zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

GlenDimplex

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Jak zabezpieczyć kocioł przed zniszczeniem?

aktualizacja: 29-01-2018, 07:40 – artykuł promocyjny


Zamontowanie urządzenia WPS-WP6 nie tylko pozwoli spełnić wymogi prawne obowiązujące w naszym kraju, ale również nie doprowadzi do bardzo kosztownej naprawy wymiennika ciepła. Jest to zazwyczaj spowodowane zbyt małym poziomem medium grzewczego w instalacji.

Z wyjątkiem instalacji z elektrodowymi źródłami ciepła lub wtórnych obwodów ogrzewczych z wymienników ciepła - wszystkie zamknięte instalacje centralnego ogrzewania ze źródłem ciepła o mocy powyżej 300 kW - powinny być wyposażone w urządzenia zabezpieczające przed wzrostem temperatury powierzchni grzewczych w kotle. Jest to zgodne z normą PN-EN 12828 dotyczącą projektowania wodnych instalacji centralnego ogrzewania.

W przypadku mechanizmów wyposażonych w źródło ciepła o mocy mniejszej, niż 300 kW, a w szczególności gdy źródło ciepła zlokalizowane jest wyżej, niż większość grzejników wtedy także należy montować ogranicznik poziomu wody lub inne zoptymalizowane urządzenie.

Dostępne w portfolio AFRISO urządzenie WMS-WP6 jest elektromechanicznym czujnikiem niskiego poziomu wody z pływakiem do zamkniętych instalacji grzewczych. Ma za zadanie chronić palnik przed spadkiem poziomu wody i brakiem przepływu medium grzewczego. Jeśli poziom wody spadnie poniżej minimum pływak uruchamia przełącznik, który odcina zasilanie kotła. Mechanizm zabezpieczający (blokada) uniemożliwia ponowne samoczynne jego uruchomienie. Dźwignia kontrolna umożliwia przesunięcie pływaka w dół, aby zasymulować stan alarmowy. Wersja WMS-WP6 bez blokady przeznaczona jest do odblokowania urządzenia zdalnie z szafy sterującej. Dodatkowo, podczas wywołania stanu alarmowego WMS-WP6 ma możliwość włączenia dodatkowego urządzenia np. lampy z buczkiem by zasygnalizować sygnałem świetlnym oraz dźwiękowym o możliwym przecieku na instalacji.

 

Podłączenie elektryczne

WPS-WP6 - Afriso

WMS-WP6. Należy pamiętać, że podłączenie elektryczne powinno zostać wykonane przez uprawnionego elektromontera.

 

Mechanizm WMS-WP6 z blokadą zaopatrzony jest w 4 przewody: fazowy, ochronny, do sterowania palnikiem oraz do włączenia dodatkowego urządzenia. W tym przypadku jest to „lampa z buczkiem”. W sytuacji gdy poziom wody spadnie pływak znajdujący się wewnątrz wyłączy palnik oraz włączy dodatkowe urządzenie sygnalizujące o niebezpieczeństwie. Pozwoli to uniknąć poważnych konsekwencji związanych z przegrzaniem wymiennika źródła ciepła, a to może prowadzić do jego zepsucia.

 

 

Montaż

 

Oto kilka istotnych wskazówek jak prawidłowo zamontować WMS-WP6 w instalacji:

  • Należy montować w pozycji pionowej.

  • Pompa nie może wywierać żadnego wpływu na pływak urządzenia np. poprzez wytwarzanie silnego nadciśnienia czy podciśnienia.

  • Należy montować tak, aby główny przepływ medium nie przechodził przez urządzenie.

  • Nie należy montować przed zaworem mieszającym.

  • Poziom minimalny zadziałania alarmu musi znajdować się około 100 mm powyżej najwyższej części kotła.

  • Nie dopuszcza się stosowania zaworów ani innych urządzeń odcinających, które mogłyby zakłócić lub uniemożliwić niezawodne działanie czujnika niskiego poziomu wody.

 

 

WPS-WP6 - Afriso

WMS-WP6. Dokupując dwa śrubunki możemy połączyć WMS-a z instalacją bez spawania.

 

Oba dostępne WMS-y zarówno z blokadą jak i bez blokady występujące w ofercie AFRISO wyposażone są w króćce do przyspawania. Należy pamiętać, aby nie spawać króćców, które są podłączone do WMS, ponieważ może to doprowadzić do odkształcenia się pływaka wykonanego z tworzywa sztucznego. Najpierw należy wykręcić króćce, przyspawać je do instalacji, a dopiero później wkręcić na czujnik.

 

 

Korzyści

 

Zamontowanie urządzenia WPS-WP6 nie tylko pozwoli spełnić wymogi prawne obowiązujące w naszym kraju, ale również nie doprowadzi do bardzo kosztownej naprawy wymiennika ciepła. Jest to zazwyczaj spowodowane właśnie zbyt małym poziomem medium grzewczego w instalacji.

Zachęcamy do obejrzenia filmu poradnikowego w którym przedstawiamy w jaki sposób zabezpieczyć źródło ciepła przed zbyt niskim poziomem wody w instalacji z wykorzystaniem czujnika WMS.
 


 
Kontakt w sprawie produktów:

AFRISO sp. z o.o.
tel. 32 330 33 55
www: www.afriso.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Pulsator w walce o Czyste Powietrze

Pulsator w walce o Czyste Powietrze

Zbliża się nowy rok, a co za tym idzie kolejne edycje programów mających... ¬ więcej...

 
Ergonomiczny kocioł Hydra Compakt

Ergonomiczny kocioł Hydra Compakt

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania spełniające wymagania określane jako V... ¬ więcej...

 
Palnik na pellet zamiast nowego kotła? Zobacz jak to działa!

Palnik na pellet zamiast nowego kotła? Zobacz jak to działa!

Po zainstalowaniu palnika na pellet do tradycyjnego kotła, jego obsługa staje się... ¬ więcej...

 All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet