Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Nawiewniki, kratki i anemostaty - rodzaje, zestawienie, jak wybrać

aktualizacja: 22-05-2020, 04:47 – artykuł promocyjny


Powietrze we wszystkich pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu, dlatego konieczne jest zapewnienie systemu pozwalającego na ciągłą jego wymianę, czyli wentylacji. Jej zadaniem jest usuwanie zużytych mas i zastępowanie ich nowymi, świeżymi. Wszystko musi przebiegać w określonych warunkach oraz spełniać wymagania ilościowe i jakościowe. W wentylacji grawitacyjnej w starym budownictwie rolę tą pełniły nieszczelności w stolarce okiennej i w drzwiach. W nowoczesnych systemach funkcja ta przypada na elementy nawiewne i wywiewne, czyli nawiewniki, anemostaty i kratki wentylacyjne.

 

WAŻNE! W strefie przebywania ludzi prędkość strumienia powietrza generalnie nie powinna przekraczać 0,2 m/s

 

Anemostat od kratki wentylacyjnej różni przede wszystkim możliwość sterowania, czyli ukierunkowania przepływu powietrza pod względem szybkości i kierunku. Choć oba elementy są proste w budowie i małe to pełnią bardzo ważną rolę w całym systemie wentylacji. Odpowiadają za doprowadzanie powietrza do pomieszczeń (nawiewniki) lub jego usunięcie (wywiewniki). To bardzo ważne by rozdzielić obie te funkcje, dzięki czemu system będzie działał poprawnie.

Kratki wentylacyjne często stają się korytarzem dla odwróconego ciągu wentylacyjnego i mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem wiania z kratki wentylacyjnej, co jest mało komfortowe, ale też niebezpieczne (możliwość zasysania spalin). Anemostaty częściej wybierane są do wentylacji mechanicznej, a kratki to element grawitacyjnej wymiany powietrza. W praktyce jednak warto zauważyć, że kratki sprawdzają się jedynie w przypadku wentylacji pracującej idealnie w każdych warunkach, a w każdym innym przypadku przestają spełniać swoją rolę.

 

Urządzenia nawiewne dobiera się do rodzaju wentylacji

 

Oprócz rodzaju wentylacji należy uwzględnić również kubaturę pomieszczenia oraz zalecane objętości strumieni powietrza wentylacyjnego. Każdy system wentylacyjny powinien uwzględniać charakterystyczne cechy strumieni nawiewnych względem mas opuszczających pomieszczenie.

 

  • anemostaty są urządzeniami kierunkowymi, choć występują również w wersji łączonej (nawiewno-wywiewne). Generalnie jednak bezpieczniej jest wybierać modele nawiewne lub wywiewne.
  • nawiewniki i wywiewniki ścienne (np. kratki wentylacyjne) to najprostsze urządzenia, które najczęściej trafiają do systemów grawitacyjnych. Wykazują najmniejszą skuteczność jeśli chodzi o sterowanie i regulację nawiewanego strumienia powietrza. 
  • dysze dalekiego zasięgu - stosowane w wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach o znacznych wysokościach i rozmiarach, głównie w instalacjach o niskim poziomie ciśnienia akustycznego oraz ze znaczną odległością pomiędzy punktem nawiewu powietrza a strefą przebywania ludzi
  • nawiewniki szczelinowe - dedykowane do pomieszczeń o dużej powierzchni, dają możliwość łączenia liniowego, dzięki czemu można je wykorzystywać w długich ciągach.
  • nawiewniki i wywiewniki podłogowe - przeznaczone głównie do pomieszczeń o dużych przeszkleniach, gdzie występuje ryzyko roszenia okien, np. witryny wystawiennicze, hale basenowe.
  • nawiewniki wyporowe - umożliwiają rozprowadzenie powietrza w strefach przebywania ludzi z uwzględnieniem ukierunkowanych, punktowych wypływów w miejscach, które najbardziej tego potrzebują.
  • stropy wentylacyjne - profesjonalne systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne wybierane do pomieszczeń o szczególnych wymaganiach, jak np. w kuchniach przemysłowych lub na salach operacyjnych.

 

fot.: Dysze dalekiego zasięgu w ofercie systemów dystrybucji powietrza HAVACO od Ventia oraz nawiewnik wyporowy od Lindab


 

Montaż kratek wentylacyjnych >> sprawdź szczegóły


 

Nawiewno-wywiewny osprzęt wentylacyjny - zestawienie oferty producentów

 


ANEMOSTATY


fot.: Venture Industries - CKK anemostat wywiewny z blachy stalowej pokrytej białą farbą proszkową

fot.: Ventia - anemostat kasetonowy wirowy SA-B

 fot.: Vents - anemostat z kołnierzem - seria WP A FRF

fot.: Alnor - anemostat sufitowy NCD-S w wersji nawiewnej kwadratowy
 

fot.: Ventia - anemostat kwadratowy RA40 


Nawiewniki i wywiewniki ścienne - KRATKI WENTYLACYJNE

fot.: Centrowent - kratka wentylacyjna aluminiowe do wyciągu (KWA), nawiewu (KNA)

 

fot.: Vents - kratka wentylacyjna nawiewno-wywiewna z regulowaną żaluzją przepływu powietrza

 

   


DYSZE DALEKIEGO ZASIĘGU

fot.: Alnor - dysze dalekiego zasięgu KHA do stosowania w wysokich pomieszczeniach o dużej kubaturze (sale teatralne, kinowe przemysłowe)

 
     


NAWIEWNIKI SZCZELINOWE >>  Nawiewniki wirowe i szczelinowe - przegląd oferty rynkowej

     


NAWIEWNIKI WYPOROWE

 

fot.: Klimaoprema - nawiewniki wyporowe SD do nawiewu powietrza na dalekie zasięgi z niskim hałasem

   


NAWIEWNIKI I WYWIEWNIKI PODŁOGOWE

fot.: Lindab - okrągłe nawiewniki wirowe FDS do montażu w podłodze


fot.: Frapol - aluminiowy podłogowy nawiewnik szczelinowy do pomieszczeń o dużej powierzchni oszklonej

 

STROPY WENTYLACYJNE

fot.: Frapol - strop laminarny filtrem absolutnym HEPA do dystrybucji powietrza w salach operacyjnych

 

 


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Frapol, Lindab, Klimaoprema, Vents, Alnor, Venture Industries, Ventia, Centrowent, IglotechZobacz także
FanGrid - mniej znaczy więcej

FanGrid - mniej znaczy więcej

W celu osiągnięcia wysokiej wydajności powietrza w technice wentylacyjnej, duże,... ¬ więcej...

 
Dom z rekuperacją - jaki system grzewczy najlepszy

Dom z rekuperacją - jaki system grzewczy najlepszy

Decydując się na rekuperację w momencie planowania budowy, możemy skorzystać podwójnie.... ¬ więcej...

 
Filtr elektrostatyczny - jak działa

Filtr elektrostatyczny - jak działa

Filtr służy do uzdatniania powietrza, jednak na rynku mamy różne rodzaje... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet