Nawiewniki - montować czy nie

aktualizacja: 30-10-2018, 11:00 – artykuł promocyjny


Co dają nawiewniki w oknach? Jak regulować pracę nawiewników oraz czy są one przeznaczone do montażu jedynie w nowych domach, czy muszą znaleźć się również w starym budownictwie? To najczęstsze pytania spotykane na forach oraz wśród inwestorów. Wokół nawiewników narosło wiele mitów i podziałów. Odpowiadamy na wszystkie ważne kwestie dotyczące wyboru i montażu nawiewników.

 

Montaż nawiewników na zamontowanych oknach

 

Jednym z największych dylematów inwestorów budynków remontowanych jest problem montażu systemów nawiewnych na oknach już użytkowanych. Dobry i sprawdzony dystrybutor zarówno stolarki okiennej, jak też systemów wentylacyjnych nie będzie miał z tym najmniejszego problemu. Większość nawiewników dostępnych na rynku dedykowanych jest właśnie do montażu na oknach w budynkach już zamieszkałych. Nie dajmy się też zwieść osobom, które nie posiadają tak owego osprzętu w swojej ofercie, które twierdzą, że nawiewniki to fanaberia. Otóż nie. A to powody, dla których warto zainteresować się montażem nawiewników w domu:

  • nawiewnik to jedyne źródło kontrolowanego nawiewu czystego, świeżego powietrza z zewnątrz - przy szczelnym budownictwie zostały odcięte inne drogi wlotu powietrzu z dworu
  • tylko dzięki nawiewnikom może funkcjonować wentylacja grawitacyjna w domu - nawiew powietrza jest konieczny do wymuszenia cyrkulacji powietrza - napływające masy wypychają te zużyte do kanału wentylacyjnego (kratki)
  • nawiewniki działają automatycznie - nie musimy kontrolować napływającej ilości powietrza, ani kiedy zostaje on uruchomiony, a do tego możemy zakupić nawiewnik wyposażony w filtr, dzięki czemu do domu dostarczymy tylko dobrej jakości powietrze

Montaż nawiewników na zamontowanych oknach

fot.: Flop System - wykonanie frezu w stolarce okiennej polega na zrobieniu jednolitej szczeliny wentylacyjnej - nie dopuszcza się nawiercania pojedynczych otworów

 

 

Montaż nawiewników w prywatnym domu oraz w bloku - co może wymagać spółdzielnia mieszkaniowa

 

W prywatnych domach montaż nawiewników musimy przeprowadzić sami - bez konieczności zgłaszania tej ingerencji organom administracyjnym. W przypadku mieszkań w bloku, spółdzielnia może nałożyć na nas obowiązek zamontowania elementów instalacji wentylacyjnej odpowiedzialnych za nawiew powietrza.

Montaż nawiewników w prywatnym domu oraz w bloku

fot.: Ventec - każdy nawiewnik dostępny w sprzedaży na rynku polskim musi spełniać kryteria zgodne z wymogami w Normie Polskiej PN-B-03430:1983 wraz ze zmianą Az3:2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania" dotyczące m.in. współczynnik infiltracji powietrza "a" - ilość powietrza, jaka przenika w ciągu 1 godziny przez 1 metr szczeliny okna lub drzwi balkonowych, przy różnicy ciśnień 1 daPa

 

Nawiewniki okienne - co mówią przepisy budowlane

 

Przepisy mówią jasno, że wszystkie okna mają być szczelne, a kwestia wentylacji pomieszczeń spada na inne urządzenia. Najczęściej są to właśnie nawiewniki dla systemów wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej. Wyjątkiem jest dom z systemem rekuperacji, w którym nie stosuje się żadnych elementów nawiewnych (proces ten pełni centrala wentylacyjna). Przepisy prawa budowlanego jasno określają minimalny strumień powietrza jaki musi być zapewniony dla poszczególnych pomieszczeń na potrzeby wentylacyjne >> poznaj szczegóły...

 

Zgodnie z § 155 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18 ) dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

 

Budynek, w którym nie zostały spełnione wymogi określone w powyższych przepisach nie spełnia kryteriów technicznych. Brak nawiewników przyczynia się do nieprawidłowego działania systemu wentylacji, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Posiłkując się przepisami Prawa budowlanego właściwe organy administracyjno-budowlane mogą wydać decyzję nakazującą dopełnienie tego obowiązku w oznaczonym terminie.

Nawiewniki okienne - przepisy budowlane

fot.: Ventec

 

Nawiewniki, a wilgoć w domu

 

Wentylacja to proces wymiany powietrza w budynku. Oparta jest ona na 3 etapach - usuwaniu zużytego powietrza, przepływu powietrza między pomieszczeniami budynku oraz doprowadzeniu odpowiedniej ilości powietrza zewnętrznego. Jeśli zostanie zaburzony ten cykl dochodzi to nieprawidłowej temperatury i wilgotności w budynku >> sprawdź normę...


W wyniku wzrostu temperatury i wilgotności w budynku dochodzi do anomalii w postaci zaparowanych okien, zaduchu połączonego z zapachem stęchlizny, odwróconego ciągu (nadmuch powietrza z kratki wentylacyjnej) oraz powstania pleśni i zagrzybień na przegrodach. Najczęstszą przyczyną zahamowania wentylacji grawitacyjnej jest brak nawiewników. W domu, w którym pojawia się przynajmniej jeden z powyższych objawów, diagnozę warto zacząć od usprawnienia nawiewu powietrza.

fot.: Brevis - nawiewniki to bardzo ważny element instalacji wentylacyjnej w domu - w domach bez nawiewników brakuje powietrza

 

Rodzaje i rozmieszczenie nawiewników w domu

 

W sprzedaży mamy dostępnych kilka typów nawiewników, które różnią się między sobą stylem montażu (wszybowe, naramowe), sposobem sterowania (higrosterowane, ciśnieniowe, ręczne, hybrydowe) oraz dodatkowymi funkcjami (antysmogowe, z rekuperacją). Nawiewniki stosuje się w pokojach oraz ewentualnie w kuchni, nie należy ich montować w łazienkach (tu konieczna jest kratka wentylacyjna, a napływ realizowany jest przez otwory w drzwiach - powietrze jest już ogrzane, co w łazience ma duże znaczenie dla komfortu). Zaleca się stosowanie nawiewników w ilości odpowiadającej zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne, czyli zgodnie z kubaturą pomieszczeń. W domu muszą być zamontowane przynajmniej 2 nawiewniki - montaż 1 mija się z celem. Najlepiej jest je umieścić w górnej części okna oraz na przeciwległych końcach budynku. Wówczas zyskamy najlepsze warunki wymuszenia napływu powietrza z zewnątrz. 

 

Nawiewniki okienne - jak regulować

 

Nawiewniki mogą być ustawiane ręcznie (modele manualne) lub posiadać automatykę sterującą. Do systemów sterowanych przez człowieka wielu ekspertów od wentylacji podchodzi sceptycznie, twierdząc, że jeśli coś można przymknąć to każdy chętnie będzie z tego korzystał bez zważania na przepisy. W systemach sterowanych automatycznie - czujnik temperatury lub wilgotności - zmniejszenie lub zwiększenie szczeliny wentylacyjnej następuje w chwili zmiany tech paramterów w budynku, czyli system sam decyduje kiedy potrzebuje więcej powietrza, a kiedy mniej.

jaki sposób można regulować ilość powietrza dostarczanego przez nawiewniki

fot.: Flop System - zwiększenie dopływu świeżego powietrza do budynku to najłatwiejszy sposob na poprawę komfortu życia

 

Nawiewniki w zimie

 

Jednym z często pojawiających się argumentów dotyczących stosowania nawiewników okiennych jest problem napływających mas powietrza w okresie zimy, które wychładzają powietrze oraz powodują roszenie szyb. W istocie jest to zjawisko typowe dla naszej strefy klimatycznej i trudno je obejść. Wynika to z systemu, jakim jest wentylacja grawitacyjna. Jednak najgorszą sytuacją jest zatamowanie napływu powietrza zewnętrznego - wówczas i tak dojdzie do pojawienia się skroplin na szybie, z tym że pojawi się również pleśń na ścianie. 


Rozwiązaniem może być wybór nawiewnika z ręcznym sterowaniem, dzięki czemu użytkownik może indywidualnie, według subiektywnego odczucia komfortu nieco ograniczyć dopływ zimnych mas, np. w czasie bardzo wietrznej pogody.


Drugim sensownym posunięciem może okazać się wybór nawiewników z tzw. rekuperacją, czyli systemem ogrzewania napływających mas powietrza. Oczywiście jest on droższy, ale w pewnym stopniu zapobiega przykrym zjawiskom.


Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest wybór innego systemu wentylacyjnego - wentylacja mechaniczna jest niezależna od pór roku i pogody, a jeśli dodatkowo będzie posiadać centralę rekuperacyjną to zapewni nam zawsze ciepłe powietrze nawiewne.


Nawiewniki w oknach dachowych

 

Stolarka okienna dedykowana do dachów odznacza się bardzo dobrą szczelnością, która może zaburzać wentylację. Z tego też powodu w tego typu oknach również istnieje potrzeba montażu systemu nawiewników. Producenci okien oferują okna z fabrycznie zamontowanymi nawiewnikami. Marka Velux oferuje tzw. wentylację w tle, która polega na wykorzystaniu specjalnej klapy wentylacyjnej, dzięki której powietrze napływa nawet przy zamkniętym oknie. 


Wentylacja w domu - popularne tematy:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ventec, Brevis, Flop System
Zobacz także
Lusterka i suszarki hotelowe

Lusterka i suszarki hotelowe

Żyjemy w czasach, w których potrzeby klienta stawiane są na pierwszym miejscu.... ¬ więcej...

 
Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Jesień to doskonały czas, aby przyjrzeć się efektywności energetycznej budynku.... ¬ więcej...

 
System baterii Geberit - przegląd rodzajów

System baterii Geberit - przegląd rodzajów

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet