Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Rakotwórczy radon w domu - jak się przed nim chronić

aktualizacja: 08-01-2020, 12:38 – artykuł promocyjny


Radon to promieniotwórczy gaz, który naturalnie występuje w środowisku. Jego obecność w przyrodzie związana jest z promieniotwórczym rozpadem uranu, naturalnego pierwiastka promieniotwórczego który jest składnikiem skorupy ziemskiej. Ten bezbarwny, bezwonny i bezsmakowy gaz wymieniany jest przez Światową Organizację Zdrowia jako główny czynnik rakotwórczy zagrażający osobom niepalącym, a w grupie palaczy zajmuje drugie miejsce - zaraz po dymie papierosowym. W powietrzu atmosferycznym na zewnątrz koncentracja radonu jest zwykle bardzo mała. Może on jednak wnikać do wnętrz naszych domów. Stężenie radonu w zamkniętych pomieszczeniach jest znacznie większe niż na otwartej przestrzeni i to właśnie w ten sposob najbardziej zagraża naszemu zdrowiu. Pochodne radonu, związane z pyłami obecnymi w powietrzu, wnikają do układu oddechowego i płuc i stanowią zagrożenie wystąpienia chorób nowotworowych układu oddechowego.

 

SPRAWDŹ KONIECZNIE >> Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

 

Skąd bierze się radon w naszych domach?

 

Podczas budowy domu, wykonujemy wykop, docierając w ten sposób do głębszych warstw gleb, gdzie stężenie radonu jest bardzo duże. W wyniku różnicy ciśnień pomiędzy otoczeniem a wnętrzem budynku dochodzi do powstania tzw. efektu kominowego, dzięki któremu następuje zassanie radonu z gruntu. Następnie poprzez pękniecia fundamentów, szczeliny i pęknięcia w wylewkach, studzienki kanalizacyjne do odwadniania piwnic, nieszczelności wokół rur kanalizacyjnych i innych przyłączy radon przenika do wnętrz domów i gromadzi się w ich dolnych partiach. Wentylacja grawitacyjna oraz efekt kominowy w sezonie grzewczym to czynniki, które ułatwiają przedostanie się radonu do budynku. Wydostające się poprzez mikrouchył w oknach oraz kratki wentylacyjne, ogrzane powietrze prowadzi do zmniejszenia ciśnienia w budynku i zasysania powietrza z dolnych partii budynku, w tym z piwnic. Ułatwia to przedostawanie się do piwnic powietrza z gruntu zawierającego radon.

 

Jak uchronić się przed radonem?

 

Firma Warebud - twórca systemu SALUTAIRE opatentowała innowacyjny, jedyny na rynku moduł redukujący zawartość radonu w nawiewanym powietrzu – moduł RADON FREE. Wynalazek ten został zgłoszony do Urzędu Patentowego (Zgłoszenie oznaczone zostało numerem  P.427981). Badania przeprowadzone przez Państwowy Zakład Higieny i Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk powierdzają, że zastosowanie systemu SALUTAIRE z modułem RADON FREE skutecznie obniża stężenie radonu w powietrzu nawiewanym do wnętrza budynku. Ich zdaniem moduł redukcji stężenia radonu powinien stanowić zatem niezbędny element każdej instalacji wentylacji mechanicznej z GWC.

 

Gruntowy wymiennik ciepła Salutaire z modułem RADON FREE - Warebud

 

Inwestując w gruntowy wymiennik ciepła Salutaire z modułem RADON FREE zyskujemy przede wszystkim czyste powietrze, które to z kolei stanowi podstawę naszego zdrowia. Dbamy w ten sposób o komfort i szczęście najbliższych nam osób.  To inwestycja w długie, dobre życie!

REDAKCJA POLECA:

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Warebud Wieloch i Prysiński Spółka JawnaZobacz także
Prawidłowa wentylacja Twojego domu - nawiewniki ciśnieniowe Ventec

Prawidłowa wentylacja Twojego domu - nawiewniki ciśnieniowe Ventec

Bogata oferta różnego rodzaju nawiewników powoduje, że często mamy... ¬ więcej...

 
KLIMOR EVO z certyfikatem Eurovent

KLIMOR EVO z certyfikatem Eurovent

Centrale wentylacyjne EVO marki KLIMOR zostały objęte prestiżowym certyfikatem Eurovent,... ¬ więcej...

 
Wentylacja mechaniczna - jak używać w okresie pandemii

Wentylacja mechaniczna - jak używać w okresie pandemii

W czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 nasze nawyki i zachowanie mają wpływ na bezpieczeństwo... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Wienkra
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet