Hewalex - patron sekcji


Przygotowanie ciepłej wody użytkowej - wykorzystaj odnawialne źródła energii

aktualizacja: 26-03-2019, 09:10 – artykuł promocyjny


Alternatywne źródła energii bazujące na zasobach odnawialnych to silny trend wykorzystywany obecnie we wszystkich sektorach, a w ogrzewaniu zwłaszcza. Dotyczy to zarówno indywidualnych gospodarstw domowych, jak też wielkich producentów energii sieciowej. Jednym z prekursorskich kierunków w prywatnych inwestycjach było przygotowania ciepłej wody użytkowej przy użyciu odnawialnych źródeł energii. Dziś to już standard, a wciąż rozwijająca się technologia sprawia, że dostępne na rynku urządzenia są jeszcze bardziej wydajne, a co za tym idzie lepiej spełniają swoje zadanie. Na co postawić by cieszyć się komfortowym dostępem do ciepłej wody w kranie jak najniższym kosztem?

 

Energia z powietrza i gruntu

 

Inwestując w pompę ciepła, ciepła woda użytkowa jest niejako w gratisie. System ten jest dedykowany do ogrzewania całego domu, ale w wielu przypadkach może stanowić także ekologiczne źródło c.w.u. W modelach gruntowych wykorzystywana jest temperatura, która utrzymuje się pod powierzchnią ziemi, dlatego też na jej pracę nie mają wpływu temperatury panujące na zewnątrz. Warunki panujące już na głębokości 8÷10 m poniżej poziomu terenu można uznać za stabilne. Poniżej 15 m temperatura utrzymuje się na stałym poziomie 10ºC. Oznacza to, że gruntowe pompy ciepła są wydajniejsze niż pompy powietrzne, a warunki atmosferyczne są im właściwie nie straszne.


Jednak w przypadku pomp ciepła wykorzystujących ciepło skumulowane w powietrzu również nie musimy obawiać się o skuteczność przy produkcji ciepłej wody użytkowej. Mogą one pracować nawet, gdy temperatury zewnętrzne spadną do -20ºC, a jak wiadomo takie temperatury występują raczej sporadycznie w skali roku. W tak skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych powietrzna pompa ciepła pracując samodzielnie nie zapewnia pełnej kompensacji strat ciepła, ale zastosowanie wsparcia elektrycznego w postaci grzałki lub hydraulicznego za pomocą kotła sprawia, że układ jest w pełni funkcjonalny nawet w takim przypadku. W przeważającej części roku nie ma problemu, aby powietrzne i gruntowe pompy ciepła przygotowywały tyle ciepłej wody, ile potrzeba wszystkim domownikom.

 

Pompy ciepła dedykowane do c.w.u.

 

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej można wykorzystać również pompy ciepła do c.w.u., nazywane również termodynamicznymi podgrzewaczami wody. Ich działanie jest podobne do powietrznych pomp ciepła, z tą różnicą, że wytwarzają jedynie ciepłą wodę użytkową. Urządzenia te stanowią rozwiązanie alternatywne dla systemów solarnych.

Pompy ciepła dedykowane do c.w.u.

Tego typu urządzenia najczęściej stanowią dopełnienie instalacji na bazie kotłów stałopalnych, olejowych, kiedy to w sezonie letnim oraz w okresach przejściowych w budynku nie musi funkcjonować ogrzewanie. Pompy wyposażone są standardowo w zasobnik o pojemnościach od 200 do 300 litrów. Pozwala to na zgromadzenie dużej ilości wody o stałej temperaturze. Działanie powietrznej pompy ciepła do c.w.u. opiera się na zasadzie odzysku energii zgromadzonej w powietrzu, następnie poprzez sprężarkę i odpowiednio wykonany skraplacz, energia ta przekazywana jest do c.w.u.. Korzystając z pompy ciepła, np. Kaliko firmy De Dietrich, energia może być pozyskiwana z zewnątrz oraz z wnętrza budynku.

 

Kolektory słoneczne

 

Idealnym źródłem energii na cele c.w.u. są kolektory słoneczne. Ich praca w przeważającej części ogranicza się do podgrzewania wody użytkowej i wody w basenach. Używanie ich do ogrzewania budynku nie jest uzasadnione ekonomicznie w naszych warunkach klimatycznych. Wybierając system solarny musimy oszacować dzienne zużycia ciepłej wody użytkowej. Na tej podstawie określa się rozmiar oraz typ instalacji m.in. pole kolektora słonecznego i pojemność podgrzewacza solarnego.
 

UWAGA! Działająca na cele c.w.u. instalacja solarna może wytworzyć do 60% potrzebnej w tym celu energii. Pozostałe 40%, szczególnie zimą, powinno pochodzić z innego źródła. W miesiącach letnich kolektory słoneczne mogą zaspokajać potrzeby na c.w.u nawet w 100%. Dane są uśrednione, a wpływ na to mają również warunki pogodowe oraz wielkość instalacji

 

W okresie letnim, kiedy mamy do czynienia z nadwyżkami energii, podgrzewacz solarny może wytworzyć i zmagazynować dużą ilość ciepłej wody, która może zostać wykorzystana w dni pochmurne. Użytkownicy mogą wybierać spośród dwóch typów kolektorów słonecznych: płaskich oraz próżniowo-rurowych. Kolektory płaskie charakteryzują się sprawnością na poziomie 80% oraz prostą budową, która wpływa na ich niezawodność. Kolektory próżniowo-rurowe mają wyższą sprawność niż kolektory płaskie, dzięki czemu z mniejszej powierzchni jesteśmy w stanie uzyskać więcej energii.


 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej

Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej

Optymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej oznacza możliwość generowania takiej... ¬ więcej...

 
Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd

Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd

Produkcja własnej energii poprzez instalację fotowoltaiczną to jedna z najlepszych... ¬ więcej...

 
Kilka sposobów na oszczędności - jak obniżyć rachunki za media

Kilka sposobów na oszczędności - jak obniżyć rachunki za media

Szukając sposobów na oszczędności w domowym budżecie, często zwracamy uwagę... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet