Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Rekuperator, który grzeje i chłodzi

aktualizacja: 06-08-2018, 09:47 – artykuł promocyjny


Rekuperator jako urządzenie wentylacyjne służy do wymiany powietrza w budynku. Jest on jednak na tyle zaawansowany technologicznie, że oprócz standardowej funkcji wywiewania zużytego i nawiewania świeżego powietrza pozwala dodatkowo na jego obróbkę - tarmiczną oraz filtrację. To najważniejsza zaleta funkcjonowania takiego systemu w domu. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej oraz wietrzenia domu, kiedy dochodzi do powstania przeciągów i wychłodzenia pomieszczeń, w domu z rekuperacją utrzymana jest ciągła wymiana powietrza oraz odzyskiwana zostaje jednocześnie energia cieplna skumulowana w powietrzu.

Rekuperator, który grzeje i chłodzi

fot.: Rekuperator AERISnext 600 z jednostką chłodzącą ARTIC

 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, bo tak mówi się o rekuperatorze, sprawdzą się zimą, gdy w domu działa system grzewczy, a na dworze panuje chłód. Wymiana powietrza w naturalny sposób wiąże się z utratą części ciepła. Jedynie w instalacji z centralą wentylacyjną następuje odzysk energii z powietrza wywiewanego. To bardzo ważna cecha, która pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz dbać o środowisko naturalne - mniej spalania to czystsze powietrze. Cały ten proces jest zależny od wymiennika rekuperatora, w którym obydwa strumienie powietrza przepływając blisko siebie, wymieniają się energią, ale bez mieszania się powietrza. Wymiennik ciepła w rekuperatorze jest tak skonstruowany by dążyć do wyrównania temperatur pomiędzy dwoma strumieniami powietrza.


ZIMA

  • powietrze wchodzące do budynku jest zimne, a w środku domu jest ciepło, dlatego powietrze wchodzące ogrzewa się od wychodzącego. Dzięki temu procesowi nawiewane do domu powietrze jest cieplejsze.
  • Przykład: temperatura powietrza zewnętrznego 7,5oC, a nawiewanego 21,3oC. Oznacza to, że rekuperator odzyskał ciepło równe 13,8 stopni Celsjusza i ogrzał powietrze zewnętrzne do temperatury 21,3 stopnia.

Rekuperator, który grzeje i chłodzi

 

LATO

  • ten sam proces działa w drugą stronę - wewnątrz domu powietrze jest chłodniejsze, na zewnątrz gorące, więc powietrze wchodzące do budynku schładza się od powietrza wychodzącego - wymiennik rekuperatora zawsze wymienia ciepło pomiędzy powietrzem wchodzącym a wychodzącym.
  • Przykład: temperatura powietrza zewnętrznego 16,6 oC, a nawiewanego 17,8oC. Oznacza to, że rekuperator ochłodził powietrze zewnętrzne o 1,2 stopnia.

Rekuperator, który grzeje i chłodzi

 

 

Rekuperator z GWC - komfort niczym klimatyzacja

 

Rekuperator zasilany energią elektryczną posiada również układ elektroniczny służący do sterowania jego pracą również w przypadku współpracy z urządzeniami dodatkowymi, takimi jak gruntowy wymiennik ciepła, czy jednostka chłodząca (np. ARTIC). Korzystając z tego typu dodatkowych instalacji zyskujemy jeszcze większy komfort w domu. Obniżenie temperatury powietrza nawiewanego jest jeszcze łatwiejsze.

fot.: Instalacja z rekuperatoren AERISnext 450 (po prawej) oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła (po lewej)

 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

Kontakt w sprawie montażu rekuperacji:

Roha Group Sp. z o.o.
Infolinia 603 446 366
www: www.rekuperatory.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rakotwórczy radon w domu - jak się przed nim chronić

Rakotwórczy radon w domu - jak się przed nim chronić

Radon to promieniotwórczy gaz, który naturalnie występuje w środowisku.... ¬ więcej...

 
Filtr MOCarz - skuteczna walka ze smogiem

Filtr MOCarz - skuteczna walka ze smogiem

W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się o tym, jak ważna dla naszego zdrowia... ¬ więcej...

 
Salutaire - system zdrowego powietrza w domu

Salutaire - system zdrowego powietrza w domu

Salutaire to system zdrowego powietrza opatentowany i instalowany przez firmę... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin     Ventec VTS    Lindab Rosenberg Klima   Schiedel  Iglotech  Iglotech Winterwarm Klimor   Klima-Therm ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.   Kaisai    Dimplex Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet