gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Jak zabezpieczyć kocioł przed zniszczeniem?

aktualizacja: 29-01-2018, 07:40 – artykuł promocyjny


Zamontowanie urządzenia WPS-WP6 nie tylko pozwoli spełnić wymogi prawne obowiązujące w naszym kraju, ale również nie doprowadzi do bardzo kosztownej naprawy wymiennika ciepła. Jest to zazwyczaj spowodowane zbyt małym poziomem medium grzewczego w instalacji.

Z wyjątkiem instalacji z elektrodowymi źródłami ciepła lub wtórnych obwodów ogrzewczych z wymienników ciepła - wszystkie zamknięte instalacje centralnego ogrzewania ze źródłem ciepła o mocy powyżej 300 kW - powinny być wyposażone w urządzenia zabezpieczające przed wzrostem temperatury powierzchni grzewczych w kotle. Jest to zgodne z normą PN-EN 12828 dotyczącą projektowania wodnych instalacji centralnego ogrzewania.

W przypadku mechanizmów wyposażonych w źródło ciepła o mocy mniejszej, niż 300 kW, a w szczególności gdy źródło ciepła zlokalizowane jest wyżej, niż większość grzejników wtedy także należy montować ogranicznik poziomu wody lub inne zoptymalizowane urządzenie.

Dostępne w portfolio AFRISO urządzenie WMS-WP6 jest elektromechanicznym czujnikiem niskiego poziomu wody z pływakiem do zamkniętych instalacji grzewczych. Ma za zadanie chronić palnik przed spadkiem poziomu wody i brakiem przepływu medium grzewczego. Jeśli poziom wody spadnie poniżej minimum pływak uruchamia przełącznik, który odcina zasilanie kotła. Mechanizm zabezpieczający (blokada) uniemożliwia ponowne samoczynne jego uruchomienie. Dźwignia kontrolna umożliwia przesunięcie pływaka w dół, aby zasymulować stan alarmowy. Wersja WMS-WP6 bez blokady przeznaczona jest do odblokowania urządzenia zdalnie z szafy sterującej. Dodatkowo, podczas wywołania stanu alarmowego WMS-WP6 ma możliwość włączenia dodatkowego urządzenia np. lampy z buczkiem by zasygnalizować sygnałem świetlnym oraz dźwiękowym o możliwym przecieku na instalacji.

 

Podłączenie elektryczne

WPS-WP6 - Afriso

WMS-WP6. Należy pamiętać, że podłączenie elektryczne powinno zostać wykonane przez uprawnionego elektromontera.

 

Mechanizm WMS-WP6 z blokadą zaopatrzony jest w 4 przewody: fazowy, ochronny, do sterowania palnikiem oraz do włączenia dodatkowego urządzenia. W tym przypadku jest to „lampa z buczkiem”. W sytuacji gdy poziom wody spadnie pływak znajdujący się wewnątrz wyłączy palnik oraz włączy dodatkowe urządzenie sygnalizujące o niebezpieczeństwie. Pozwoli to uniknąć poważnych konsekwencji związanych z przegrzaniem wymiennika źródła ciepła, a to może prowadzić do jego zepsucia.

 

 

Montaż

 

Oto kilka istotnych wskazówek jak prawidłowo zamontować WMS-WP6 w instalacji:

  • Należy montować w pozycji pionowej.

  • Pompa nie może wywierać żadnego wpływu na pływak urządzenia np. poprzez wytwarzanie silnego nadciśnienia czy podciśnienia.

  • Należy montować tak, aby główny przepływ medium nie przechodził przez urządzenie.

  • Nie należy montować przed zaworem mieszającym.

  • Poziom minimalny zadziałania alarmu musi znajdować się około 100 mm powyżej najwyższej części kotła.

  • Nie dopuszcza się stosowania zaworów ani innych urządzeń odcinających, które mogłyby zakłócić lub uniemożliwić niezawodne działanie czujnika niskiego poziomu wody.

 

 

WPS-WP6 - Afriso

WMS-WP6. Dokupując dwa śrubunki możemy połączyć WMS-a z instalacją bez spawania.

 

Oba dostępne WMS-y zarówno z blokadą jak i bez blokady występujące w ofercie AFRISO wyposażone są w króćce do przyspawania. Należy pamiętać, aby nie spawać króćców, które są podłączone do WMS, ponieważ może to doprowadzić do odkształcenia się pływaka wykonanego z tworzywa sztucznego. Najpierw należy wykręcić króćce, przyspawać je do instalacji, a dopiero później wkręcić na czujnik.

 

 

Korzyści

 

Zamontowanie urządzenia WPS-WP6 nie tylko pozwoli spełnić wymogi prawne obowiązujące w naszym kraju, ale również nie doprowadzi do bardzo kosztownej naprawy wymiennika ciepła. Jest to zazwyczaj spowodowane właśnie zbyt małym poziomem medium grzewczego w instalacji.

Zachęcamy do obejrzenia filmu poradnikowego w którym przedstawiamy w jaki sposób zabezpieczyć źródło ciepła przed zbyt niskim poziomem wody w instalacji z wykorzystaniem czujnika WMS.
 


 
Kontakt w sprawie produktów:

AFRISO sp. z o.o.
tel. 32 330 33 55
www: www.afriso.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

Zakup kotła c.o. to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego... ¬ więcej...

 
Bezpieczny metalowy przewód przyłączeniowy do gazu WZ

Bezpieczny metalowy przewód przyłączeniowy do gazu WZ

Instalacja gazowa w domu wymaga rozwiązań bezpiecznych i sprawdzonych. Łatwy montaż... ¬ więcej...

 
Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Użytkowanie aplikacji mobilnych oferowanych przez Junkers-Bosch gwarantuje łatwiejszą... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet