Hewalex - patron sekcji


Panele fotowoltaiczne - czyścić czy nie

aktualizacja: 29-04-2019, 06:05 – artykuł promocyjny


Ekologiczne źródła energii mają to do siebie, że są bezobsługowe i w większości przypadków wymagają małej ingerencji w czasie ich użytkowania. W tej grupie przodują panele fotowoltaiczne, które funkcjonują samoistnie, a ich konserwacja wydaje się zbędna. Trzeba jednak pamiętać, że przedłużenie żywotności możliwe jest tylko przy prawidłowym użytkowaniu oraz dbaniu o dany system. To samo dotyczy instalacji przetwarzającej energię słoneczną na prąd. Sprawdź, jak się z nią obchodzić, o czym pamiętać w czasie użytkowania oraz o jakie prace konserwatorskie będą niezbędne.

 

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna zyskuje coraz większą popularność. System ten gwarantuje wszystko to, co jest niezbędne do stworzenia domu nowoczesnego. Jego największymi zaletami są wygoda oraz wyższa wartość jeśli chodzi o czynniki ekologiczne i ekonomiczne. Odpowiada za to wyprodukowana "czysta" energia, z której możemy korzystać według naszych potrzeb, a gdy zostaną nam rezerwy istnieje możliwość odsprzedaży do lokalnego zakładu energetycznego. Aby korzystanie z tego dobrodziejstwa było jak najbardziej korzystne warto zadbać o poszczególne panele.


 

System instalacji fotowoltaicznej jest mało awaryjny i niemal bezobsługowy

 

 

Zabrudzenia - jak się z nimi obchodzić

 

W przypadku zabrudzeń zawsze chodzi o to samo - czyścić czy zdać się na los. Okazuje się bowiem, że niemal wszystkie firmy instalatorskie mówią o samoczyszczących właściwościach tego typu instalacji, tzn. panele mają się wyczyścić pod wpływem padającego deszczu lub topniejącego śniegu. Zapewniają również o braku ekonomicznego Panele fotowoltaiczne - jak się z nimi obchodzićuzasadnienia dla prac związanych z czyszczeniem modułów. Praktyka pokazuje jednak coś z goła odmiennego. To co na pierwszy rzut oka wydaje się drobnymi zanieczyszczeniami w perspektywie czasu zaczyna niebezpiecznie nawarstwiać się. Im grubsza warstwa nieczystości, tym większe straty w produkcji energii. Przyczyn powstawania szkodliwych nieczystości może być wiele, jednak najczęściej wpływ na to ma otoczenie. Szczególnej uwagi wymagają instalacje zamontowane w okolicy lasów, parków, wysokich zadrzewień. Rozkładające się liście, spadające kolki z drzew iglastych, ale także pyły tworzą przesłonę, która ma znaczenie przy całym procesie wykorzystania promieniowania słonecznego. Aby przekonać się o słuszności tego stwierdzenia warto przyjrzeć się badaniom przeprowadzonym na instalacjach zamontowanych w Niemczech, gdzie użytkowanie modułów ma znacznie dłuższą historię. Z obserwacji jasno wynika, że zabrudzenie modułów przekłada się na zmniejszenie produkcji energii od 6% do 8%. To najbardziej optymistyczny wariant, gdyż lokalne środowisko lub warunki pogodowe mogą spowodować jeszcze większe różnice. A mowa tu o chociażby porze roku, zapyleniu lub położeniu i kącie nachylenia paneli fotowoltaicznych. W związku z tym zaleca się by już od samego początku eksploatacji instalacji fotowoltaicznej dobrze przyglądać się procesowi spływu zabrudzeń na dole ram modułów. Oczywiste jest, że im wyższy kąt pod jakim zamontowano moduły, tym intensywniej będzie zmywana szyba ochronna. Jeśli ten będzie zbyt mały, może nastąpić narastanie zabrudzenia na dole ramy modułu i tworzenie się niewielkiego osadu o szerokości ok. 2 cm. Każdy kto posiada wiedzę na temat promieniowania słonecznego wie, że taka warstwa nie jest w stanie zablokować dopływu energii do modułu, jednak nie ma też wątpliwości co do tego, że spadek sprawności generuje niepotrzebne straty. Można też spodziewać się takiej sytuacji, w której cele w modułach krystalicznych zostaną zasłonięte, co uaktywni diody obejściowe i spowoduje wyłączenie panela z produkcji prądu. Warto też sprawdzać jak często dochodzi do trwałych zabrudzeń powierzchni szyb całego modułu. W małych instalacjach nawet niewielkie plamy mogą obniżyć generację energii o kilka procent.

 

Otoczenie ma znaczenie!

 

Kolejna ważna rzecz, o której nie możemy zapomnieć to fakt, że otoczenie budynku stale się zmienia. Roślinność otaczająca budynek w momencie instalacji systemu mogła nie mieć wpływu na jego funkcjonowanie, jednak z czasem drzewa się rozrastają a otoczenie zmienia się. Tym samym zmieniają się również warunki pracy instalacji tego typu. To samo tyczy się paneli zamontowanych na ziemi specjalnych stelażach. Ich otoczeniem będą wówczas trawy i krzewy, które warto regularnie podcinać. 

Czystość gwarantuje dłuższą żywotność oraz brak spadku efektywności systemu w długim okresie użytkowaniaKąt zacienienia mierzony jest między obiektem zacieniającym, np. drzewa czy domy w otoczeniu, zacienianą częścią modułu a powierzchnią Ziemi. W czasie planowania instalacji analiza tego czynnika powinna być priorytetowa. Obserwacje pokazują jednak, że tak się nie dzieje (m.in. przez wysoką cenę zaawansowanych programów do symulacji). Na wielkość zacienienia wpływają również takie czynniki jak:

  • szerokość geograficzna, na jakiej została zamontowana instalacja,
  • kąt cienia, jaki powstaje na modułach fotowoltaicznych
  • kąt ułożenia modułów względem ziemi.

 

Znajomość zacienienia danej lokalizacji to duża zaleta przy montażu paneli fotowoltaicznych. W perspektywie czasu pozwoli optymalnie wykorzystać potencjał zamontowanej instalacji, ale także może przełożyć się na mniejszy stopień jej zabrudzenia. Brak świadomości wśród firm monterskich, jak i inwestorów w tym zakresie może sporo nas kosztować.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rządowy projekt dofinansowania na instalację fotowoltaiczną

Rządowy projekt dofinansowania na instalację fotowoltaiczną

Dbanie o środowisko, ograniczenie emisji szkodliwych substancji oraz wybieranie zdrowszych... ¬ więcej...

 
Efektywna instalacja fotowoltaiczna - dobry projekt i opłacalność systemu

Efektywna instalacja fotowoltaiczna - dobry projekt i opłacalność systemu

Jednym ze sposobów dbania o środowisko oraz ograniczenia emisji szkodliwych... ¬ więcej...

 
Fotowoltaika - ekologia i oszczędność

Fotowoltaika - ekologia i oszczędność

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł stało się codziennością, a... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet