. Z kolei na zewnątrz zastosować można AOD-210 lub kurtynową AOCD-260 - one także wykorzystują tandem czujników: PIR i MW. Do ochrony okien i np. przeszklonych gablot, zastosować można czujki zbicia szyby AGD-200. Pierwsze symptomy pożaru zostaną wykryte przez czujki dymu ASD-250 oraz dymu i ciepła ASD-200.

Rozwiązania bezprzewodowe w SSWiN

Nowością jest czujka uniwersalna AXD-200. W jej przypadku instalator sam zdecyduje, w jakim trybie ma ona pracować – a może pełnić rolę czujki:

  • magnetycznej
  • dwukanałowej magnetycznej
  • magnetycznej z wejściem roletowym
  • wstrząsowej i magnetycznej
  • przemieszczenia
  • temperatury
  • zalania.

 

Wyboru trybu dokonuje się niezwykle łatwo – przed dodaniem do systemu, należy w odpowiedni sposób uderzać (np. palcem) w jej obudowę.


System alarmowy, to nie tylko wykrywanie, ale także sygnalizacja alarmu. W ramach ABAX 2 dostępne są dwa modele sygnalizatorów akustyczno-optycznych: zewnętrzny ASP-200 i wewnętrzny ASP-215. Warto tu dodać, że sygnalizatory, czujka uniwersalna oraz modele wykrywające ruch, jak również oba kontrolery systemu ABAX 2, spełniają rygorystyczne wymagania Grade 2 normy EN 50131.

 

Sterowanie

 

ABAX 2 to także dwukierunkowe piloty APT-200, przy pomocy których sterować można funkcjami związanymi z bezpieczeństwem (np. załączaniem czuwania), jak również elementami automatyki budynkowej. Do realizacji funkcji „smart home” wykorzystać można bezprzewodowe sterowniki 230 V AC: ASW-200 do montażu dopuszkowego oraz podłączany do gniazd sieciowych ASW-210 (w wykonaniu Euro lub Schuko).
Dostępne są także 2 ekspandery umożliwiające włączenie urządzeń przewodowych do systemu ABAX 2. Moduły te posiadają po 4 programowalne wejścia i 4 wyjścia przewodowe. Oznaczony jako ACX-210 model miniaturowy, posiada wyjścia typu OC, z kolei jego większy brat – ACX-220 – wyjścia przekaźnikowe.

 

Programowanie i diagnostyka

 

Przy współpracy z centralą INTEGRA, INTEGRA Plus lub VERSA programowanie systemu odbywa się z poziomu programu DLOADX lub z manipulatora (np. z bezprzewodowych modeli INT-KWRL2 lub VERSA-KWRL-2 – w zależności od użytej centrali). Natomiast, gdy kontroler ACU-220 pracuje jako uniwersalny moduł urządzeń bezprzewodowych (z innymi centralami lub autonomicznie), do konfiguracji systemu służy program ABAX 2 Soft.
Testowanie komunikacji radiowej wewnątrz ABAX 2 wykonuje się z użyciem testera ARF-200. Umożliwia on sprawdzenie poziomu sygnału radiowego odbieranego i wysyłanego przez urządzenia bezprzewodowe. Ułatwia tym samym wybór odpowiedniego miejsca na ich montaż. Do bardziej zaawansowanej diagnostyki służy zaś wspomniany już ABAX 2 Soft.

Na koniec należy zaznaczyć, że przy wprowadzaniu nowego systemu, firma SATEL zadbała o kompatybilność wsteczną – nowe urządzenia współpracują z kontrolerami systemu ABAX.

 

Sprawdź, jak to działa
 

 

 

Kontakt w sprawie produktów:

SATEL Sp. z o.o.
tel. (58) 320 94 00
www: www.satel.pl
www.mieszkajbezpiecznie.pl
mail: wyślij wiadomośćZobacz także
SLIM LINE - nowe oblicze detekcji ruchu

SLIM LINE - nowe oblicze detekcji ruchu

Z początkiem listopada oferta firmy SATEL została rozszerzona o nową serię czujek... ¬ więcej...

 
Dobór napędów do okien online

Dobór napędów do okien online

Napedyokienne.pl to nowe narzędzie zaprojektowane przez D+H, które umożliwia... ¬ więcej...

 
CD-2600 - domofon cyfrowy firmy Laskomex

CD-2600 - domofon cyfrowy firmy Laskomex

CD-2600 to kolejny domofon cyfrowy firmy Laskomex. Pod względem funkcjonalnym stanowi... ¬ więcej...

 
dhpolska
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet