Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Przepustnice powietrza - charakterystyka i zastosowanie

aktualizacja: 11-04-2019, 11:36


Przepustnice znajdujące się w armaturach przemysłowych to odmiany zaworów. Jej działanie opiera się na ruchu łopatki, która jest umieszczone prostopadle do osi kanału. Przepływ paliwa przechodzącego przez przepustnicę może być ograniczony lub całkowicie zablokowany, w zależności od ułożenia łopatki. Przepustnice wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle samochodowym i lotniczym. Używa się ich w silnikach maszyn do zmniejszania liczby obrotów. Poza wspomnianymi dziedzinami, przepustnice występują także w wentylacji i klimatyzacji tzw. przepustnice powietrza, w wodociągach i ciepłownictwie. Przepustnica powietrza jest bardzo funkcjonalnym elementem, bo pozwala regulować przepływ pary wodnej, gazów i powietrza.

Przepustnice  powietrza - charakterystyka i zastosowanie

 

Rodzaje przepustnic w przemyśle

 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów przepustnic, które różnią się między sobą przede wszystkim budową. Spotyka się m.in. przepustnice: stalowe, pneumatyczne i elektryczne oraz z wyłącznikiem krańcowym. Poza tym, istnieją również przepustnice stalowe bez uszczelki, ekscentryczne i PCV. Ważne jest, by wybrana przepustnica była solidna i wytrzymała. Przed zakupem zawsze warto sprawdzić producenta osprzętu i sprawdzić czy daje on gwarancję użyteczności przez wiele lat.

 

Przepustnice w wentylacji

 

Jak już wspomniano, przepustnica powietrza odpowiada w wentylacji za regulację i odcinanie dopływu powietrza w systemie. Element ten montuje się na ciągu wentylacyjnym i zmieniając jego położenie reguluje się przepływ w wentylacji. Zmiany dopływu powietrza mogą odbywać się automatycznie lub manualnie, w zależności od modelu systemu wentylacyjnego. Najważniejsza przy wyborze przepustnicy powietrza jest jej szczelność. Zależy ona m.in. od składu powietrza, oporu przepływu, prędkości dostarczanego powietrza i natężenia dźwięku tworzącego się podczas pracy urządzenia. Osprzęt wentylacyjny musi mieć odpowiednie atesty higieniczne, dzięki którym możemy mieć pewność, że instalacja nie wpłynie negatywnie na zdrowie i pracę osób znajdujących się w pomieszczeniu.

 

Zastosowanie przepustnic powietrza

 

Przepustnice wentylacyjne stosowane są przede wszystkim w dużych obiektach jak: hale przemysłowe, biurowce, laboratoria czy magazyny. Trzeba wiedzieć, że powietrze w takich przestrzeniach ulega zmianie pod wpływem wprowadzenia maszyn i ludzi. Przepustnice powietrza pomagają regulować jego parametry i niwelują np. straty ciepła. 

Przepustnice powietrza są bardzo istotnymi elementami systemów wentylacyjnych, warto jednak wiedzieć, że w przemyśle używa się również przepustnic do kontroli przepływu cieczy.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Medynski.plZobacz także
Klimor stawia na wszechstronność

Klimor stawia na wszechstronność

Rosnąca świadomość i oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej, przy jednoczesnym... ¬ więcej...

 
Tarcza na smog i alergeny - jak chronić siebie i swoją rodzinę

Tarcza na smog i alergeny - jak chronić siebie i swoją rodzinę

Wraz z nadejściem jesieni oraz okresu grzewczego, jak bumerang powraca temat smogu.... ¬ więcej...

 
Właściwości i zalety zastosowania EPP

Właściwości i zalety zastosowania EPP

Spieniony polipropylen (EPP) – stale zyskuje światowe uznanie jako tworzywo... ¬ więcej...

 


Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin     Ventec VTS    Lindab Rosenberg Klima   Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm   Flop System Sp. z o.o.   Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Wienkra
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet