gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

Beretta   Dragon Kotły

  Esbe

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli  Roth Polska

Brötje Heizung   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra   Lindab

ZĘBIEC

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Prosty sposób na czyszczenie aluminium anodowanego

aktualizacja: 02-04-2019, 06:21 – artykuł promocyjny


Kratki na grzejniki kanałowe z aluminium anodowanego w warunkach domowych nie są narażone na korozje czy odbarwienia w takim stopniu, jak materiał podatny na warunki atmosferyczne. Materiał ten jest jednym z najbardziej trwałych, cechujący się dużą odpornością na uszkodzenia. Co więcej kratki z aluminium anodowanego nie przyciągają brudu. Niemniej jednak, aby produkt dłużej cieszył się nieskazitelnym wyglądem należy dbać o jego czystość.

 

Reiker - Kratki na grzejniki kanałowe z aluminium anodowanego

 

Najprostszym sposobem na pozbycie się delikatnych zabrudzeń na kratkach do grzejników kanałowych, jest przetarcie powierzchni czystą, miękką, bawełnianą szmatką. Wcześniej warto nasączyć materiał płynem do szyb, dokładnie takim, jaki stosuje się w warunkach domowych.

 

Reiker - Kratki na grzejniki kanałowe z aluminium anodowanego

Uwaga na ciemne kolory anody

Większą uważność należy zastosować w przypadku ciemnych kolorów anody, takich jak: kolor czarny, brąz czy szampan. To na tych kolorach ewentualne zarysowania mogą być najbardziej widoczne. Kolory te są piękne i niezwykle często wybierane lecz trzeba pamiętać również o szczególnym ich traktowaniu w przypadku czyszczenia.

Warto również wspomnieć o detergentach o współczynniku pH 6-8. One także będą się nadawały do zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać, że żadne z tych detergentów nie mogą zawierać chloru, gdyż ma on negatywny wpływ na powierzchnie anodowanego materiału.

 

Alternatywne rozwiązania

Do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni aluminiowych polecane są również wodne rozpuszczalniki, rozcieńczalniki lub spirytus mineralny. Po tym zabiegu, powierzchnie anodowaną należy przetrzeć inną, wilgotną, a przede wszystkim czystą i miękką szmatką. Zabrudzenia, których nie da się usunąć płynem do szyb lub rozpuszczalnikami można spróbować wyczyścić mleczkiem typu: CIF. Przed użyciem warto jednak pierwsze próby przeprowadzić na szczeblu zapasowym lub na stronie kratki, która nie będzie widoczna. Należy pamiętać, że preparaty w formie mleczka należy stosować w ostateczności.

 

Reiker - Kratki na grzejniki kanałowe z aluminium anodowanegoReiker - Kratki na grzejniki kanałowe z aluminium anodowanego

 

Uwaga na zagrożenia

Czyszczenie anody, aluminium anodowanego nieodpowiednim preparatem, mleczkiem ze zbyt grubym ziarnem, zabrudzoną szmatką, może spowodować drobne rysy na materiale. Ponadto nigdy nie używamy papieru ściernego, przyrządów o ostrych krawędziach, jak np. nóż, czy materiałów polerujących takich, jak wełna stalowa.

W takiej sytuacji, jak również w sytuacji, kiedy nie da się doczyścić powierzchni anodowanej, należy skorzystać ze szczebli zapasowych, które w przypadku firmy Reiker CfC zawsze dodawane są przy każdym pierwszym zakupie.

Pamiętajmy, że prawidłowa pielęgnacja kratek z aluminium anodowanego wydłuży żywotność i dobry wygląd kratki. Ponadto odpowiednia pielęgnacja zapobiegnie elektryzowaniu i przyciąganiu zanieczyszczeń zapobiegając szybkiemu zabrudzeniu.

 

Reiker - Kratki na grzejniki kanałowe z aluminium anodowanegoReiker - Kratki na grzejniki kanałowe z aluminium anodowanego

 

Bonus

Chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób szybko i bez komplikacji wymienić elementy uszkodzone w maskownicy grzejnika kanałowego? Zapoznaj się naszą instrukcją wymiany poszczególnych szczebli, która dostępna jest na naszej stronie, w zakładce „Dawka wiedzy”.

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Reiker CFC FUH Adrian Nowakowski


Zobacz także
Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie

Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie

Sezon grzewczy właśnie się skończył, grzejniki zostały wyłączone, a po zimie... ¬ więcej...

 
Grzejniki - klasyfikacja i różnice

Grzejniki - klasyfikacja i różnice

Porównanie grzejników najlepiej przeprowadzić na podstawie ich dwóch... ¬ więcej...

 
Nowy design armatury grzejnikowej FERRO

Nowy design armatury grzejnikowej FERRO

Armatura dedykowana do sterowania pracą grzejnika jest widocznym elementem, który... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus