Rodzaje filtrów do wody

artykuł promocyjny


Użytkując wodę z domowej instalacji nie wiemy, czy jest ona w pełni bezpieczna, czy zawiera niebezpieczne dodatki. Dotyczy to zarówno użytkowników własnych ujęć, jak też wodociągów miejskich. Aby pić zawsze czystą i bezpieczną wodą najlepiej poddać ją filtracji, która odbywa się tuż przy kranie, czyli bez ryzyka zabrudzenia jej w czasie transportu.

Rodzaje filtrów do wody

fot.: Strumień, która wygląda na czysty może zawierać sporo szkodliwych dla zdrowia substancji, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć, gdyż woda to doskonały rozpuszczalnik

 

Woda wodociągowa musi spełniać wszelkie normy jakości zanim trafi do rur. Jednak nikt nie bada wody, która wypływa z naszych kranów. W takim przypadku warto doczyścić wodę w domu dostępnymi na rynku filtrami. W przypadku wody z własnego ujęcia, analiza składu i jakości spoczywa po naszej stroni i - dla własnego bezpieczeństwa - powinniśmy ją wykonać w najbliższej stacji Sanepidu. Na jej podstawie jesteśmy w stanie dobrać optymalny system uzdatniania wody.

10 calowy wkład do filtra wody węglowy z łupin orzecha kokosowego sypki KDF

fot.: 10 calowy wkład do filtra wody węglowy z łupin orzecha kokosowego sypki KDF stosowany jest na jednym z końcowych etapów filtracji w celu poprawy smaku wody, usunięcia drażniącego zapachu chloru oraz zabarwienie na kolor żółty

Chlor, kadm ołów, żelazo i mangan, nikiel, siarczany, fluor oraz najróżniejsze patogeny - to pierwiastki i związki, które najczęściej można "znleźć" w wodzie z kranu. Dla własnego bezpieczeństwa warto postawić na filtry do wody i urządzenia do dezynfekcji wody zanieczyszczonej mikrobiologicznie lub chemicznie. Woda jest nam niezbędna do życia. Jednak tylko ta czysta będzie podstawą zdrowej egzystencji. W innym przypadku może okazać się powodem zatrucia.

Rodzaje filtrów do wody

fot.: Filtr odżelaziający do wody Greensand

 

 

Kiedy woda wymaga dezynfekcji?

 

Wskazaniami do dezynfekcji i uzdatniania wody są:

  • mętność,
  • dziwny smak,
  • nieprzyjemny zapach,
  • podrażnienia skóry,
  • rdzawe ślady na przyborach sanitarnych lub na ubraniach po praniu,
  • szary lub biały nalot na armaturze lub naczyniach,
  • zatrucie lub inne niepokojące objawy w naszym organizmie.

 

Jak zdezynfekować wodę w domowej instalacji

 

Podstawowym sposobem uzdatniania wody jest filtracja. W trakcie tego procesu dochodzi do oddzielenia cząstek zanieczyszczeń, które osadzają się na specjalnym złożu filtracyjnym. W przypadku substancji rozpuszczonych w wodzie jedynym skutecznym sposobem pozbycia się zanieczyszczeń jest filtracja nazywana wymianą jonową. Złoża zawsze dobiera się do jakości wody i związanym z nią problemem. Różnego rodzaju filtry posiadają inne wypełnienie, które wpływa na przeznaczenie filtra. Proces filtracji musi być ciągły, dlatego złoża wymagają okresowej wymiany, której częstotliwość uzależniona jest od zużycia oraz stopnia zanieczyszczenia wody kranowej. Warto również pamiętać, że złoże wymaga płukania, a powstałe wówczas popłuczyny powinny być odprowadzone do kanalizacji - filtry wymagają podłączenia do tej instalacji. Oprócz tego filtry wymagają zasilania prądem, dlatego standardowo podłącza się je do gniazda 230 V.

Do domowego zastosowania najczęściej wybiera się filtry mechaniczne. Dobrze jest wybrać model z wymiennymi wkładami - do wyboru siatkowe, piankowe lub sznurkowe. Dla wygodnych polecane są filtry samopłuczące. Najpopularniejsze modele mają korpus 10 oraz 20 calowy. Filtry mechaniczne ze złożem zeolitowym dedykowane są do domów, gdzie występuje dodatkowo problem z mętnością wody. Jeśli problematyczny jest odczyn wody warto sięgnąć po filtry neutralizujące.

 

Rodzaje filtrów do wody

fot.: 10 calowy wkład piankowy filtra do wody - stosowany jako pierwszy etap filtracji wody pitnej oraz ogólnoużytkowej w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych typu rdza, piasek, muł i wszelkiego rodzaju zawiesiny (nazywane wkładami sedymentacyjnymi) - zapewnia doskonałą filtrację przy niskim spadku ciśnienia



W większości przypadków woda wymaga kilku metod uzdatniania. Do takich instalacji polecane są filtry wielofunkcyjne. Oprócz usuwania pierwiastków typu żelazo, mangan zwalczają także substancje organiczne i zmiękczają wodę.

 

Drugim typem uzdatniania wody jest jej dezynfekcja za pomocą lamp UV, które swoim promieniowaniem niszczą wszystkie żywe i przetrwalnikowe formy organizmów patogennych. Przewagą tej metody jest fakt, że woda nie zmienia smaku, składu chemicznego (nie używa się chemikaliów), ma też neutralny zapach.

.

Kontakt w sprawie produktów:

Biuro Techniczno-Handlowe AKWA
tel. 48 377 80 40
www: akwa-filtry.pl mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Na czym polega zmiękczanie wody?

Na czym polega zmiękczanie wody?

Trudno znaleźć kogoś, kto lubi twardą wodę. Jej negatywne skutki widzimy na co dzień... ¬ więcej...
 
Zmiękczacze wody - domowa stacja do zmiękczania wody

Zmiękczacze wody - domowa stacja do zmiękczania wody

Zdecydowana większość mieszkańców Polski korzysta z wody twardej albo bardzo... ¬ więcej...
 
Inwestycja, która pozwala zaoszczędzić pieniądze

Inwestycja, która pozwala zaoszczędzić pieniądze

Koszty życia niestety stale rosną i nie mamy na to żadnego wpływu. Możemy jednak... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook