gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

nVent - ogrzewanie elektryczne


Kocioł elektryczny z buforem c.o. - akumulacyjny system grzewczy

aktualizacja: 17-09-2019, 12:46 – artykuł promocyjny


Zastosowanie kotła elektrycznego z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie, przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycji. Przykładowo do ogrzania domu i wody dla 4-osobowej rodziny (w domu po termomodernizacji, pow. 150m2, ogrzewanie podłogowe, o zapotrzebowaniu energię c.o. + c.w.u. ok 13.700 kWh rocznie) należy dobrać kocioł o mocy od 16kW i bufor o pojemności od 500l. Koszt ogrzewania w tym przypadku wyniesie zaledwie ok. 4550 zł rocznie! W przypadku nowego domu będzie to tylko 8.450 kWh energii, czyli zaledwie 2.800 zł rocznie! Więcej informacji na temat kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym znajdziesz tutaj.

Jak wspomniano wyżej do ogrzewania domu o pow. ok. 150m2 o zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania na poziomie 70kWh/m2/rok w celu maksymalnego wykorzystania taryfy G12 przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego należy dobrać kocioł o mocy co najmniej 16kW i bufor o pojemności min. 500l.

Przy ogrzewaniu grzejnikowym o temperaturach projektowych 55/45oC należy zastosować zbiornik buforowy o pojemności co najmniej 800 litrów i kocioł o mocy 24kW.

Przy domu o wyższym zapotrzebowaniu na energię (większych stratach ciepła) należy zastosować kotły o większej mocy oraz większe pojemności zbiorników buforowych do akumulacji ciepła.

Warto dodać, że kotły elektryczne doskonale współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi. Kocioł elektryczny wpięty równolegle do istniejącej instalacji grzewczej umożliwia wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Dzięki instalacji fotowoltaicznej koszty ogrzewania można zmniejszyć nawet do 0zł!

Przykładowe rozwiązania umożliwiające stworzenie komfortowego i oszczędnego akumulacyjnego systemu grzewczego znajdziesz tutaj

Modernizacja ogrzewania ma wiele aspektów. Po pierwsze ma nam ułatwić życie, po drugie dążymy do rozwiązań dbających o środowisko. Poza tym nowoczesne ogrzewanie daje pewność, że nas nie zawiedzie i zawsze otrzymamy optymalną temperaturę. Takie rozwiązania dostarcza nam firma Kospel, która jest już od 25 lat na rynku i zalicza się ją do największych europejskich producentów elektrycznych kotłów centralnego ogrzewania. Wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wysoką jakością i najnowocześniejszymi technologiami jest doceniane na rynkach kilkudziesięciu krajów świata.

 

Kotły elektryczne 3 generacji

fot.: Korzystanie z energii elektrycznej w gospodarstwach domowych staje się coraz powszechniejsze - wymiana płyty gazowej na indukcyjną to najlepszy tego przykład, ale również w kwestii ogrzewania widać rosnące zainteresowanie inwestorów

 

Kotły elektryczne trzeciej generacji

 

Kotły elektryczne z najnowszej linii EKD.M3 i EKCO.M3 zalicza się do trzeciej generacji, co oznacza, że posiadają zaawansowane układy sterowania i zarządzania ich pracą. Można liczyć na dostosowanie pracy kotła do warunków pogodowych, współpracę z buforem akumulacji ciepła, sterowanie pracą kilku obiegów grzewczych, a nawet zdalną regulację systemem ogrzewania przez internet. Model EKD.M3 stanowi kompletną kotłownię w kompaktowej obudowie. W jego skład wchodzi kocioł c.o., zbiornik c.w.u. o pojemności 130l, przeponowe naczynia wzbiorcze i cała niezbędna armatura. Taka budowa to wielka zaleta, gdyż cały system zajmuje niewiele miejsca, prezentuje się estetycznie, a do tego jego montaż nie sprawia trudności.
 

 

Niskie koszty ogrzewania kotłem elektrycznym

 

Pod pojęciem termomodernizacji kryje się kilka ważnych aspektów mających wpływ na zmniejszenie naszychrachunków. Największe znaczenie ma tu technologia budowlana, na którą się zdecydujemy. Dobra izolacja cieplna oraz system nowoczesnej wentylacji z funkcją odzysku ciepła (rekuperacja) to najbardziej optymalny układ niwelujący straty ciepła. Dla porównania - w tak wykonanym budynku zapotrzebowanie na ciepło do celów ogrzewania i wentylacji to zaledwie 35 kWh/m2/rok, podczas gdy w starszych budynkach bez izolacji to zapotrzebowanie przekracza nawet 200 kWh/m2/rok. Te dane mówią same za siebie. Termomodernizacja jest w stanie obniżyć zapotrzebowanie do ok. 70 kWh/m2/rok. Jest więc to działanie bardzo korzystne dla nas, a nawet konieczne ze względu na rosnące wymagania stawiane budynkom na najbliższe lata. Pamiętajmy przy tym, że nowy budynek o pow. 150m2 na ogrzewanie zużywa rocznie 5.250 kWh energii, a ten po termomodernizacji 10.500 kWh energii. Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę, że coraz lepsze technologie ocieplenia sprawiają, iż zastosowanie energii elektrycznej do celów grzewczych nie jest już drogie, a niesie ze sobą wiele korzyści, jak chociażby całkowicie bezobsługowa praca i najbardziej oszczędna eksploatacja bez emisji smogu.

 

Kotły elektryczne trzeciej generacji

fot.: Kotły trzeciej generacji marki Kospel EKD M3 posiadają elektroniczny układ sterowania, niezawodne półprzewodnikowe elementy załączające i automatyczną modulację mocy. Mogą współpracować z innymi źródłami ciepła w systemie hybrydowym, a  dostępne są w mocach 4-24kW.

 

Do tego dochodzi jeszcze zapotrzebowanie na c.w.u. Jeżeli przyjmiemy, że zużycie ciepłej wody przez 4-osobową rodzinę wynosi ok. 6m3 miesięcznie, a ilość energii do podgrzania 1m3 (od 10oC do 40oC) wynosi ok 35kWh, to rocznie na podgrzanie wody potrzeba zużyć 2.500 kWh energii, po doliczeniu strat zbiornika i instalacji będzie to ok. 3.200 kWh.

 

Na obniżenie kosztów ogrzewania wpływa także wybór taryfy energetycznej:
 

  • W standardowej taryfie G11 koszt 1kWh wynosi ok. 0,55 zł (średnia stawka w kilku zakładach energetycznych, 05.2018),
  • przy zastosowaniu taryfy G12 z wykorzystaniem w 50% tańszej taryfy i w 50% droższej taryfy – koszt 1kWh obniża się do 0,48 zł.
  • Najniższe koszty można uzyskać dzięki zastosowaniu bufora akumulacji ciepła, gdzie do 100% wykorzystywana jest tańsza taryfa – wtedy koszt wynosi jedynie 0,33 zł/kWh.

 


Ogrzewanie elektryczne - roczny koszt dla nowego domu i po termomodernizacji

 

Uwzględniając wszystkie poruszone wyżej założenia ekonomicznego ogrzewania można podsumować bilansem wydatków na cele grzewcze. Zakładając wariant 4 -osobowej rodziny należy spodziewać się, że:

  • w nowym budynku wykonanym w nowoczesnej technologii roczne zużycie energii do ogrzewania domu i wody wyniesie 8.450 kWh. Jeśli prąd będzie zakupiony w taryfie G12, to przy wykorzystaniu kotła elektrycznego i bufora będzie nas kosztował 2.800 zł w skali roku.
  • dla domu po termomodernizacji w takich samych warunkach zużycie energii będzie wyższe - 13.700 kWh, co w przeliczeniu na koszty jest równowarte 4.550 zł.

 

Uwaga! Do ogrzewania domu o pow. ok. 150m2 i zapotrzebowaniu na moc cieplną ok. 6kW w celu maksymalnego wykorzystania taryfy G12 przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego należy dobrać kocioł o mocy co najmniej 18kW i bufor o pojemności co najmniej 500l. Przy ogrzewaniu grzejnikowym o temperaturach projektowych 55/45oC warto rozważyć zastosowanie zbiornika buforowego o pojemności co najmniej 800 litrów i kotła o mocy 24kW.


 

Kontakt w sprawie produktów:

KOSPEL S.A.
tel. 94 346 38 08
www: kospel.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie - kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką

Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie - kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które umożliwia... ¬ więcej...

 
Konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020

Konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020

Wszystkie modele kotłów z asortymentu firmy Elterm współpracują z... ¬ więcej...

 
Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej

Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej

Kotły elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak za... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet