Ocieplenie domu grafitowym styropianem - to się opłaca!

aktualizacja: 12-03-2020, 12:37 – artykuł promocyjny


Płacenie niskich rachunków za ogrzewanie jest jednym z głównych oczekiwań osób budujących dom. Pytanie, jak zredukować koszty? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Decydując się na ocieplenie budynku grafitowymi płytami styropianowymi o doskonałych właściwościach użytkowych oraz najkorzystniejszym współczynniku przewodzenia ciepła lambda można ograniczyć koszty ogrzewania nawet  o 70%. Oszczędności w zależności od wielkości, typu budynku oraz zastosowanych technologii mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych w jednym sezonie grzewczym!


ZOBACZ KONIECZNIE >> Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

 

Wybierz grafit - to zawsze dobra decyzja

 

Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Im niższa wartość współczynnika lambda, tym styropian jest lepszym, cieplejszym izolatorem. Dla styropianu lambda wynosi od 0,031 do 0,044 W/(mK). Styropian TERMONIUM PLUS fasada lub dach-podłoga (λ = 0,031)  oraz TERMONIUM fasada lub dach podłoga (λ = 0,032) to najcieplejsze grafitowe płyty lidera branży – Termo Organiki.

Grafitowy styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Niewielka wydawałoby się różnica wartości lambdy, może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianu.

Przykład:
28 cm warstwy styropianu o współczynniku lambda 0,044 ma mniejszą izolacyjność niż np. 20 cm grafitowego styropianu Termo Organiki o współczynniku lambda 0,031. Wśród dostępnych na rynku styropianów fasadowych deklarowana wartość tego współczynnika może się różnić o 35% lub więcej! Trzeba wziąć to pod uwagę, gdy wylicza się grubość ocieplenia.

 

 

Dlaczego warto postawić na grafit?

 

Grafitowy styropian, który zawiera dodatki poprawiające właściwości izolacyjne płyt styropianowych (np. grafit), jest produktem spełniającym wymagania, jakie stawia się materiałom wykorzystywanym do termomodernizacji budynku. Grafitowe płyty  wytwarzane są w taki sam sposób jak zwykłe białe płyty z tą jednak różnicą, że surowiec do ich produkcji zawiera odpowiednie dodatki, które poprawiają właściwości izolacyjne, nadając jednocześnie styropianowi charakterystyczny grafitowo-srebrnoszary kolor. Cała istota polepszania właściwości jest skupiona na ograniczeniu strat ciepła w wyniku promieniowania. Dodatki w postaci, np. grafitu, które pochłaniają lub odbijają promieniowanie podczerwone powodują, że ten rodzaj styropianu ma bardzo dobre właściwości izolacyjne.

Grafitowy styropian poza znakomitymi walorami izolacyjnymi ma takie same walory użytkowe co tradycyjne płyty, które zostały zweryfikowane i pozytywnie ocenione przez użytkowników, projektantów i wykonawców na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Styropian jest materiałem, który zachowuje niezmiennie w czasie swoje bardzo wysokie właściwości izolacyjne. Jest trwały, stabilny wymiarowo i odporny na zawilgocenie, a praca z nim nie wymaga stosowania dodatkowych środków ochrony higienicznej.

 

 

Styropian grafitowy - walory użytkowe:

 

  • w mniejszym stopniu niż tradycyjne płyty wpływa na obciążanie  istniejących konstrukcji budynku;
  • jest bardzo łatwy w obróbce – można go docinać i montować za pomocą najprostszych narzędzi;
  • przyjazny dla środowiska i  zdrowia człowieka, co na przykład potwierdza dopuszczenie styropianu do kontaktu z produktami spożywczymi;
  • odporny na pleśnie, grzyby i bakterie;
  • nie starzeje się, a jego właściwości izolacyjne nie ulegają zmianie w niskich temperaturach oraz w środowisku o wysokiej wilgotności.


Najważniejsze korzyści z zastosowania grafitowego styropianu Termo Organiki przedstawia poniższa grafika.

 

grafitowy styropian - Termo Organika

 

 

Styropian styropianowi nierówny, zwłaszcza w przypadku grafitu

 

Część inwestorów porównuje różne marki i rodzaje styropianu jedynie pod kątem ceny. To duży błąd. Dlaczego? Gdy ocieplamy cały dom, różnica w cenie między produktem bardzo dobrym jakościowo np. grafit Termo Organki a wyrobem słabym wynosi często zaledwie kilkaset złotych. Jeśli  jednak okaże się, że tańszy materiał nie spełnia swojej funkcji, wszystkie wydatki poniesione z tytułu ocieplenia przepadną bezpowrotnie. Przez ściany wciąż będzie uciekało ciepło i oszczędności na ogrzewaniu nie będą satysfakcjonujące.

Tutaj dochodzimy do sedna – jakość styropianu jest kluczowa.  Eksperci budowlani rekomendują przed zakupem sprawdzenie na stronie GUNB wyników kontroli styropianu przeprowadzonych przez nadzór budowlany.  Zdecydowanie polecają producentów, których wyroby przeszły pozytywne kontrole państwowego urzędu. Warto również sprawdzić na stronach internetowych producentów, które z ich produktów mają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez instytuty naukowe zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez niezależny Instytut Techniki Budowlanej.

 

 

Praktyczne wskazówki przed kupnem materiałów ociepleniowych

 

Do zakupu styropianu trzeba podejść z głową. Wcześniej warto zrobić dokładne rozeznanie na rynku i na pewno porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych grafitowych styropianów, wyłącznie od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Należy bezwzględnie unikać materiałów o zaskakująco niskiej cenie, gdyż zaniżenie ceny nie ma związku z troską producenta o wydane pieniądze Klienta, ale często jest  wynikiem bardzo  niskiej jakości oferowanego produktu. Niestety, ma to później odzwierciedlenie w efektywności i trwałości całego ocieplenia. Kupując styropian grafitowy w składzie budowlanym, nie jesteśmy w stanie sprawdzić deklarowanych przez producenta parametrów technicznych produktów metodą „na oko”. Do tego celu potrzebny jest profesjonalny sprzęt laboratoryjny, który pozwoli zweryfikować rzeczywiste wartości z tymi podanymi na opakowaniu. Specjaliści są jednak zgodni, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane mogą być wątpliwej jakości.

 

 

Nie czekaj i postaw na grafit już dziś

 

Wykorzystanie styropianu grafitowego firmy Termo Organika do docieplenia budynku to inwestycja na lata, która zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i wyższego komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Dzięki doskonałym parametrom użytkowym styropian ochroni budynek zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami przez cały okres jego eksploatacji. Zmiany te korzystnie również wpłyną także na środowisko naturalne, gdyż kompleksowa termomodernizacja budynku to najlepszy sposób na to, by ograniczyć zjawisko smogu.

 

REDKACJA POLECA:

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Termo Organika Sp. z o.o.
Zobacz także
Rozwiązanie do pomiaru temperatury ludzkiego ciała

Rozwiązanie do pomiaru temperatury ludzkiego ciała

Najnowsza kamera termowizyjna marki Dahua Technology umożliwia dokładny pomiar temperatury... ¬ więcej...

 
Włazy MAXI - NOWOŚĆ firmy KMB STEEL PRODUCT

Włazy MAXI - NOWOŚĆ firmy KMB STEEL PRODUCT

W odpowiedzi na prośby i zapytania klientów firma KMB STEEL PRODUCT®... ¬ więcej...

 
Jakie są zalety sauny infrared?

Jakie są zalety sauny infrared?

Zastanawiasz się jaką saunę wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet