gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Jak zabezpieczyć obieg w instalacji c.o.

aktualizacja: 12-03-2020, 06:32 – artykuł promocyjny


W zależności od typu instalacji centralnego ogrzewania – zamknięta lub otwarta – stosuje się inne zabezpieczenia. Jest to bardzo ważna decyzja w przypadku każdej – nowej oraz modernizowanej instalacji i należy ją podjąć już na etapie projektowania układu grzewczego.

 

Zabezpieczenie otwartych obiegów c.o.

 

Elementem niezbędnym w zabezpieczeniu układu otwartego jest przelewowe naczynie wzbiorcze. Jego rola polega na łączeniu instalacji z atmosferą, co w praktyce oznacza, że system podlega ochronie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wody w czasie wzrostu temperatury. Prawidłowy montaż naczynia wzbiorczego polega na umieszczeniu go w najwyższym punkcie instalacji c.o.

fot.: W ofercie marki FERRO jest szeroki wybór naczyń wyrównawczych

 

W przypadku instalacji c.o. z pompami obiegowymi wymagany jest dodatkowo zawór różnicowy. Obecność tego elementu chroni naszą instalację na wypadek braku energii elektrycznej lub awarii pompy. Taki zawór umożliwia samoczynne krążenie wody w instalcji, tak jak w przypadku systemów grawitacyjnych.

Jak zabezpieczyć obieg w instalacji c.o.

fot.: zawory różnicowe firmy FERRO cechuje maksymalna chwilowa temperatura pracy wynosząca 110°C przy maks. ciśnieniu 0,7 MPa (7 barów). Kula znajdująca się we wnętrzu zaworu jest wykonana z gumy EPDM

 

Kocioł na paliwa stałe w układzie otwartym wymaga połączenia z instalacją za pomocą zaworu trój- lub czterodrogowego. Chroni on źródło ciepła przed zbyt niską temperaturą powrotu, która jest groźna dla kotła  – powoduje korozję.

Jak zabezpieczyć obieg w instalacji c.o.Jak zabezpieczyć obieg w instalacji c.o.

fot.: Zawory mieszające

 

Układ zamknięty - zabezpieczenie

 

Zabezpieczenie zamkniętych obiegów c.o. polaga na wykorzystaniu w instalacji przede wszystkim tzw. naczynia przeponowego. W przypadku modeli oferwanych przez markę FERRO standardem jest zawór wstępnego nabijania, komora powietrzna pod ciśnieniem wstępnym oraz membrana z kauczuku etylenowo-propylenowego. Oprócz tego na naczynie przeponowe składa się przyłącze wody i wytrzymały zbiornik ze stali głęboko tłoczonej, który dla zapewnienia trwałości jest pokryty powłoką epoksydową.
 

Dla prawidłowego zabezpieczenia instalacji konieczne jest zastosowanie kolejnego elementu - zaworu bezpieczeństwa. Te z oferty firmy FERRO mają nastawy od 1,5 do 8 bar przy maksymalnej temperaturze pracy 110°C.

Jak zabezpieczyć obieg w instalacji c.o.Jak zabezpieczyć obieg w instalacji c.o.

fot.: Zgodnie z zaleceniami w instalacji powinny znaleźć się dwa zawory bezpieczeństwa – na zasilaniu montuje się grupę bezpieczeństwa z zaworem, odpowietrznikiem i manometrem, natomiast na przewodzie powrotnym instalowany jest tylko zawór bezpieczeństwa

 

Wybierając odpowiednią grupę bezpieczeństwa, trzeba uwzględnić odpowiednie parametry jej pracy. Na przykład grupy bezpieczeństwa z oferty firmy FERRO mają temperaturę pracy 95°C, ciśnienie pracy do 6 barów oraz maksymalną chwilową temperaturę wody 110°C.

Jak zabezpieczyć obieg w instalacji c.o.

fot.: zestaw składa się z belki ze stali o grubości 2 mm, odpowietrznika automatycznego z zaworem stopowym, a także zaworu bezpieczeństwa, manometru oraz szybkozłącza do naczynia przeponowego

Zabezpieczenia przed przegrzaniem wymaga także kocioł na paliwa stałe. W przypadku układów zamkniętych najczęściej ma ono postać wężownicy schładzającej z zaworem jednofunkcyjnym lub przy kotłach większej mocy zaworu dwufunkcyjnego. Ich działanie opiera się na dopuszczeniu zimnej wody do powrotu kotła przy jednoczesnym wypuszczaniu wody gorącej.

Jak zabezpieczyć obieg w instalacji c.o.

fot.: zestaw pompowy z grawitacyjnym zaworem różnicowym służy do zabezpieczenia kotła na paliwo stałe przed nadmiernym wzrostem temperatury, a co za tym idzie ciśnienia, które mogą nastąpić w chwili awarii pompy lub braku zasilania


 

Zabezpieczenie instalacji c.o. - kiedy wykonać

 

Wybór oraz planowanie elementów zabepieczających wchodzących w skład domowej instalacji centralnego ogrzewania należy uwzględnić już w fazie projektowej. Całość musi działać sprawnie i zapewniać bezpieczeństwo w trakcie użytkowania, dlatego tego typu pracę musi wykonać projektant z właściwymi uprawnieniami. Dobór instalacji to jedno, ale jej właściwe wykonanie również ma duże znaczenie. Przy wyborze instalatora warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Prawidłowo wykonana instalacja będzie efektywniejsza, dlatego przestrzeganie wytycznych zawartych w projekcie oraz bazowanie na aktualnej wiedzy technicznej zapewni nam nowoczesną i sprawną instalację przez wiele lat. 


 

Kontakt w sprawie produktów:

Ferro S.A.
tel. (12) 256 21 00
www: www.ferro.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

Zakup kotła c.o. to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego... ¬ więcej...

 
Bezpieczny metalowy przewód przyłączeniowy do gazu WZ

Bezpieczny metalowy przewód przyłączeniowy do gazu WZ

Instalacja gazowa w domu wymaga rozwiązań bezpiecznych i sprawdzonych. Łatwy montaż... ¬ więcej...

 
Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Użytkowanie aplikacji mobilnych oferowanych przez Junkers-Bosch gwarantuje łatwiejszą... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet