Wszystko o wodzie i wodociągach

aktualizacja: 08-03-2018, 08:38 – artykuł promocyjny


Wodę możemy mieć ze studni i z butelki, ale gro wody przygotowują dla nas przedsiębiorstwa wodociągowe i biorą odpowiedzialność za jej jakość. Jakość wody badana jest w różnych miejscach, rzadko jednak w naszych domach.

 

Jakie znaczenie ma miejsce badania jakości wody?

 

Woda jest doprowadzana do naszych domostw rurami, a w instalacjach rurowych mogą zachodzić różne procesy, które mają wpływ na jej ostateczną jakość - tuż przed spożyciem. Niektórzy z nas znają przypadki kiedy woda płynąca z kranu gwałtownie zmienia kolor, smak lub zapach. Takie gwałtowne zmiany jakości wody są zazwyczaj wynikiem remontu instalacji lub gwałtownej zmiany ciśnienia. Porwane silnym strumieniem wody osady z ścian rur pokazują pełną gamę swoich walorów fizycznych i chemicznych. Z uwagi na intensywność tychże elementów w wodzie, możemy stwierdzić ich obecność za pomocą wzroku, smaku lub zapachu.

Z czasem jednak woda nabiera znanej nam barwy. Poprawia się jej smak i zapach. Czy to znaczy, że woda jest zdatna do picia? Tego niestety nie wiemy.

 

 

zakamieniona rura

 

 

Nasze prawa

 

Kupując wodę jesteśmy najczęściej jej odbiorcami i konsumentami. W związku z tym przysługują nam pewne prawa. Pamiętać trzeba przede wszystkim, że dostawca (niezależnie od tego kto to jest) nie może nadużywać pozycji monopolisty. Wiążąc się umową o świadczenie usługi winniśmy dokładnie sprawdzić jej treść na okoliczność umieszczenia w niej ewentualnych zapisów niedozwolonych. W umowie musi być dokładnie określony jej przedmiot. W tym przypadku chodzi o:

  • Określenie zapewnienia ciągłości dostaw,
  • Określenie wartości gwarantowanej ciśnienia wody,
  • Określenie sposobu komunikowania przerw w dostawach,
  • Dokładne określenie jakości wody.

 

 

Cisi zabójcy

 

Od sieci naszego dostawcy, woda doprowadzana jest rurami do naszych domów i mieszkań. Jakimi rurami?

Każdy dostawca instalacji sanitarnych zobowiązany jest przedstawić wszystkie informacje na podstawie, których dana instalacja może być dopuszczona do obrotu i użytkowania. Dane te powinny być jawne, a przede wszystkim dane dotyczące wszelkiego rodzaju dodatkowych substancji stosowanych w  powyższych wyrobach. Musimy wiedzieć do jakiej grupy chemicznej należą, czy zawierają metale ciężkie i substancje rakotwórcze. Producent musi przedstawić też deklarację, że w skład wyrobu jest zgodny z rozporządzeniem Komisji (WE) 10/2011 oraz że wyrób nie zawiera substancji o szczególnie znacznej toksyczności.

Niezbędne jest także przedstawienie także aktualnych wyników testów migracji - to jest badań, które mówią o tym ile i jakich substancji przedostaje się do wody z rur i złączek. Badanie powinno obejmować  parametry takie jak: zapach, TOC, fenole, ołów, kadm oraz inne toksyczne substancje - szkopuł jest jednak w tym, że takie badanie można wykonać w kraju wytwórcy.


Jednym z bardziej szkodliwych pierwiastków, który oddziałuje na pokolenia jest glin. Glin ( aluminium) znajduje się w wodzie w wyniku jej niewłaściwego oczyszczania. Prowadzone w Anglii badania statystyczne wykazały prawdopodobną zależność choroby Alzheimera od jakości spożywanej wody zawierającej powyżej 0,01 mg Al/l. W Polsce dozwolone jest 0,2 mg Al/l.

 

 

Podobnie jak z chińskimi zabawkami

 

Słysząc o rezultatach badań niezależnych, europejskich laboratoriów, które wykrywają mnóstwo niebezpiecznych substancji w przedmiotach stykających się z żywnością, z naszym ciałem, a nawet w zabawkach, powinniśmy wzmóc naszą czujność. Wypijamy przecież około 500l do 800l wody rocznie. Nawet niewielka migracja do wody, bardzo toksycznej substancji może być zgubna dla naszego zdrowia i zdrowia naszych bliskich. W przypadku stwierdzenia zatrucia, a nierzadko choroby - nie ma wówczas winnego.


Jednym z najbardziej toksycznych metali pojawiających się w wodzie - jest kadm. Posiada zdolności kumulowania się, a dostarczanie z wodą pitną nawet małych ilości przez dłuższy czas może okazać się niezmiernie szkodliwe. Pojawia się w wodzie jako wymywany z rur PVC, z niektórych złączek mosiężnych, z metali lutowniczych, z zanieczyszczonego kadmem cynku, którym pokryte są rury cynkowane. Duża ilość kadmu w organizmie może prowadzić nawet do deformacji szkieletu.

 

 

Nawet najdroższa profilaktyka jest tańsza od najtańszego leczenia

 

Od kilku lat trwają w środowisku medycznym rozmowy o kosztach profilaktyki, która zgodnie z przedstawionymi dowodami jest znacznie tańsza od leczenia. Zdrowie przedstawiane jest jako kapitał na przyszłość. O tyle będziemy mięli mniejsze wydatki na leczenie o ile zadbamy już dziś o podstawy. Czym więcej zostawimy zdrowia na przyszłość, tym więcej będziemy korzystać z innych uciech, bo nas na nie będzie stać. Skoro więc naukowcy dowodzą, że profilaktyka może być nawet pięciokrotnie tańsza od leczenia, warto się zastanowić.

Przyszło nam żyć w świecie ze smogiem i z głęboko konserwowaną żywnością. Zabezpieczmy się więc chociaż przed niezdrową wodą.

 

 

Filtrowana czy nie?

 

W zależności od tego czy ufamy jakości wody od naszego dostawcy czy nie, możemy podjąć decyzję o filtrowaniu wody do spożycia. Ten temat także należy przemyśleć. Chodzi o to, że woda oprócz zanieczyszczeń, posiada cenne mikroelementy, które nasz organizm przyswaja najlepiej - właśnie z wody. Czyszcząc ją do przysłowiowego "zera" narażamy się na niedobór minerałów. Skądinąd można postawić pytanie czy lepszy niedobór minerałów, czy nadmiar substancji szkodliwych.
Z ostatnich badań wynika, że salomonowym wyjściem jest czyszczenie wody do cna i mineralizowanie zaraz po czyszczeniu.

 

 

Wybieramy dobre instalacje

 

Większość z nas słyszała o miedzi i o jej właściwościach hamujących rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Trzeba jednak uważać. Wyroby z miedzi też muszą być certyfikowane. Obecność jonów miedzi uważa się za zjawisko bardzo korzystne o ile nie jest ich więcej niż 2mg/l.


Nadmiar miedzi w wodzie nie szkodzi prawdopodobnie ślimakom. Ich krew zabarwiona jest na niebiesko bo mają we krwi dużo miedzi. Człowiek ma krew czerwoną, bo mamy we krwi dużo żelaza.

 

Europejski trend zmian w małych średnicach rur, na korzyść PB

 

 

Postęp w instalacjach z tworzyw

 

Z uwagi na wysoką cenę miedzi, na rynku, wszechobecne są instalacje z tworzyw sztucznych. Z pośród nich wyróżnia się ostatnio w Europie - polibutylen. Jest to materiał o niesamowitych właściwościach fizycznych. Wewnątrz rur polibutylenowych nie odkłada się kamień kotłowy, a biofilm pojawia się znacznie później niż w innych instalacjach.

Standardowe oceny wyrobów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia ukierunkowane są na analizę ich bezpieczeństwa według standardowych kryteriów. Trudno w takiej sytuacji jednoznacznie wykazać wyższość polibutylenu nad innymi termoplastami. Nie mnie jednak warto zauważyć, że polibutylen jest termoplastem, którego nie można skleić. Ma wysoką odporność chemiczną.

Skoro struktura polibutylenu jest w dużym stopniu nienaruszalna, oznacza to (logicznie rzecz traktując), że w drugą stronę, migracja do wody z rur polibutylenowych jest bardzo mała.


KIWA - międzynarodowa instytucja certyfikująca i kontrolująca wyroby przeznaczone dla ludzi. W blisko 70 letnie historii działalności tej instytucji nie zdarzyło się aby ktoś podważył jej niezależne opinie. Każdy z członków PBPSA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Rur Polibutylenowych) ma wyroby certyfikowane przez tą instytucję.
Kontakt w sprawie produktów:

NUEVA TERRAIN Polska Sp. z o. o.
tel. 732 266 729, 500 177 144
www: www.nuevaterrain.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Wygodne przejście z ocynkowanej rury stalowej na miedź lub stal nierdzewną

Wygodne przejście z ocynkowanej rury stalowej na miedź lub stal nierdzewną

Zdecydowana większość Polaków mieszka w budynkach starszego typu, w których... ¬ więcej...

 
Wszystko o wodzie i wodociągach

Wszystko o wodzie i wodociągach

Wodę możemy mieć ze studni i z butelki, ale gro wody przygotowują dla nas przedsiębiorstwa... ¬ więcej...

 
Idealny produkt w przypadku uszkodzenia rur stalowych i miedzianych

Idealny produkt w przypadku uszkodzenia rur stalowych i miedzianych

Obecnie nadal część istniejących w naszym kraju instalacji, budowana jest w sposób... ¬ więcej...

 

All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj