Bosch - patron


Jak dopasować instalację przy wymianie kotła gazowego na kondensacyjny

artykuł promocyjny


Przesłanki do wymiany starego kotła na nowy kondensacyjny są różne. Jedni widzą w tym spore oszczędności, drugim zależy na względach ekologicznych, a jeszcze innym powodem może być awaria lub złe działanie obecnego modelu. Wybór nowego urządzenia to jedno, a dopasowanie go do istniejącej instalacji to już wyzwanie. Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim podejmiesz decyzję o modernizacji źródła ogrzewania.

Przy wymianie na kocioł kondensacyjny nasze oszczędności w zużyciu gazu mogą sięgać nawet 30% (w zależności od stanu technicznego starego kotła i od rozwiązań zastosowanych w nowym). Pamiętając, że sprawność starszych kotłów spada nawet do 60% musimy mieć świadomość marnowania niemal połowy dostarczanego do urządzenia paliwa.

 

 

Modyfikacje związane z wymianą kotła

 

Bez względu na to, jaki był powód wymiany kotła konieczne jest wykonanie odpowiednich przeróbek w kotłowni. Zastąpienie starego kotła nowoczesnym kondensacyjnym jest korzystne pod wieloma względami. Aby kocioł jednak spełniał nasze oczekiwania i pracował prawidłowo i wydajnie niezwykle istotne jest wykonanie kilku niezbędnych modyfikacji. Kupując nowoczesne urządzenia grzewcze segmentu techniki domowej, takie jak kondensacyjne kotły gazowe na wyposażeniu mamy niemal kompletny osprzęt kotłown - pompa, naczynie przeponowe, a czasem także zintegrowany podgrzewacz c.w.u. Dlatego przy wymianie instalacji musimy najczęściej usunąć stare pompy, zbiornik ciepłej wody i zbędne orurowanie. Bardzo ważny aspekt, którego nie możemy pominąć to sposób odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza do kotła, które również mogą wymagać modyfikacji. Wynika to z faktu, że większość starych modeli zwykle mają otwartą komorę spalania, czyli pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Do odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku wykorzystywano rury o średnicy ok. 130 mm.

Modyfikacje związane z wymianą kotła

fot.: Kondensacyjny kocioł gazowy MCR Home

 

W przypadku kondensacyjnych kotłów gazowych mamy do czynienia z zamkniętą komorą spalania, czyli przystosowane są do pobierania powietrza bezpośrednio z zewnątrz budynku lub szachtu kominowego. Układ spalinowy bazuje na rurze, w której panuje nadciśnienie, dlatego nie ma możliwości bezpośredniego wykorzystania tego samego systemu odprowadzenia spalin.

 

Odprowadzanie spalin po wymianie kotła na kondensacyjny

 

  • Spaliny z kotłów kondensacyjnych wymagają odprowadzania rurą ze stali nierdzewnej o średnicy 60 lub 80 mm.


Praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie starej rury spalinowej. Wystarczy, że tą nową włożymy do tej już zamontowanej a uzyskamy sprawne odprowadzanie spalin poza budynek przy jednoczesnym dopływie powietrza przestrzenią między nową rurą spalinową a starą.

 

  • Stary kocioł gazowy w technologii z zamkniętą komorą spalania


W takim wariancie prawdopodobnie bez większych przeróbek możliwe będzie wykorzystanie istniejącego już systemu spalinowego dla nowego, kondensacyjnego kotła gazowego pod warunkiem, że segmenty przewodu spalinowego były wyposażone w uszczelki.



Przyłącza hydrauliczne

 

Dużym atutem jest fakt, że producenci starają się utrzymać zbliżone wymiary nowych urządzeń w porównaniu z tymi starymi. Dlatego też rozstawy przyłączy hydraulicznych i gazu często również się nie zmieniają. Trzeba to jednak zawsze sprawdzić, ponieważ można się spotkać z różnymi rozwiązaniami. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zapoznanie się z instrukcją montażową jeszcze na etapie wyboru kotła. Pozwoli nam to uniknąć rozczarowań i zawczasu przygotować właściwą armaturę podłączeniową.


 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Coraz częściej w domkach jednorodzinnych (do 150m2 bez podpiwniczenia) łączy się... ¬ więcej...
 
Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Nowoczesne kotły Logamax Plus - efektywne rozwiązania dla Twojego budynku. Wysoka wydajność,... ¬ więcej...
 
Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Marka Beretta od lat stoi na czele innowacji w dziedzinie systemów grzewczych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook