gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Geberit     KOLO  

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Pipelife   Roth Polska

Grupa ArmaturaSanSwiss

Gamrat    

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft    

CED'OR   

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

Uponor

znajdź fachowca

Bezpieczna kąpiel dla osób niepełnosprawnych i starszych

aktualizacja: 01-10-2019, 12:11 – artykuł promocyjny


Bywa że zwykła kąpiel lub prysznic dla osoby niepełnosprawnej lub starszej o ograniczonej sprawności ruchowej jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza bez odpowiedniego wyposażenia łazienki. Łazienka dla osoby niepełnosprawnej lub starszej nie bez powodu jest wyposażona w różne akcesoria, które pomagają takim osobom samodzielnie lub z pomocą brać kąpiel czy prysznic.

Oznaczenie wc dla niepełnosprawnych


Jakie są niezbędne akcesoria do kąpieli w takiej łazience?

Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy cały szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które chcą samodzielnie korzystać z łazienki. Możemy wybierać spośród akcesoriów wykonanych z tworzyw sztucznych, stali węglowej lub stali nierdzewnej. Wśród najważniejszych akcesoriów wymieniamy:
 

  • siedzisko prysznicowe
  • ławeczka do wanny
  • taboret prysznicowy
  • schodki do wanny
  • uchwyt do wanny
  • uchwyt prysznicowy


Siedzisko prysznicowe

Siedzisko pod prysznic, jest nieocenioną pomocą przy kąpieli zarówno dla osób starszych jak i niepełnosprawnych. Dzięki niemu osoba starsza może samodzielnie skorzystać z prysznica w komfortowy sposób. Z kolei osoba na wózku inwalidzkim może usiąść na siedzisku z czyjąś pomocą.

Siedzisko prysznicowe dla niepełnosprawnych składane

Krzesełka prysznicowe montuje się pod prysznicem na ścianie, na której nie ma baterii. Jeśli z tej samej łazienki korzystają również osoby pełnosprawne, to najlepsze będzie siedzisko składane, które nie zajmuje dużo miejsca. Standardowo siedziska przeznaczone są na obciążenie od 120 do 150 kg.


Ławeczka do wanny

Kąpiel w wannie dla osoby starszej lub niepełnosprawnej bywa utrudniona. W domach starszych osób często są wyłącznie wanny, remont to kosztowa sprawa, a dodatkowo takie osoby są przyzwyczajone do tego rodzaju kąpieli. Siedzisko wannowe będzie w takim przypadku dużym udogodnieniem. Jeśli dane siedzisko nie posiada regulacji szerokości, to radzimy sprawdzić, czy będzie pasować do konkretnej wanny. Siedziska wannowe nie posiadają oparć, więc jeśli zależy nam na jeszcze bezpieczniejszym rozwiązaniu, to polecamy kupić krzesełko do wanny.

Ławeczka wannowa do kąpieli dla niepełnosprawnych


Taboret prysznicowy

W łazienkach, gdzie nie ma możliwości zamontowania na stałe siedziska pod prysznicem lub jest sporo miejsca, dobrym rozwiązaniem jest taboret prysznicowy. Taki taboret, można ustawić pod prysznicem, ale też w każdym innym miejscu w łazience. Zyskujemy dzięki temu miejsce do siedzenia w razie zmęczenia podczas toalety. Taborety łazienkowe mają antypoślizgowe nakładki na nogi, dzięki czemu trudno o niechciane przesunięcia, poślizgnięcia oraz zarysowania brodzika czy innych powierzchni.

Taboret łaziekowy pod prysznic


Schodki do wanny

Dla osób korzystających z wanny schodki są niezwykle pomocne. Dzięki nim seniorom oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej łatwiej wejść do wanny i wyjść z niej. Schodki powinny mieć antypoślizgowe nakładki na nogi oraz antypoślizgową nawierzchnię do chodzenia, na którą stawiamy stopy. Można spotkać schodki do wanny z jednym, dwoma, a nawet trzema stopniami.

Schodki dla niepełnosprawnych


Uchwyt do wanny

Uchwyt wannowy montuje się nad wanną na ścianie na takiej wysokości, aby z wanny można było go dosięgnąć. Zaleca się wybierać poręcze mocowane na stałe za pomocą śrub, aby wytrzymały duże obciążenie przy użytku. Poręcze do wanny, mają różne kształty i długości, co ułatwia wybór najlepszego uchwytu dla nas.

Poręcz prosta dla niepełnosprawnychPoręcz kątowa dla niepełnosprawnych


Uchwyt pod prysznic

Uchwyty prysznicowe są przeznaczone do montażu pod prysznicem w takim miejscu, aby ułatwiały wchodzenie i schodzenie z siedziska prysznicowego. Mogą również służyć do przytrzymywania się osobom, które nie czują się na siłach długo stać. Uchwyty dla niepełnosprawnych pod prysznic mają różne formy, od prostych poręczy o długości 30-40 cm do uchwytów kątowych o odmiennych długościach ramion.

Uchwyt kątowy pod prysznicUchwyt kątowy do łazienki dla niepełnosprawnych


Baterie łazienkowe dla niepełnosprawnych

W zależności od stopnia niepełnosprawności i ograniczeń osób korzystających warto rozważyć zastosowanie odpowiednich baterii łazienkowych dla niepełnosprawnych wyposażonych w dźwignie ułatwiające uruchamianie lub baterii bezdotykowych uruchamianych automatycznie na czujnik.

Bateria prysznicowa z dźwignią dla niepełnosprawnych

Kontakt w sprawie produktów:

OLE.PL
tel. 61 855 20 85
www: ole.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Płytki przyciskowe JOMO w matowych kolorach

Płytki przyciskowe JOMO w matowych kolorach

Unikatowe i bardzo subtelne płyty przyciskowe JOMO marki sanitarnej grupy WERiT idealnie... ¬ więcej...

 
Baterie kuchenne i łazienkowe marki Perfexim - przykłady

Baterie kuchenne i łazienkowe marki Perfexim - przykłady

Nowoczesne mieszkania to wnętrza pełne klasy i uroku. Zaplanowane w każdym szczególe... ¬ więcej...

 
Od prostej wygódki do luksusowego eksponatu - 2000 lat historii toalet

Od prostej wygódki do luksusowego eksponatu - 2000 lat historii toalet

Od wielu lat rozwój techniczny niezawodnej toalety zdawał się tkwić w martwym... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet