Hewalex - patron sekcji


Hewalex OPTI-ENER - niezbędny dla inteligentnego zarządzania bilansem energii

aktualizacja: 29-03-2018, 05:47 – artykuł promocyjny


Zużycie energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych systematycznie wzrasta w ostatnich latach pomimo wprowadzania na rynek coraz bardziej energooszczędnych urządzeń i oświetlenia. Jest to głównie wynikiem coraz bogatszego wyposażenia domów. Liczba urządzeń elektrycznych rośnie, a do tego dochodzi również fakt coraz częstszego instalowania klimatyzatorów i pomp ciepła. Oczywiście same pompy ciepła przynoszą oszczędności eksploatacyjne wytwarzając ciepło niższym kosztem w porównaniu do kotłów grzewczych. Ale w bilansie energetycznym budynku rośnie udział zużycia energii elektrycznej. Do jednych z bardziej energochłonnych urządzeń należą z kolei klimatyzatory.

 

OPTI-ENER LOGO

 

Jaki jest udział zużycia energii elektrycznej w bilansie energetycznym budynku?

 

Udział zużycia energii elektrycznej w ogólnym rocznym bilansie budynku mieszkalnego jest tym większy im wyższy jest jego standard energetyczny. W starych energochłonnych budynkach udział ten wynosił zwykle do 10%. W nowych budynkach niskoenergetycznych nawet 40?50%, a w pasywnych jeszcze więcej. Nierzadko nowe budynki ogrzewane pompą ciepła w ogóle nie korzystają z innego rodzaju paliwa i są w 100% zdane na energię elektryczną.

 

Bilans energetyczny gospodarstwa domowego na podstawie danych GUS (raport z 2014 r. dla 4576 obiektów)

Bilans energetyczny gospodarstwa domowego na podstawie danych GUS (raport z 2014 r. dla 4576 obiektów)

 

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wspomniany bilans mówi o zużyciu energii i ciepła, a nie o ich kosztach. Koszt zakupu 1 kWh energii elektrycznej może być nawet 3-krotnie wyższy niż wytworzenia 1 kWh ciepła z kotła gazowego czy węglowego. Bilans kosztów ciepła i energii dla budynku wyglądałby wobec tego inaczej – z udziałem energii elektrycznej szacowanym na ok. 25÷30%, a w przypadku nowych budynków jeszcze wyższym

 

 

Jakie są sposoby na obniżanie kosztów zakupu energii elektrycznej?

 

  • Stosowanie urządzeń o wyższej efektywności energetycznej i oświetlenia energooszczędnego
  • Zmiana taryfy na zakup energii elektrycznej z 1- na 2- lub 3-strefową (np. z G11 na G12w lub G13)

  • Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej dla własnych potrzeb

  • Zarządzanie i optymalizacja pracy urządzeń elektrycznych

 

 

 

Potencjał w zarządzaniu pracą urządzeń elektrycznych - wyzwanie dla Hewalex OPTI-ENER

 

Jeśli już stosujemy efektywne energetycznie urządzenia domowe, zmieniliśmy taryfę (nie zawsze jest to jednak opłacalne, zależąc od rozkładu dobowego i tygodniowego zużycia energii) i nawet mamy, albo zamierzamy mieć instalację PV, to pozostaje wykorzystać potencjał jaki leży w zarządzaniu pracą urządzeń elektrycznych i instalacji PV jeśli taka jest w domu. Służy temu autorskie rozwiązanie firmy Hewalex – system OPTI-ENER.

 

System OPTI-ENER Hewalex

System OPTI-ENER może współpracować z inwerterem PV, a także zarządzać dodatkowo podgrzewaniem wody dla wykorzystania zwiększonych nadwyżek energii.

 

Pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał jaki leży w zarządzaniu pracą urządzeń elektrycznych, jak również kontroli pracy instalacji fotowoltaicznej. Można m.in. zdalnie lub czasowo uruchamiać np. urządzenia AGD w domu, dostosowując ich pracę do godzin występowania niższych cen zakupu energii (taryfy 2- lub 3-strefowe). Pełnię możliwości, system OPTI-ENER może zaprezentować we współpracy z instalacją fotowoltaiczną.

 

 

Przegląd głównych funkcji systemu

 

System OPTI-ENER Hewalex - funkcje

 

 

Schemat systemu

 

System OPTI-ENER poza głównym modułem może zawierać kilka urządzeń rozszerzających funkcje. Mogą się one komunikować zarówno przewodowo, jak też bezprzewodowo w razie trudności z prowadzeniem okablowania w budynku.
 

System OPTI-ENER Hewalex

 

 

Autokonsumpcja energii, a opłacalność instalacji fotowoltaicznej

 

Z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego, zasadne jest stosowanie instalacji PV typu on-grid, czyli podłączonych do sieci elektroenergetycznej. Ustawa OZE określa zasadę współpracy takiej instalacji na zasadzie bilansowania energii pobieranej z sieci i do niej oddawanej. Za korzystanie z sieci jako akumulatora, pobierana jest jednak „prowizja”. Za każdą wytworzoną w instalacji PV i oddaną do sieci 1 kWh energii, można później odebrać 0,8 kWh energii (instalacje do 10 kWp).

Kluczem do zwiększenia opłacalności zastosowania instalacji PV jest autokonsumpcja, czyli jak najpełniejsze wykorzystanie energii z niej wytwarzanej – bezpośrednio na miejscu. Im mniej energii zostanie oddanej do sieci, tym mniejsza będzie wysokość „prowizji” pobranej przez zarządcę sieci.

 

System OPTI-ENER Hewalex

 

Oczywiście zwiększanie zużycia energii podczas wydajnej pracy instalacji PV musi być racjonalne. Chodzi tu przede wszystkim o przesuwanie czasów pracy urządzeń elektrycznych. Można to częściowo realizować ręcznie, ale wymaga to obecności w domu w ciągu dnia i co jeszcze trudniejsze – analizowania na bieżąco ilości dostępnej energii, decydowania o włączaniu urządzeń i oceny bilansu energii. Rozwiązaniem będzie tu automatycznie działający system OPTI-ENER. Dokona on (zgodnie z wcześniejszą nastawą użytkownika) przesunięć pracy urządzeń domowych i zwiększy autokonsumpcję energii. Przełoży się to dodatkowo na skrócenie okresu zwrotu kosztów zakupu instalacji PV.

Opti-Ener - Zarządzanie i Optymalizacja energii elektrycznej

Kontakt w sprawie produktów:

Hewalex sp. z o.o. sp. k.
tel. (32) 214 17 10
www: www.hewalex.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom

Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom

Dofinansowania na odnawialne źródła energii to jeden z etapów rządowych... ¬ więcej...

 
Hybrydowy system grzewczy w domu energooszczędnym

Hybrydowy system grzewczy w domu energooszczędnym

Poszukiwanie nowych rozwiązań podnoszących energooszczędność budynków... ¬ więcej...

 
Jak obniżyć w domu rachunki za prąd i ogrzewanie o 90% rocznie?

Jak obniżyć w domu rachunki za prąd i ogrzewanie o 90% rocznie?

Płacenie rachunków nie należy do przyjemności. Czy zatem da się funkcjonować... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet