gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki - systemy sterowania

aktualizacja: 25-06-2020, 05:35 – artykuł promocyjny


Współczesne systemy grzewcze muszą bazować na nowoczesnych technologiach przystosowanych do sterowania, które są w stanie zoptymalizować każdy układ. Automatyka to zatem podstawa prawidłodwego, oszczędnego i korzystnego pod każdym kątem użytkowania urządzeń odpowiedzialnych za produkcję i dystrybucję ciepła. 

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym z instalacją grzejnikową

fot.: TECH Sterowniki

W przypadku połączenie systemu grzejnikowego z podłogówką w jednej instalacji danego budynku, często musimy podołać dużemy wyzwaniu - jak sprawić by układ wysokotemperaturowy współistniał z niskotemperaturowym i przy tym możliwe było zachowanie komfortu cieplnego w domu? 

fot.: Euroster - uniwersalny, pogodowy sterownik Uni2 stosowany do niezależnego sterowania 2 obwodami grzewczymi, C.W.U. oraz pompą cyrkulacyjną


 

Przeczytaj koniecznie >> Grzejniki i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji


 

Sterowanie grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym - różne warianty

 

Właściwe funkcjonowanie obu systemów rodzi wiele problemów. Jak wiadomo często jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla wielu rodzin, dlatego tak często jest ono wybierane do polskich domów. Aby poradzić sobie z tym wyzwaniem musimy odpowiedzieć na jedno pytanie - które ogrzewanie będzie dominować?

  • Jeśli mamy dominację grzejników, to pętle grzewcze będące w mniejszości mogą być połączone z instalacją wysokotemperaturową z wykorzystaniem zaworów mieszających odpowiedzialnych za przygotowanie czynnika o odpowiednich parametrach. W przypadku odwrotnej sytuacji najbardziej racjonalne wyjście to zwiększenie powierzchni grzewczej grzejników, które zasilane niskotemperaturową wodą będą w stanie stworzyć optymalny mikroklimat. Pozostaje jeszcze wariant, kiedy to obie instalcje mają porównywalną powierzchnię. I wówczas najlepszym rozwiązaniem wydaje się być rozdzielenie układów grzewczych i wyposażenie ich w odpowiednią automatykę, która zadba o właściwe mieszanie czynnika roboczego (zachowane dwa parametry).

 

WAŻNE!

Zadana temperatura - idealna temperatura

Automatyka, nowoczesne systemy grzewcze i układy pobierające prąd - to wszystko generuje koszty. Zatem żeby mówić o oszczędnościach nie możemy rezygnować z poszczególnych elementów a zadbać o to by zbudować instalcję, która w późniejszym czasie (cały okres użytkowania) będzie działać ekonomicznie. Jak to zrobić? Trzeba pamiętać o prostej zależności -  1oC więcej to aż 6% droższe ogrzewanie - która pozwoli nam zrozumieć, dlaczego utrzymanie zadanej temepratury jest jedynym słusznym rozwiązaniem.


 

  • Za regulację pracą systemu grzewczego w domu odpowiedzialny jest układ sterujący, który każdy może dobrać indywidualnie do swoich potrzeb. Najczęściej wybierane są regulatory do kotłów, które odpowiadają za właściwą pracę i dystrybucję wytworzonego ciepła. Przeczytaj koniecznie >> Sterowniki do kotłów grzewczych - rodzaje, oferta producentów

 

Sterownik Master 530 Dk System do kotłów z podajnikiem - Sterownikitech.pl

fot.: Sterownik Master 530 firmy Dk System do kotłów z podajnikiem - Sterownikitech.pl

  • W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego zasilanego prądem używane są specjalnie dedykowane do tego systemy sterujące. Uniwersalny termostat elektroniczny LTD4 na szynę DIN do sterowania układami: ogrzewania elektrycznego, ochrony przed zamarzaniem, ochrony przeciwoblodzeniowej, chłodzenia itp. Termostat LTEnp-19 służący do sterowania elektrycznymi systemami grzejnymi, który może współpracować z wbudowanym czujnikiem powietrznym, z zewnętrznym czujnikiem podłogowym lub w układzie 2 czujników z wbudowanym powietrznym i limitującym podłogowym.

Sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym Luxbud

fot.: Fenix


iBros - sterownik ogrzewania podłogowego

fot.: iBros - sterownik ogrzewania podłogowego może być wykorzystany do indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach

 


Efektywna praca układu podłogówka-grzejniki - systemy sterujące

 

Temperatura wody w przewodzie zasilającym i powrotnym to kluczowy parametr, na który musimy zwrócić uwagę wybirając układ podłogówka-grzejniki. Zasilanie obu systemów wodą o właściwej temperaturze wymaga zatem użycia układów mieszających.

Schemat instalacji podłogówka-grzejniki ze sterownikami

fot.: TECH Sterowniki - schemat instalacji z wykorzystaniem sterowników L-8

 

Dobierając system grzewczy do danego budynku zawsze warto skorzystać z rady doświadczonego fachowca, który rozważy nasz przypadek indywidualnie i dobierze rozwiązania dbające o efektywne ogrzewanie.

System sterowania ogrzewaniem podłogowym FERRO

 

fot.: System sterowania ogrzewaniem Ferro

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: TECH Sterowniki, Euroster, iBros, Sterownikitech.pl, Fenix, Ferro


Zobacz także
Nowość od AFRISO: Systemy sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym FloorControl

Nowość od AFRISO: Systemy sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym FloorControl

Na rynku funkcjonuje sporo systemów sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem do... ¬ więcej...

 
Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem w łazience?

Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem w łazience?

Multilux 4-F, nowość w ofercie IMI Hydronic Engineering, to unikalny,... ¬ więcej...

 
AFRISO PrimoBox ACB 910 - kompaktowa kotłownia

AFRISO PrimoBox ACB 910 - kompaktowa kotłownia

Nowość w gamie AFRISO to rozwiązanie do podłączenia instalacji grzejnikowej z... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet