intersoft

Jak prawidłowo przygotować kocioł oraz grzejniki do sezonu grzewczego?

aktualizacja: 01-03-2019, 07:26 – artykuł promocyjny


Zanim na dobre rozpocznie się sezon grzewczy właściciele kotłów i grzejników powinni sprawdzić instalację i odpowiednio przygotować ją na nadejście niskich temperatur. Dzięki temu zapewnią sobie bezawaryjną pracę i wysoką efektywność instalacji oraz niższe koszty ponoszone za ogrzewanie. W jaki sposób prawidłowo przygotować kocioł oraz grzejniki do sezonu grzewczego?

 

przegląd kotła

 

Przegląd i czyszczenie kotła

Zanim uruchomi się instalację grzewczą, trzeba koniecznie sprawdzić stan kotła i wszystkich jego elementów mechanicznych, które odpowiadają za prawidłowe grzanie. Należy sprawdzić stan: wentylatora, pompy obiegowej, zaworów, mieszaczy, filtrów, czujników wypływu spalin. Elementy sprawdza się pod kątem szczelności, drożności, czystości i prawidłowego działania. Sadzę i brud należy usunąć, a jeżeli jakaś część wymaga naprawy bądź wymiany – trzeba wezwać serwis.

 

przegląd kotła

 

Bardzo ważna jest także kontrola wymiennika, które stanowi „serce” każdego kotła. Wymiennik może być zanieczyszczony produktami spalania paliwa, które będą przyczyniać się do nieprawidłowej pracy kotła i w następstwie – grozić awarią. Dlatego konieczne jest, aby dokładnie oczyścić go z wszystkich nagromadzonych zabrudzeń.

 

grzejnik

 

Czyszczenie grzejników

Przed uruchomieniem ogrzewania bardzo ważne jest również dokładne oczyszczenie grzejników z kurzu i brudu. Latem, kiedy nie były one użytkowane, na ich powierzchni oraz wewnątrz pojawiły się z pewnością spore ilości zanieczyszczeń. Jeżeli nie usunie się ich z kaloryfera, to po kilku dniach grzania wyczuje się w powietrzu nieprzyjemny zapach przypalonego kurzu, niezdrowy dla dróg oddechowych człowieka i bardzo groźny dla alergików. Dlatego pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie grzejników.   

Do czyszczenia należy stosować tylko miękkie szmatki i szczotki, które nie uszkodzą lakierowanej powierzchni grzejnika. Do czyszczenia grzejnika wewnątrz najwygodniej używać szczotki o miękkim włosiu, umocowanej na długim drucie zakończonym wygodną rączką, która umożliwi dotarcie do wszystkich zakamarków i właściwie oczyści grzejnik. Można również zdjąć górną osłonę grzejnika (tzw. grill) i osłony boczne, aby łatwiej było dotrzeć pomiędzy płyty grzejnika.   


Ogrzewanie grzejnikowe
- odpowietrzenie grzejników 

Czasem zdarza się tak, że podczas pierwszego uruchomienia grzejników da się słyszeć w nich bulgotanie wody, syczenie czy gwizdanie. Są to oznaki zapowietrzenia grzejników. Wewnątrz nagromadziła się woda z pęcherzykami powietrza, która uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie się ciepła. Dlatego należy natychmiast odpowietrzyć grzejniki, wyrównać w nich ciśnienie i uzupełnić poziom wody.

 

odpowietrzanie grzejników

 

Odpowietrzanie można wykonać samodzielnie. W tym celu specjalnym kluczykiem odkręcamy zawór (zwykle znajdujący się w górnej części grzejnika). Z zaworu zacznie wydostawać się powietrze, potem powietrze z wodą, a następnie zacznie wypływać sama woda – wtedy mamy pewność, że grzejnik został odpowietrzony. Można zakręcić zawór i wyrównać ciśnienie oraz poziom wody w instalacji. Poziom ciśnienia odczytamy z manometra znajdującego się na piecu. Zwykle wynosi on od 1 do 2 barów. Jeżeli jest niższe, to należy wpuścić do instalacji trochę wody za pomocą specjalnego zaworu umieszczonego na piecu. Aby ogrzewanie grzejnikowe działało sprawnie przez cały sezon, konieczne może być powtórzenie tego za jakiś czas. 

 

termostat Salus

 

Uruchomienie i regulacja automatyki

Jeżeli ogrzewanie sterowane jest przez automatykę – regulatory temperatury, należy je uruchomić i odpowiednio ustawić. W zależności od rodzaju pomieszczenia, potrzeb użytkownika i trybu życia rodziny warto zaprogramować grzejniki tak, aby włączały się o konkretnej godzinie i grzały na wybraną temperaturę. W czasie, kiedy użytkownicy przebywają w domu, w pomieszczeniach powinna być utrzymywana optymalna dla nich temperatura (ok. 22-25°C), a w momencie ich nieobecności – temperatura była niższa, a grzejniki pobierały mniej energii.

Kontakt w sprawie produktów:

QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
tel. 32 700 74 53; 32 750 65 05 - wsparcie techniczne
www: www.salus-controls.pl
www.it600.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Lusterka i suszarki hotelowe

Lusterka i suszarki hotelowe

Żyjemy w czasach, w których potrzeby klienta stawiane są na pierwszym miejscu.... ¬ więcej...

 
Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Jesień to doskonały czas, aby przyjrzeć się efektywności energetycznej budynku.... ¬ więcej...

 
System baterii Geberit - przegląd rodzajów

System baterii Geberit - przegląd rodzajów

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet