Przyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych w 3 krokach

aktualizacja: 04-02-2019, 12:54 – artykuł promocyjny


Przyłącze wody wchodzi w skład tak zwanego uzbrojenia działki i obejmuje urządzenia techniczne odpowiedzialne za dopływ wody do budynku. Formalności z wykonaniem przyłącza zaczyna się od zgody (zgłoszenie) na podłączenie do sieci wodociągowej od lokalnego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Następnie dostaniemy wytyczne dotyczące warunków technicznych, jakim przyjdzie nam sprostać i możemy przystąpić do działania.
 

KROK 1


Składając wniosek o podłączenie obiektu do sieci wodociągowej należy określić charakter planowanej inwestycji oraz podać dwie wielkości:

 • średnie dobowe zapotrzebowanie na wodę Qdśr [m3/d]
 • maksymalne godzinowe zapotrzebowanie na wodę Qhmax [dm3/s].


Wielkości te należy obliczyć w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie przeciętnych norm zużycia wody (Dz.U. Nr 8, poz. 70), na podstawie liczby mieszkańców (lub innej jednostki odniesienia, adekwatnej do danego obiektu) oraz odpowiednich współczynników nierównomierności dobowej i godzinowej.

 

Przyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych ? elementy składowe, wymagania prawne

fot.: kompletne ZESTAWY PRZYŁĄCZA ZIMNEJ WODY DSD15 i KSD20 (DN15 i DN20) z wodomierzem lub bez


Dla mniejszych budynków jak domy jednorodzinne na ogół wystarczające jest podanie operatorowi lokalnej sieci wodociągowej:

 • planowanej ilości mieszkańców i/lub lokali
 • sposobów wykorzystania wody w obiekcie.

 

WAŻNE! W wypadku braku technicznych możliwości zaopatrzenia w wodę, lub przejęcia ścieków oraz gdy inwestycja nie spełniała wymogów racjonalności techniczno-ekonomicznej (za mały rozbiór wody w stosunku do kosztów inwestycyjnych) operator sieci wodociągowej może odmówić wydania informacji technicznej wymaganej do wykonania przyłącza.

 

KROK 2


Jeśli lokalizacja i parametry pobliskich sieci są wystarczające do wykonania przyłącza, następuje wydanie informacji technicznej, a następnie opracowanie dokumentacji projektowej w zakresie przyłączy. Do wystąpienia z wnioskiem o wydanie warunków przyłączenia nieruchomości do sieci uprawniona jest osoba dysponująca tytułem prawnym do korzystania z nieruchomości.
 

Wniosek powinien zawierać między innymi: plan sytuacyjny przyłącza na podkładzie aktualnej mapy zasadniczej (ewentualnie pozwolenie na budowę lub zgłoszenie wykonania przyłącza), potwierdzenie uprawnień budowlanych wykonawcy, potwierdzenie tytułu prawnego do nieruchomości, odpowiednie zgody na wejście z robotami budowlanymi celem wykonania przyłącza, wniosek o zawarcie umowy na zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków.

 

KROK 3


Po podpisaniu umowy przyłączeniowej inwestor (pod kontrolą operatora sieci) przystępuje do wykonania przyłącza. Kolejnym etapem jest wykonanie protokołu odbioru przyłącza na podstawie dokumentacji powykonawczej. Ostatnim krokiem jest zawarcie umowy na dostarczenie wody i/lub odbiór ścieków, na podstawie której montowany jest wodomierz.

 

Ważnym etapem jest także wybór firmy oferującej zestawy przyłączy zimnej wody. Jedną z godnych uwagi jest firma FERRO, która posiada w swojej ofercie kompletne ZESTAWY PRZYŁĄCZA ZIMNEJ WODY DSD15 i KSD20  (DN15 i DN20) z wodomierzem lub bez. W skład urządzeń wchodzą następujące elementy:

 • ZGR0 - zawór regulacyjny grzybkowy (nakrętno-nakrętny, skośny grzybek pozwalający na dokładne dozowanie wody przy minimalnym otwarciu, uchwyt: pokrętło z tworzywa PP, materiał korpusu i głowicy: mosiądz maksymalne ciśnienie pracy 2,5 MPa (25 bar))
 • KSD - konsola wodomierza (regulowany rozstaw przyłączy. Możliwość założenia plomby, w zestawie uszczelki, wkręty i kołki)
 • CDSD AFPLUS - wodomierz (maksymalne ciśnienie robocze (MAP): 1,6 MPa (16 bar), temperatura robocza od 2°C do 30°C, zabezpieczenie przed oddziaływaniem zewnętrznego pola magnetycznego, do instalacji wewnątrz budynków)
 • ZZA0 - zawór antyskażeniowy (ciśnienie nominalne: 1,0 MPa (10 bar), temperatura pracy: do 65°C, pozycja pracy: dowolna
 • N1 Z - nypel redukcyjny
 • RC*S - reduktor ciśnienia (regulacja ciśnienia na wylocie: 1-4 bar, maksymalne ciśnienie wlotowe: 16 bar
 • M6304R – manometr (manometr mechaniczny z rurkową Bourdona, średnica tarczy manometru: 63 mm)
 • KP - zawór kulowy (nakrętno-wkrętny, pełnoprzelotowy, z dławikiem, uchwyt: stalowa rączka, materiał korpusu i kuli: mosiądz, ciśnienie nominalne: 2,5 MPa (25 bar), maksymalne ciśnienie wlotowe: 16 bar, maksymalna temperatura pracy 80°C.

Przyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych ? elementy składowePrzyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych ? elementy składowePrzyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych ? elementy składowePrzyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych ? elementy składowePrzyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych ? elementy składowePrzyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych ? elementy składowePrzyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych ? elementy składowePrzyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych ? elementy składowe

>> Urządzenia wchodzące w skład zestawu PRZYŁĄCZA ZIMNEJ WODY FERRO <<


Kontakt w sprawie produktów:

Ferro S.A.
tel. (12) 256 21 00
www: www.ferro.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jaki okap kuchenny wybrać? Poradnik przed zakupem

Jaki okap kuchenny wybrać? Poradnik przed zakupem

Mnogość dostępnych na rynku okapów może przytłoczyć. Jaki okap... ¬ więcej...

 
Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

WT 2021 to określenie dotyczące nowych wymagań stawianych budynkom, które... ¬ więcej...

 
Jak pozbyć się posmaku chloru z wody

Jak pozbyć się posmaku chloru z wody

Smaczna woda z kranu to przede wszystkim woda bez posmaku chloru. W jaki sposób... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet