gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Geberit     KOLO  

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Pipelife   Roth Polska

Grupa ArmaturaSanSwiss

Gamrat    

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft    

CED'OR   

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

Uponor

znajdź fachowca

Vabo - Patron działu Kanalizacja i odwodnienia


Jak wybrać odpowiedni wpust podłogowy

aktualizacja: 10-12-2019, 12:35 – artykuł promocyjny


Idealnie dopasowany produkt do konkretnych potrzeb to idealnie funkcjonujący system instalacji i odwodnień. Odpowiednia selekcja produktu jest więc sprawą pierwszorzędną – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nasuwa się jednak pytanie – jak zatem poradzić sobie z odpowiednim doborem wpustu, kratki ściekowej do naszej kanalizacji, aby układ drenażowy mógł funkcjonować bez zarzutu przez kolejne lata.

 

wpusty podłogowe - KMB Steel Product

 

Otóż na rynku produktów sanitarnych ze stali nierdzewnej od lat istnieją trzy główne propozycje wpustów podłogowych dla parametrów takich jak duże, średnie i niewielkie zrzuty wód i odpadów stałych – są to wpusty PROFESJONALNE – dla największych zrzutów, SEMI-PROF - inteligentne rozwiązanie dla średnich zrzutów oraz produkty MINI – dla małych ciśnień odpadowych.

Do tego podziału uwzględniać zawsze należy inne parametry – m.in. czy odpływ danej kratki ściekowej ma być pionowy czy też boczny (poziomy), a wszystko w zależności od naszej kanalizacji, do której chcemy wpust zamontować. Parametrem trzecim jest potrzeba zastosowania wpustu jedno- lub dwuczęściowego – ilość modułów także jest zależna od konkretnej inwestycji.

 

wpusty podłogowe - KMB Steel Product - przekrój

 

Zatem, aby osiągnąć upragniony stan homeostazy budowlano-montażowej i uzyskać status PERFECTLY FIT & EXPLETUS – powinniśmy przyjrzeć się stawianym wytycznym przez naszą inwestycję, jej projektowi i zapotrzebowaniu funkcjonującego lokalu/hali.

 

wpusty podłogowe - KMB Steel Product - przekrój

 

Poza głównymi parametrami dochodzą także te poboczne, mianowicie – klasa obciążenia, która uwzględniana jest na danym obszarze montażowym – inne ruszty przykrywające kratki ściekowe należy stosować przy ruchu pieszym, inne zaś przy ruchu kołowym oraz specjalne np. na płytach lotnisk. Dochodzi też rodzaj materiału, z którego nierdzewna kratka ma zostać wykonana – czy będzie to standardowo stal nierdzewna AISI 304 czy też AISI 316 – stal kwasoodporna. Warto też pamiętać, że w specjalistycznych laboratoriach farmaceutycznych i zakładach chemicznych nawet stal AISI 316 może reagować z niektórymi związkami, dlatego specyfika zakładu jest tutaj kluczowa.

 

wpusty podłogowe - KMB Steel Productwpusty podłogowe - KMB Steel Product

 

Te podstawowe wymogi doboru odpowiednich produktów sanitarnych oczywiście są priorytetowe, jednak nie zapominajmy, że w dobie ciągłego rozwoju estetyki architektonicznej oraz zwiększonych oczekiwań Klientów dochodzą do tego walory designerskie – wygląd, prezencja oraz dopasowanie do wnętrz.


Nie jest to jednak ewenement XXI wieku – bowiem w poprzednich stuleciach, nawet kiedy jeszcze nie wprowadzono powszechnego systemu kanalizacji – możni oraz rodziny arystokratyczne i królewskie otaczały się przecież pięknie zdobionymi porcelanowymi nocnikami, wannami, miseczkami do utrzymania higieny i do codziennej toalety.

Warto tutaj wspomnieć, że w Polsce dosyć szybko starano się uruchomić profesjonalny system drenażu choćby na Wawelu w XVI wieku. Dzięki dokumentom, które przetrwały od tamtych czasów, m.in. rachunkom z tego okresu wiemy, że za konstrukcję wodociągu między podnóżem Wawelu a zamkiem odpowiadał Jan z Dobruszki. Określany jest on w źródłach mianem ”magister cannalium” czy „rurmistrzem”. Do jego obowiązków należało też utrzymanie wszystkich instalacji kanalizacyjnych w dobrym stanie, zaś jego zawód określano w tamtych czasach „wodnym kunsztem”.

To dosyć zaskakujące informacje dla ludzi żyjących w dzisiejszych czasach, zwłaszcza, że istnienie systemu kanalizacji jest dla nas czymś oczywistym, normalnym i raczej niezwiązanym z artyzmem lub rzemiosłem artystycznym. Jednak prawda jest inna – system drenażu i kanalizacji ma sporo wspólnego z aranżacją wnętrz oraz elegancją.

Warto więc zawsze zwracać uwagę, że system drenażowy, wodny, kanalizacyjny nie tylko odgrywa funkcje sprawnego zarządzania wodami powierzchniowymi, ale też dopełnia wnętrza swoją estetyką.

 

Kratka ściekowa KMB Steel Product

 

Dzisiejszy „wodny kunszt” często wyraża się właśnie w odpowiednich rusztach przykrywających kratki ściekowe – gdzie dowolność kształtów otworów danych pokryw do wyboru ogranicza tylko nasza wyobraźnia. I tak poprzez motywy florystyczne, możemy montować pokrywy vintage, minimalistyczne aż po te modernistyczne i najbardziej ekstrawaganckie lub też „skrojone” indywidualnie pod nas lub daną inwestycję (nazwa firmy na ruszcie, nazwa galerii, lokalu lub inicjały rodzinne, etc.).

 

zestawienie kratki ściekowe - KMB Steel Product

 

Dlatego też, jak widać, dobór odpowiedniego wpustu podłogowego nie jest sprawą prostą, zwłaszcza dla prawdziwego konesera aranżacji wnętrz i miłośnika projektowania krajobrazu przestrzennego.

Z tego względu zachęcamy Państwa do konsultacji wyboru wpustów podłogowych z działem technicznym firmy KMB Steel Product pod nr tel. 511-098-312, który pomoże Państwu dokonać satysfakcjonującego wyboru.

Kontakt w sprawie produktów:

KMB STEEL PRODUCT
tel. 012-20-20-408
511-098-312
www: kmb-steelproduct.eu
www.kratki-sciekowe.com.pl
www.draincity.pl
www.odwodnienia-prysznicowe.com.pl
www.kratki-sciekowe.commail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jak w prosty sposób zamontować wpusty podłogowe? - PORADNIK PRODUCENTA

Jak w prosty sposób zamontować wpusty podłogowe? - PORADNIK PRODUCENTA

Zdaniem jednego z montujących instalacje i systemy odwodnień już od ponad 20-stu... ¬ więcej...

 
3 TOPOWE rodzaje wpustów podłogowych - bestsellery 2019

3 TOPOWE rodzaje wpustów podłogowych - bestsellery 2019

Firma KMB Steel Product® już od wielu lat oferuje szeroki asortyment... ¬ więcej...

 
Zabudowa odwodnienia prysznicowego LAF - przykładowa realizacja

Zabudowa odwodnienia prysznicowego LAF - przykładowa realizacja

Odwodnienia prysznicowe zdobywają coraz większą popularność. Są wygodne w użytkowaniu,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet