gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

GlenDimplex

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Temperatura w szkole pod kontrolą - dla zdrowia i lepszej koncentracji dzieci

aktualizacja: 05-11-2018, 10:36 – artykuł promocyjny


W szkołach bardzo ważne jest zapewnienie dzieciom odpowiednich warunków do nauki i rozwoju. Jednym z kluczowych czynników jest bez wątpienia temperatura. Wpływa ona nie tylko na samopoczucie młodych ludzi, ale także poziom ich koncentracji i zdrowie. Z tego powodu doskonałym rozwiązaniem dla szkół będzie wprowadzenie nowoczesnego sterowania ciepłem. Elastyczność systemu pozwoli dopasować poziom temperatury do potrzeb uczniów, a jednocześnie zmniejszyć koszty ogrzewania budynków.

 

Temperatura w szkole pod kontrolą - dla zdrowia i lepszej koncentracji dzieci

 

 

Ogrzewanie obiektów edukacyjnych – wymogi prawne

 

Dyrektor placówki ma za zadanie zapewnić dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole. W każdym pomieszczeniu powinien zagwarantować odpowiednie oświetlenie, wentylację oraz ogrzewanie. Obowiązkiem dyrektora placówki edukacyjnej jest też regularna kontrola temperatury w pomieszczeniach szkolnych. Zgodnie z wymogami prawnymi temperatura w miejscach, w których odbywają się zajęcia, musi wynosić minimum 18°C. Gdy z jakiegoś powodu utrzymanie takiej temperatury jest niemożliwe, wtedy dyrektor musi zawiesić zajęcia, powiadamiając o tym organ prowadzący szkołę.

Dyrektor szkoły ma prawo zawiesić zajęcia w szkole, gdy:

  • temperatura na zewnątrz o godzinie 21 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie wynosi -15°C lub jeszcze mniej;
  • na terenie placówki miały miejsce zdarzenia, które mogą zagrażać zdrowiu uczniów.


Wymagania minimalne dotyczące temperatury w pomieszczeniach przedstawia poniższa grafika.

 

Temperatura w szkole - wymagania

 

Dodatkowo w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci oraz osoby niepełnosprawne na grzejnikach należy umieścić osłonę chroniącą przed bezpośrednim kontaktem z elementem grzejnym.

 

 

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem w szkołach

 

Aby łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę warto skorzystać z dedykowanych systemów do sterowania ciepłem w pomieszczeniach. Takie rozwiązanie oferuje polska firma TECH Sterowniki, krajowy lider produkcji urządzeń do zarządzania ogrzewaniem. Sterowniki grzejnikowe pozwalają tanio, wygodnie i efektywnie utrzymywać temperaturę we wszystkich pomieszczeniach na komfortowym poziomie.

 

System sterowania ogrzewaniem grzejnikowym Tech Sterowniki

 

Bezprzewodowe termostaty grzejnikowe STT-868 lub STT-869  to urządzenia montowane na głowicy grzejników. Liczbę zakupionych urządzeń trzeba uzależnić od liczby grzejników, którymi chcemy sterować. Do termostatu wystarczy włożyć baterie, ustawić urządzenie w pozycji montażowej, a następnie zamontować je na zaworze grzejnikowym. Po wykonaniu tej czynności termostat grzejnikowy rozpoczyna automatyczną kalibrację.

Czujniki temperatury lub regulatory pokojowe to urządzenia, które mierzą aktualną temperaturę w pomieszczeniu i przekazują informację do urządzenia głównego, by mogło obsłużyć daną strefę. Wygodnym i prostym sposobem na pomiar temperatury  jest wykorzystanie czujników temperatury C-8r lub regulatorów pokojowych R-8b, R-8z. Aby działać poprawnie, urządzenia muszą być zarejestrowane w określonej strefie w urządzeniu głównym.

Urządzenie nadrzędne pozwala na kontrolę oraz edycję temperatury w tylu pomieszczeniach, w ilu są zamontowane termostaty grzejnikowe. Aktualnie dostępne są urządzenia umożliwiające sterowanie 8 lub 16 strefami (pomieszczeniami w szkole). Wśród nich są: WiFi 8S, WiFi 8S MINI, ST-8S, ST-8S WiFi, ST-16S, ST-16S WiFi. Urządzenie nadrzędne przesyła bezprzewodowo sygnał do siłowników na grzejnikach o potrzebie dogrzania pomieszczenia.  Dzięki temu nie ma konieczności ingerowania w instalację grzewczą i wykonywania kłopotliwych remontów.

 

 

Wpływ temperatury na dzieci podczas zajęć lekcyjnych

 

System zarządzania ogrzewaniem TECH Sterowniki to rozwiązanie gwarantujące pełną kontrolę nad pracą instalacji grzewczej. Dzięki niemu można precyzyjnie ustawić temperaturę w zależności od aktywności uczniów, specyfiki pomieszczenia czy pory dnia.

Optymalna temperatura w pomieszczeniach wynosi 21-23°C. Często jest ona określona jako idealna temperatura pokojowa. W placówkach edukacyjnych odpowiednia temperatura zapewni efektywniejszą pracę na zajęciach oraz lepsze wyniki egzaminów. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury mogą wpływać na zdolność uczenia się oraz samopoczucie ucznia.

Temperatura a zapamiętywanie. Gorsze wyniki testów, obniżona zdolność zapamiętywania, brak energii to jedynie kilka objawów zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury w klasie. Odpowiednia pozwala łatwiej i szybciej przyswajać przekazywaną wiedzę.

Temperatura a koncentracja. Kiedy w pomieszczeniach jest zbyt ciepło lub zbyt zimno często występują problemy z koncentracją. Dzieje się tak dlatego, że gdy jest zbyt zimno, ciało wykorzystuje energię, by się ogrzać. W związku z tym mniej energii zostaje na zwiększenie koncentracji na zadaniach w szkole czy w trakcie wypełniania testów.

Temperatura a zdrowie i samopoczucie. Zajęcia w szkole to nie tylko lekcje organizowane w salach lekcyjnych, ale również ćwiczenia na sali gimnastycznej, czas wolny spędzany na szkolnych korytarzach, świetlicy czy posiłki spożywane w stołówce. Odpowiednia temperatura gwarantuje nie tylko efektywność pracy, ale też dobre samopoczucie dzieci oraz ma wpływ na ich zdrowie. Zarówno przegrzewanie, jak i niedogrzewanie pomieszczeń skutkuje gorszą odpornością dzieci i większym dyskomfortem.

Dzięki nowoczesnemu systemowi regulacji temperatury w pomieszczeniach będzie zawsze panować optymalna temperatura, co więcej takie rozwiązanie zagwarantuje oszczędności, gdyż w pustych pomieszczeniach można utrzymywać temperaturę na poziomie kontrolnym.

Zalety regulacji temperatury w pomieszczeniach - Tech Sterowniki

 

 

Nowoczesne rozwiązania dla szkół

 

Temperatura jest jednym z ważnych czynników wpływających na zdrowie, samopoczucie dzieci oraz jakość przyswajania wiedzy w placówkach edukacyjnych. Nowoczesny system sterowania ogrzewaniem grzejnikowym TECH Sterowniki pomoże zapanować nad poziomem temperatury w całej szkole i zapewnić dzieciom odpowiedni komfort na co dzień, bez względu na aurę za oknem. Z takiego rozwiązania z pewnością będzie zadowolony samorząd, gdyż ogrzewanie stanowi jeden z głównych kosztów eksploatacji budynków edukacyjnych. Wdrażanie energooszczędnych rozwiązań w szkole to także lekcja dla uczniów, że warto dbać o mniejsze zużycie surowców naturalnych, a co za tym idzie mniejsze zanieczyszczenie powietrza substancjami wytwarzanymi podczas ogrzewania budynków.

Kontakt w sprawie produktów:

TECH STEROWNIKI
tel. +48 33 330 00 07
www: www.techsterowniki.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zdalne sterowanie grzejnikami - automatyka TECH Sterowniki

Zdalne sterowanie grzejnikami - automatyka TECH Sterowniki

System do sterowania grzejnikami firmy TECH Sterowniki służy do kontrolowania pracy... ¬ więcej...

 
Euroster 4040 TXRX - funkcjonalność w minimalistycznej formie

Euroster 4040 TXRX - funkcjonalność w minimalistycznej formie

Łatwe i efektywne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach to obowiązkowy element... ¬ więcej...

 
Komfort zimą i latem. Wewnątrz i na zewnątrz.

Komfort zimą i latem. Wewnątrz i na zewnątrz.

Jaga Climate Designers to grzejniki, które precyzyjnie i ekonomicznie zapewniają... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus