gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

Beretta   Dragon Kotły

  Esbe

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli  Roth Polska

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra   Lindab

znajdź fachowca

Junkers - patron


Równoważenie hydrauliczne w instalacjach

aktualizacja: 29-08-2018, 11:19 – artykuł promocyjny


Energia w budynkach powinna być zawsze rozprowadzona tak, by wszystkie pomieszczenia i odbiorniki zaopatrywać zgodnie z zapotrzebowaniem. Zawory równoważące firmy Taconova pozwalają łatwo i dokładnie wyregulować przepływy objętościowe w instalacjach grzewczych. Wprowadzone w tym roku nowe modele TacoSetter Inline 130 zapewniają instalatorom jeszcze więcej opcji wyboru optymalnego rozwiązania do złącz śrubowych danego systemu rurowego.

Produkty firmy Taconova oferują liczne korzyści istotne zarówno z punktu widzenia wykonawcy, jak i inwestora, administratora, czy w końcu użytkowników budynku. Odczuwalne i mierzalne efekty zrównoważonego systemu to komfortowe temperatury pomieszczenia i wysoka efektywność energetyczna, dzięki oszczędności paliwa grzewczego i mniejszemu zużyciu energii elektrycznej przez pompę. Takie rozwiązanie przeciwdziała również powstawaniu nieprzyjemnych odgłosów w rurociągach i zaworach, z których składa się instalacja.

 

 

Proste rozwiązanie powszechnego problemu

 

Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach zdarza się, że niektóre grzejniki pozostają zimne, podczas gdy inne pomieszczenia są przegrzewane. Użytkownicy i administratorzy często zgłaszają się z tym problemem do firm zajmujących się instalacją i konserwacją ogrzewania. Zazwyczaj przyczyną jest nierównomierny rozdział ciepła grzewczego. Brak wyregulowania hydraulicznego w systemie grzewczym można od razu odczuć na temperaturach pomieszczeń. Podczas, gdy grzejniki położone bliżej centrali grzewczej są zasilane nadmiernie, grzejnikom w bardziej oddalonych odcinkach instalacji pozostaje zbyt mały przepływ medium, w efekcie czego pozostają one zimne. Często podejmowanym środkiem zaradczym jest próba podwyższenia wydajności pompy cyrkulacyjnej, co jednak dodatkowo zwiększa nierównomierność rozdziału ciepła. Zastosowanie zaworów równoważących TacoSetter Bypass lub TacoSetter Inline pomaga efektywnie rozwiązać ten problem. Umożliwiają one łatwe i dokładne wyregulowanie przepływów objętościowych w instalacjach grzewczych zasilanych ciepłą wodą w l/min, co ma na celu równoważenie pionów.

 

równoważenie instalacji - Taconovarównoważenie instalacji - Taconova

 

Bez równoważenia hydraulicznego przepływ wody grzewczej przez bardziej oddalone grzejniki jest słabszy (rys. po lewej). Równoważenie hydrauliczne powoduje wyregulowanie przepływów do wymaganych wartości (rys. po prawej), dzięki czemu wszystkie grzejniki w budynku są zasilane równomiernie.

 

 

Nowe wersje klasycznego zaworu

 

TacoSetter Inline uważany jest przez specjalistów z branży za jedyny w swoim rodzaju zawór równoważący, posiadający szkiełko i dokładną skalę. W tym roku seria TacoSetter Inline 130 została poszerzona o nowe modele z dodatkowymi rozmiarami przyłączy i przystosowane do większych przepływów. Przykładowo dla wielkości nominalnej DN 20 dostępny jest gwint przyłączeniowy dla nakrętki złączkowej ¾” standardu Eurokonus lub gwint przyłączeniowy 1” dla śrubowego złącza rurowego 22 mm z pierścieniem tnącym. Dla wielkości nominalnej DN 25 producent oferuje TacoSetter Inline 130 z gwintami o rozmiarach od 1” do 1 ½” i wielkości przepływu 20 – 70 l/min.

 

zawór rownoważący TacoSetter Inline

Nowe modele TacoSetter Inline 130 zapewniają instalatorom jeszcze więcej opcji wyboru optymalnego rozwiązania.

 

 

Odpowiedni zawór do każdej instalacji

 

Najbardziej znany na rynku model TacoSetter Bypass przeznaczony jest zasadniczo do instalacji o większym przepływie - w zależności od wersji, nawet do 200 l/min. Żeby dokonać odczytu należy przycisnąć charakterystyczny czerwony element. Zawór ten znajduje się w ofercie firmy Taconova nieprzerwanie od 1985 roku i przez ten czas był systematycznie ulepszany. To prawdziwy klasyk wśród zaworów regulacyjno-pomiarowych.

zawór równoważący TacoSetter Bypass - Taconova

TacoSetter Bypass to najbardziej rozpoznawalny produkt firmy Taconova

 

Do naprawdę dużych instalacji firma Taconova rekomenduje zawór TacoSetter Bypass Kołnierz, który nadaje się do przepływów od 60 do nawet 650 l/min, a jego waga wynosi od 13,9 do 19,7 kg. Ważna zaletą tego modelu jest również doskonały stosunek ceny do wielkości przepływu, przy jakiej może on pracować. W przypadku instalacji rurowych z tworzywa sztucznego Taconova oferuje natomiast zawór TacoSetter Hyline, który jest przeznaczony głównie do równoważenia hydraulicznego w systemach wykorzystujących energię geotermalną i solarną.

Zawór TacoSetter Bypass Kołnierz - Taconova

TacoSetter Bypass Kołnierz przeznaczony jest do instalacji o naprawdę dużych przepływach.

Zawór TacoSetter Hyline - Taconova

Zawór równoważący TacoSetter Hyline, wykonany jest z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego.

 

 

Najważniejsze zalety w skrócie

 

Zawory równoważące firmy Taconova to sprawdzone i niezawodne produkty. Pomiar przepływu oparty jest o zasadę pływaka i sprężyny kontrującej. Odczyt następuje na podstawie wskazania dolnej krawędzi pływaka. Element pomiarowy zintegrowano w korpusie zaworu. Korpus wykonany jest z mosiądzu, a element pomiarowy - z tworzywa sztucznego odpornego na podwyższone temperatury i uderzenia. Główne zalety takiego rozwiązania to:

  • Bezpośrednia wizualna kontrola przepływu (wziernik)
  • Dokładna i szybka regulacja wielkości natężenia przepływu, bez konieczności stosowania wykresów, tabel lub zewnętrznych urządzeń pomiarowych
  • Niski spadek ciśnienia
Kontakt w sprawie produktów:

Taconova Polska Sp z o.o.
tel. 61 2278421
www: www.taconova.pl
www.taconova.com
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Innowacyjne pompy obiegowe firmy Taconova

Innowacyjne pompy obiegowe firmy Taconova

Niepozorna, zainstalowana w piwnicy pompa obiegowa jest tak naprawdę sercem każdej... ¬ więcej...

 
Zestawy mieszające PrimoBox AZB - kompletne, kompaktowe, estetyczne

Zestawy mieszające PrimoBox AZB - kompletne, kompaktowe, estetyczne

Rośnie popularność grup pompowych oraz innych prefabrykowanych układów hydraulicznych.... ¬ więcej...

 
Wysoki wydatek c.w.u. z nowym kotłem Victrix Zeus 25

Wysoki wydatek c.w.u. z nowym kotłem Victrix Zeus 25

Victrix Zeus 25 to nowy kocioł gazowy w ofercie marki Immergas. Jego rozmiar oraz... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet