Dobre światło w domu

aktualizacja: 24-09-2018, 09:39 – artykuł promocyjny


Światło jest nam konieczne do życia. Najlepsze jest to dzienne emitowane przez Słońce. Jednak dostęp do niego jest ograniczony i wówczas musimy sięgać po sztuczne oświetlenie. Aby było ono w pełni komfortowe dla nas powinno być jak najbardzie zbliżone do naturalnego. Poniżej prezentujemy wskazówki jak wybrać oświetlenie idealne, na co zwrócić uwagę oraz jakie są obecnie trendy w tej dziedzinie.

jakie lampy dają najwięcej światła

fot.: Aurora - w zależności od wnętrza lampy mogą wisieć pojedynczo lub tworzyć układ

 

Jak zaplanować oświetlenie w domu

 

Oświetlenie to ważna część urządzania domu. Przede wszystkim powinno zapewniać zróżnicowane światło oraz możliwość sterowania. Najlepiej jeśli będzie rozchodzić się ze szczelin w ścianach i podwieszanych sufitów. Lampy ukryte w tych przestrzeniach dodają wnętrzu przestrzeni. Dobrze sprawdza się także doświetlanie dużych płaszczyzn, zwłaszcza w małych domach i mieszkaniach.

Sterowanie oświetleniem schodów

fot.: Soled - nowoczesny żyrandol światłowodowy nad stołem oraz oprawy LED umieszczone pod stopniami schodów, które mogą posiadać sterownik ruchu SCR, który samoczynnie włączy oświetlenie na schodach podczas, gdy ktoś wejdzie na pierwszy stopień z dołu lub góry

 

Światło zawsze należy też dostosować do funkcji pomieszczenia i ciągów roboczych w domu. Nawet otwarte przestrzenie łączące różne pomieszczenia wymagają oddzielnego oświetlenia dostosowanego do danej strefy. Pokój dzienny to przestrzeń, gdzie obok centralnego punktu światła dobrze sprawdzają się elementy ozdobne, boczne i akcentujące.  W tej części domu możemy pozwolić sobie na półmrok, który jest bezpieczny dla naszego wzroku, np. podczas oglądania telewizji. Jadalnia to często miejsce z dodatkowym oświetleniem stołu. W kuchni stref oświetelnia jest więcej. Najważniejsza to ta przy blacie. Oprócz tego konieczne jest oświetlenie centralne, które może mieć postać jednej lampy lub kilku punktów typu "oczka". W wyborze oświetlenie należy kierować się zasadami, że światło nie może nas razić w oczy oraz nie może być zbyt ostre.

Jak zaplanować oświetlenie w domu - strefy oświetlenia w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - oświetlenie pod szafkami kuchennymi oraz sufitowe współgra ze stylistyką kuchni


Światło daje nam wiele możliwości we wnętrzach. Przede wszystkim pozwala kształtować przestrzeń, zmieniać jej skalę, ma też duży wpływ na odbiór wizualny kolorów i faktur. Ważna jest jego ilość, rozmieszczenie oraz jakość. O obecność światła dziennego w domu trzeba zadbać na etapie projektu. O to sztuczne możemy zadbać zawsze. Wybór dotyczy dwóch jego aspektów - źródła (żarówki) oraz oprawy.

Światło jak dzienne w domulampy sufitowe dające dużo światła

fot.: Aurora - dobre światło to także takie, które dopasuje się do naszych potrzeb - umożliwiają to ruchome elementy

 

 

Oświetlenie imitujące światło dzienne

 

Brak światła jest dla nas niebezpieczny. Może prowadzić do depresji, zaburzeń snu, spadku odporności i wiele innych dolegliwości wynikających z ograniczonego dostępu do światła. Światło to najsilniejszy zewnętrzny regulator wewnętrznych rytmów biologicznych człowieka, dlatego warto o nie dbać.

taśmy LED - SOLED

fot.: SOLED - wielokolorowe taśmy LED


Światło to najsilniejszy zewnętrzny regulator wewnętrznych rytmów biologicznych człowieka. Jednym z ważniejszych jego parametrów jest natężenie wyrażone w luksach (lx) i jest to gęstość strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię. 

  • na dworze w słoneczny dzień - od 50 000 do 100 000 lx
  • oświetlenie sztuczne - od 100 do 200 lx, sporadycznie 500 lx
  • medyczne lampa do światłoterapii - od 2 500 do 10 000 lx


zalecane natężenie oświetlenia określa norma PN-EN 12 464-1: 2004

fot.: Soled - oświetleniem spływającym po ścianie, które akcentuje strukturę cegły - wystarczy zamonotować taśmy LED na suficie tak, by światło było skierowane na ścianę

 

Na funkcjnowanie człowieka wpływa także kolor światła. Barwę światła określa wartość podana w kelwinach. Producenci żarówek i świetlówek mają w ofercie kilka odcieni do wyboru. Najczęściej dzieli się je jednak na ciepłe (żółte) oraz zimne (zbliżone do niebieskiego).

  • poniżej 3300 K - światło ciepłe (łagodne dla wzroku, sprzyja odpoczynkowi) - oznaczenie WW
  • 3300 a 5300 K - światło o naturalnej temperaturze barwowej - oznaczenie CDW
  • powyżej 5300 K - światło zimne (do pracy i wysiłku intelektualnego) - oznaczenie CW

W skali od 1 do 9 producenci określają stopień oddawania barw. Im numer wyższy, tym oświetlany przedmiot będzie miał bardziej rzeczywisty kolor.
 

Kąt świecenia oraz kształt żarówki wpływają na uzyskiwany snop światła, czyli jego widoczny kształt rzucany na oświetlaną powierzchnię.

Światło w domu - jak wybrać

fot.: Aurora - wybór wielkości oprawy to nie tylko kwestia estetyki, ale również jakość światła

 

Żarówka emitująca światło dzienne

 

Żarówki emitujące światło barwy naturalnej słonecznej nie męczą wzroku, oddają naturalne kolory. Doskonale sprawdzają się przy ekspozycji przedmiotów oraz w miejscach wytężonej pracy wzroku, np. czytelnie. Są nie zastąpione w gabinetach wizażu, gdzie światło musi oddawać naturalne barwy, tak jak w świetle słonecznym. Źródła światła imiyujące światło słoneczne są wymagane także w przypadku niektórych gatunków roślin i zwierząt hodowanych w domu.

żarówki dające światło dzienne

fot.: Soled

 

Żarówki zdrowe dla oczu

 

Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, częste korzystanie z wielu urządzeń emitujących światło oraz deficyt naturalnego oświetlenia z racji zmian w porach roku negatywnie przekładają się na nasz wzrok. Przy wyborze żarówek do domu lub biura warto więc kierować się jakością światła, a ta informacja jest zawart na opakowaniu. Najgorsze dla naszego wzroku jest zjawisko migotania światła, które często jest praktycznie nie zauważalne, ale realnie wpływa na nasze smopoczucie oraz zdrowie naszych oczu. Najczęściej ten problem pojawia się przy nowoczesnych źródłach kiepskiej jakości (najtańszych).

 

Oprawy dające dużo światła

 

Lampę często dobieramy do stylu wnętrza. To słuszne posunięcie, ale nie powinno być jedynym kryterium wyboru. Ważne jest by uwzględnić także wielkość pomieszczenia oraz jego przeznaczenie. W małych przestrzeniach doskonale sprawdzą się reflektory, które pozwalają na regulację kąta padania światła. Są niewielkie i potrafią optycznie powiększyć pomieszczenie. Podobny efekt osiągniemy stosując lampy sufitowe typu plafony. Ich dużą zaletą jest również to, że można w jednej strefie umieścić kilka takich plafonów. Na większej powierzchni można wybrać modele zawieszone na długim kablu. Mają dużo uroku i czynią aranżację wyjątkową.

Oprawy dające dużo światła

fot.: Aurora


Może zainteresuje Cię również:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora, Soled


Zobacz także
Lampy LED na wymiar

Lampy LED na wymiar

Oświetlenie LED wykonane przy pomocy taśmy LED umieszczonej w profilu aluminiowym,... ¬ więcej...

 
Oświetlenie garażu taśmą LED w profilu aluminiowym

Oświetlenie garażu taśmą LED w profilu aluminiowym

Oświetlenie LED wykonane przy pomocy taśmy LED umieszczonej w profilu aluminiowym... ¬ więcej...

 
Oświetlenie światłowodowe w łazience

Oświetlenie światłowodowe w łazience

Technologia oświetelnia światłowodowego to doskonały pomysł na dekoracyjne wykorzystanie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet