Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe COSMO

aktualizacja: 02-01-2019, 09:30 – artykuł promocyjny


System ogrzewania i chłodzenia COSMO to rozwiązanie, którego zastosowanie sprawia, że zyskujemy dostęp do pełnego i profesjonalnego wsparcia technicznego, kompleksowego doradztwa, a także pomocy we wszystkich

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe COSMO

obliczeniach i doborze poszczególnych elementów. Dużym udogodnieniem są również przydatne szkolenia i praktyczne wskazówki przed, w trakcie i po realizacji instalacji na budowie. Dodatkowo Instalator w każdej chwili może zgłosić reklamację i uzyskać pełną pomoc ze strony przedstawicieli producenta.

System COSMO składa się z idealnie dopasowanych do siebie komponentów, których zastosowanie gwarantuje pełną kompatybilność oraz ograniczenie ryzyka powstania błędów i niewłaściwej pracy instalacji. Producent udziela 10-letniej gwarancji systemowej, tylko i wyłącznie pełnym instalacjom, w których wykorzystano komplet elementów systemu COSMO. Chroni ona instalatora i inwestora przed każdą wadą produktu. Wybierając losowe komponenty, musimy się liczyć z tym stracimy cenną możliwość wsparcia ze strony producenta systemu. Odpowiedzialność za niewłaściwą pracę instalacji płaszczyznowej w takim przypadku spoczywa w pełni na wykonawcy. Instalator może otrzymać certyfikat gwarancyjny dla systemu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego COSMO, który uprawnia do pełnego wsparcia ze strony producenta wraz z ubezpieczeniem na 1 000 000 euro, na pokrycie kosztów naprawy ewentualnych uszkodzeń.

 

Rury w systemie COSMO

 

Kluczowym elementem instalacji są rury. W systemie COSMO stosuje się rury wielowarstwowe PE-RT/AL/PE-RT z wkładką aluminiową. Maksymalne parametry pracy dla instalacji grzewczych to 95 st. C oraz 6 bar (zgodne z normą PN EN 21003). 

 

rura systemu COSMOZalety rur systemu COSMO:

  • wysoka wytrzymałość na temperaturę i ciśnienie,
  • wieloletnia żywotność (ponad 50 lat),
  • odporność na korozję, zarastanie,
  • obojętność chemiczna,
  • zastosowanie warstwy aluminium wewnątrz ścianki rury zabezpiecza przed wnikaniem tlenu, co pozwala z kolei zmniejszyć wydłużenia termiczne. Dzięki wkładce aluminiowej rura zachowuje nadany kształt.
  • zastosowanie doczołowej metody spawania laserem w procesie łączenia płaszcza aluminiowego, zapewnia taką samą grubość warstwy aluminium w całym przekroju oraz wyższą wytrzymałość na naprężenia podczas gięcia rur.
  • obecność specjalnej warstwy spajającej pomiędzy warstwami polietylenu i płaszczem aluminiowym, uniemożliwia rozwarstwianie rury.


Rury mają renomowany niemiecki certyfikat DIN Certco (nr 3V379 MVR (M)) gwarantujący najwyższą jakość oraz pełną kompatybilność połączenia rury, złączki i rozdzielacza.

 

Rozdzielacz Cosmo

 

Rozdzielacz to element, który odpowiada za dystrybucję strumienia wody do poszczególnych obwodów grzewczych. W systemie COSMO zastosowany został rozdzielacz Cosmo wyposażony w najlepszy osprzęt do regulacji i pomiaru przepływu. Posiada on funkcję „pamięci nastawy wstępnej”, dzięki której raz prawidłowo wyregulowana instalacja zostanie zapamiętana przez rozdzielacz. Jeżeli w przyszłości instalacja zostanie rozregulowana przez użytkownika, funkcja pamięci pozwoli szybko powrócić do właściwych ustawień pierwotnych. Oprócz tego wskaźniki przepływu mają funkcję czyszczenia fiolki, która może się zabrudzić w miarę upływu czasu i uniemożliwić odczyt. W trakcie tego procesu nie trzeba opróżniać instalacji lub wyłączać ogrzewania, ponieważ specjalna konstrukcja wskaźnika umożliwia odkręcenie fiolki bez utraty szczelności.

 

rozdzielacz Cosmo

 

Kolejnym atutem rozdzielacza Cosmo jest możliwość jego montażu w dowolnej pozycji (w pionie lub poziomie) oraz podłączenia z prawej lub lewej strony. Dodatkowo rozstaw króćców 50 mm umożliwia swobodne podłączanie wężownic oraz montaż osprzętu regulacyjnego. Specjalnie w tym celu, rozdzielacz wyposażono we wkładki zaworowe z gwintem M30x1,5, które są przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych. Oba kolektory wyposażono w odpowietrzniki oraz zawory spustowe. W zestawie dołączone są uchwyty ścienne z wkładkami tłumiącymi drgania. Rozdzielacze są wytwarzane we Włoszech na zautomatyzowanej linii produkcyjnej, a każdy egzemplarz przechodzi test szczelności gwarantujący jakość produktu. Ponadto zastosowanie wysokiej jakości stali nierdzewnej 1.4301 gwarantuje dużą wytrzymałość mechaniczną. Zastosowanie specjalnego profilu 40x1,6 mm pozwala na obniżenie prędkości przepływu o 10%. W porównaniu do profili mosiężnych tej samej średnicy, pozytywnie wpływa to na charakterystykę hydrauliczną, zmniejszając opory przepływu.

 

Złączka zaciskowa COSMO

 

Złączka zaciskowa Cosmo służy do podłączenia rury do rozdzielacza. Jej zastosowanie zapewnia pełną szczelność i wieloletnią trwałość połączenia. Tak wykonany system objęty jest 10-letnią gwarancją producenta. 

 

złączka zaciskowa Cosmo

 

W celu osiągnięcia jak największych oszczędności zalecane jest zastosowanie w system ogrzewania podłogowego indywidualnych termostatów sterujących temperaturą powietrza w pomieszczeniu.

Termostaty są sprzężone z siłownikami elektrycznymi zamontowanymi na zaworach termostatycznych na rozdzielaczu, które otwierają lub zamykają przepływ w danym obwodzie grzewczym dostarczając odpowiednią, potrzebną w danej chwili ilość ciepła.

 

siłownik Cosmo

 

Siłowniki Cosmo są przede wszystkim trwałe i niezawodne, ale również szybkie (czas otwarcia-zamknięcia ok. 3 min.) i energooszczędne (moc poniżej 2 W). Zostały też perfekcyjnie zestrojone z rozdzielaczem Cosmo, dlatego tworzą integralną część systemu ogrzewania podłogowego Cosmo.

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Rettig Heating Sp.z o.o.


Zobacz także
Podłogówka dla każdego

Podłogówka dla każdego

Miłe uczucie ciepłej podłogi, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie podłogowe - fakty i mity

Ogrzewanie podłogowe - fakty i mity

Ogrzewanie podłogowe – to hasło często pojawia się w kontekście wyboru najlepszego... ¬ więcej...

 
Elektryczne maty grzejne do ogrzewania podłogowego Fenix Polska

Elektryczne maty grzejne do ogrzewania podłogowego Fenix Polska

Oferta elektrycznych mat grzejnych do ogrzewania podłogowego firmy Fenix Polska wzbogacona... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet