Jak fachowo układać klinkier?

aktualizacja: 01-03-2019, 12:37 – artykuł promocyjny


Wiele rzeczy podczas budowy lub remontu domu możemy zrobić sami, bez pomocy fachowców. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać trudne, jednak po zagłębieniu się w temat często okazuje się, że jesteśmy w stanie wykonać różne prace bez większego problemu. Z drugiej strony – podchodząc do tematu beztrosko możemy popełnić wiele błędów. Jak więc fachowo układać klinkier i jakich błędów unikać?

 

Układanie klinkieru krok po kroku

Podstawową czynnością, bez której nie warto nawet rozpoczynać pracy, jest dokładne oczyszczenie podłoża, na którym będzie układany klinkier. Ważne, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń, zanieczyszczeń i kurzu. Powierzchnia nie powinna też być gładka, ponieważ wtedy klinkier nie będzie się tak dobrze trzymał jak na nierównym, porysowanym podłożu. Kolejny krok to nałożenie warstwy specjalnej zaprawy klejowej. Należy pamiętać, że w różnych miejscach stosuje się różne jej rodzaje. Na zewnątrz musi być to zaprawa mrozoodporna, aby nie popękała w zimie – jeśli nie chcemy, by płytki klinkierowe odpadły. Na parapetach, daszkach czy kształtkach warto zastosować odpowiednio zaprawę elastyczną.

 

układanie klinkieruukładanie klinkieru

 

Klejenie płytek na dobrze oczyszczoną i pokrytą zaprawą klejową powierzchnię zawsze zaczynamy od naroży, używając w narożnikach specjalnych płytek kątowych. Płytki kładziemy zawsze w jednym kierunku, po kolei. Pamiętajmy, że pomiędzy rzędami trzeba zostawić odpowiednio duże odstępy na spoinę, najlepiej mniej więcej 10 milimetrów. Wtedy przechodzimy do fugowania – jednak nie można zrobić tego za szybko, należy poczekać, aż zaprawa się zwiąże. Jeśli układamy płytki na ociepleniu, na przykład na styropianie, nie możemy zapomnieć o specjalnym zabezpieczeniu przed ułożeniem klinkieru.

Płytki klinkierowe to materiał naturalny, który nigdy nie jest jednolity kolorystycznie, odcień często się różni. Aby uzyskać jak najlepszy i jak najbardziej naturalny efekt możemy mieszać płytki klinkierowe z różnych opakowań i z różnych partii. Wtedy, po ułożeniu klinkieru, różnica kolorystyczna nie będzie tak bardzo widoczna, a płytki będą wyglądać bardzo ładnie.

 

układanie klinkieruukładanie klinkieru

 

Jakich błędów unikać?

Podstawowym błędem jest zbyt duża ilość wody dodana do zaprawy, która za bardzo ją rozcieńczy i sprawi, że płytki klinkierowe nie będą się dobrze trzymać. Jeśli chcemy oczyścić ułożony klinkier z nadmiaru spoinowania, warto odczekać kilka dni, żeby nie uszkodzić świeżo położonego materiału. Jednym z największych grzechów popełnianych podczas układania klinkieru jest praca w deszczu lub podczas mrozu – to najgorszy błąd, jaki można popełnić, skutkujący brakiem trwałości materiału i zmarnowanym czasem, budulcem oraz pieniędzmi. Jeśli będziemy przestrzegać tych prostych zasad to szybko przekonamy się, że układanie klinkieru nie jest wcale takie trudne – nie trzeba być fachowcem, aby samemu wykończyć wymarzony dom.

 

King Klinkier

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Klinkier Przysucha
Zobacz także
Lusterka i suszarki hotelowe

Lusterka i suszarki hotelowe

Żyjemy w czasach, w których potrzeby klienta stawiane są na pierwszym miejscu.... ¬ więcej...

 
Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Jesień to doskonały czas, aby przyjrzeć się efektywności energetycznej budynku.... ¬ więcej...

 
System baterii Geberit - przegląd rodzajów

System baterii Geberit - przegląd rodzajów

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet