Karlik - patron działu Gniazda, wtyczki, włączniki


Osprzęt elektroinstalacyjny: gniazdka, włączniki, przewody, ramki w ofercie producentów

aktualizacja: 26-07-2019, 10:44 – artykuł promocyjny


Wszystkie elementy łączące i dające możliwość obsługi instalacji elektrycznej nazywane są osprzętem elektroinstalacyjnym. Obecnie osprzęt łączy wysoką estetykę z funkcjonalnością. Najpopularniejsze są rozwiązania modułowe (pozwalające na montaż ramek w pozycji pionowej i poziomej) oraz wybór osprzętu jednego producenta i jednej serii - zwłaszcza w danym pomieszczeniu. Poniżej pokazujemy, jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybrać - na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz prezentujemy poszczególne serie z oferty producentów. Zwracamy także uwagę na poprawny montaż.


Osprzęt elektroinstalacyjny to coraz częściej ważna część wyposażenia domu. Musi więc być ładny, zgrany z aranżacją i dopasowany do panujących trendów wnętrzarskich. Nie można liczyć na przypadek - trzeba zapoznać się z szeroką ofertą rynkową, by wybrać modele najlepiej pasujące do naszych wnętrz i spełniające oczekiwania domowników. 
 

Osprzęt elektroinstalacyjny to automaty służące do zarządzania dystrybucją energii elektrycznej w budynku, na który składają się łączniki klawiszowe z podświetleniem lub bez, ściemniacze przyciskowo-obrotowe i sterowane pilotem lub dotykiem, czujnik ruchu, regulator temperatury, różnego rodzaju gniazda: wtyczkowe – z uziemieniem i bez, pojedyncze i podwójne, Euro, antenowe, komputerowe, głośnikowe, telefoniczne itp. Montaż ramki wielokrotnej pozwala na stworzenie w jednym miejscu skoncentrowanej instalacji oraz ułatwia organizację na ścianie danego pomieszczenia.

 

Zobacz koniecznie >> Włączniki światła - rodzaje, sposób działania, przegląd

 

 

Jak wybrać osprzęt elektroinstalacyjnyWielu producentów udostępnia konfigurator oświetlenia, dzięki któremu możemy stworzyć ramki idealnie dobrane do potrzeb. Możemy wybrać kolor, wielkość ramki, rodzaj łączników i gniazd oraz pozostałe ich funkcje. Często decydujemy się na neutralny kolor - biały, szary, czarny - jako idealna baza dla ścian. Zdarza się również dobór włączników do dominujących elementów we wnętrzu, np. ramki z betonu, drewna czy kamienia. W nowoczesnych wnętrzach chętnie stawia się na oryginalne kolory, czy to samych ramek, czy też wbudowanego w nie podświetlenia. Przeczytaj więcej >> Instalacja elektryczna w domu

 

Osprzęt elektroinstalacyjny w domu - zasady montażu

 

Kolejna kwestia dotyczy wysokości montażu. Planując osprzęt elektroinstalacyjny w domu często mamy dylemat, gdzie powinny znaleźć się poszczególne gniazda. Generalnie włączniki umieszcza się 1,3-1,4 metra od podłogi - to doskonała wysokość dla ludzi średniego wzrostu, ale można ją regulować zgodnie z osobistymi preferencjami. Warto uogólnić ten wymiar dla wszystkich członków rodziny, a zanim zamontujemy włącznik wystarczy narysować go na ścianie i sprawdzić, czy każdy będzie miał wygodnie (szczególni dzieci i ewentualnie osoby poruszające się na wózku). Włączniki światła można z powodzeniem montować w pionie - dzięki temu zmieszczą się również na wąskiej ścianie. W przypadku gniazd wtykowych zaleca się raczej montaż w poziomie (jest to bezpieczniejsze również dla samych kabli). Optymalne rozmieszczenie łączników w domu wpływa na wygodę i bezpieczeństwo mieszkańców. Włączniki światła i inne łączniki zwykle montowane są przy wejściu do pokoju po stronie klamki, czyli po stronie przeciwnej do kierunku otwierania drzwi. W pomieszczeniach bez okien włączniki światła montuje się na zewnątrz. Tam, gdzie mamy kontakt z wodą muszą mieć wyższy stopień ochrony, czyli IP44 lub IP45

 

Osprzęt elektroinstalacyjny Legrand

 

Seria Niloe oferuje bogactwo funkcji i kolorów. Oprócz tradycyjnych gniazd i włączników znajdziemy tu również nowoczesne rozwiązania, jak np. stacje z gniazdem USB, czy indukcyjną ładowarkę do smarfona. W kwestii barw oferuje ona 6 popularnych kolorów ramek (białą, kremową, srebrną, czarny mat, popielatą i czerwoną) oraz 2 kolory wykończeń plakietek (biały oraz kremowy). W sumie daje to 12 możliwych połączeń kolorystycznych. Zastosowane mechanizmy łączników wykonane w technologii radiowej ZigBee umożliwiające rozbudowę istniejącej instalacji o funkcje automatyki domowej bez konieczności kucia ścian.

Osprzęt elektroinstalacyjny Niloe

Osobom ceniącym zaokrąglone kształty do gustu przypadnie seria Valena Allure, w której przeplatają się wzajemnie paleta wspaniałych materiałów i wykończeń. Do tego posiada ponad 150 funkcji, które dopasowane są do innowacyjnych potrzeb nowoczesnej sieci elektrycznej w domu i lokalu komercyjnym.

Osprzęt elektroinstalacyjny ValenaAllure

Seria Celiane to przede wszystkim nowoczesne wzornictwo na bazie uniwersalnych kształtów prostokąta i okręgu. Do tego ciekawe sposoby sterowania oświetleniem, które podnoszą wartość estetyczną i funkcjonalną włączników. 51 ramek wykonanych z tradycyjnych jak i bardzo unikatowych materiałów takich jak: kamień, porcelana, egzotyczne drewno, szkło, tkanina.

 

 

Osprzęt elektroinstalacyjny Hager

 

Generacja R. to nowe serie łączników i gniazd marki Berker. Produkty wchodzące w skład kolekcji: R.1, R.3 oraz R.classic wyróżniają się okrągłym, harmonijnym kształtem oraz zastosowaniem innowacyjnych, wysokiej jakości materiałów, takich jak: tworzywo z połyskiem, szkło (białe lub czarne), aluminium oraz stal szlachetna. Nowe serie łączników charakteryzują się również różnorodnością funkcji. Są dopasowane do sensorów przyciskowych i dotykowych KNX.

Osprzęt elektroinstalacyjny Hager

 

Osprzęt elektroinstalacyjny Karlik

 

Mechanizm dźwigniowy w łącznikach z serii Deco to nie jedyny element zaskoczenia w ofercie marki Karlik. Modele te dostępne są również w atrakcyjnych wersjach kolorystycznych - od naturalnego drewna, przez najmodniejsze odcienie, po efekt betonu. Uzupełnieniem kolekcji są ramki i łączniki DECO SOFT o subtelnej budowie, która dokładnie przylega do ściany. Wszystkie modele również dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, w tym również w modnych odcieniach metalicznych, jak np. złoto.

Osprzęt elektroinstalacyjny Karlik

Produkty serii LOGO to nowoczesne, uniwersalne rozwiązanie łączące w sobie estetyczny wygląd z zaletami funkcjonalnymi. Praktyczny styl w klasycznym wydaniu o szerokim spektrum możliwości aranżacyjnych i kolorystycznych sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie oraz w obiektach remontowanych. W serii dostępny jest wypust kablowy, który służy do przyłączenia przewodu wychodzącego ze ściany do dowolnego urządzenia wszędzie tam, gdzie prowadzenie instalacji elektrycznej podtynkowej jest niemożliwe.

Osprzęt elektroinstalacyjny Karlik

 

 

Osprzęt elektroinstalacyjny Ospel

 

Wybierając kolorowe włączniki warto zastanowić się do czego je dobieramy. Jeśli tylko do dodatków, to nie jest to zbyt trafna decyzja. Jeśli zaś dotyczy to elementów trwałych, jak na przykład zabudowa meblowa, to jak najbardziej takie rozwiązanie ma rację bytu. Przykładem może być bogata seria Karo, czy ozdobne ramki z podświetleniem z kolekcji Aria...

Osprzęt elektroinstalacyjny Karo

Osprzęt elektroinstalacyjny Karo

Osprzęt elektroinstalacyjny z podświetleniem

W nowoczesnych wnętrzach o surowym charakterze doskonałym wyborem będzie osprzęt w kolorze stali. Sprawdzi się w pomieszczeniach o loftowym wykończeniu oraz wszędzie tam, gdzie chcemy postawić na mocny akcent na ścianie. Przykładem może być seria Sonata Stal Inox...

Osprzęt elektroinstalacyjny Sonata Stal Inox

Na szczególną uwagę zasługuje osprzęt z dodatkiem miedzi. Pierwiastek ten sprawia, że włączniki nabierają właściwości bakteriostatycznych, co jest cechą szczególnie pożądaną w placówkach publicznych typu szpitale, przedszkola, banki itp. Seria Sonata Nowe Srebro sprawdzi się także w domu alergika...

Osprzęt elektroinstalacyjny Sonata Nowe Srebro

W nowoczesne i modernistyczne wnętrzach idealnie sprawdzą się łączniki w wersjach metalizowanych - szampańskiego złota, matowego srebra, metalicznej czekolady, głębokiej czerni. Wszystkie te kolory dostępne są w serii Sonata...

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Legrand, Karlik, Ospel, Hager


Zobacz także
Osprzęt MOWION - nowa jakość w zasięgu ręki

Osprzęt MOWION - nowa jakość w zasięgu ręki

Szybki montaż, wygodne użytkowanie i nowoczesne rozwiązania technologiczne to cechy,... ¬ więcej...

 
Gniazdko z USB - dobra inwestycja domowa

Gniazdko z USB - dobra inwestycja domowa

Każdy z nas coraz częściej korzysta z ładowarek USB. Rośnie również ilość... ¬ więcej...

 
Wybierz gniazdka i włączniki w stylu, który kochasz

Wybierz gniazdka i włączniki w stylu, który kochasz

Gniazda i łączniki elektryczne pełnią w pomieszczeniu nie tylko praktyczną rolę,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet