Junkers - patron


Wybór naczynia przeponowego i akcesoriów

aktualizacja: 15-12-2017, 12:34 – artykuł promocyjny


Naczynia przeponowe to rowiązania, które odpowiadają za stabilizację ciśnienia w instalacjach c.o., c.w.u. oraz solarnych.

W konstrukcji każdego typowego przeponowego naczynia wzbiorczego wyróżnić można część gazową oraz wodną. Istotną rolę odgrywa szczelna membrana wykonana z elastycznego tworzywa. Naczynie wzbiorcze ma również zawór wstępnego ładowania, komorę powietrzną pod wstępnym ciśnieniem oraz podłączenie cieczy.

 

Jak działa naczynie wzbiorcze w instalacji c.o.?

 

Zasada działania typowego naczynia wzbiorczego działającego w instalacji c.o. jest prosta. Wzrost temperatury cieczy powoduje zwiększenie jej objętości - w efekcie czynnik roboczy napełnia membranę. Ciecz zwiększa swoją objętość do momentu osiągnięcia maksymalnej temperatury roboczej i wypełnienia przez membranę dużej części zbiornika. Przy spadku temperatury zmniejsza się objętość cieczy, a zaś pod wpływem ciśnienia powietrza ciecz wypływa ze zbiornika do instalacji do momentu, aż membrana osiągnie swoją początkową objętość.

 

Jak wybrać?

 

Wybór przeponowego naczynia wzbiorczego pod względem parametrów hydraulicznych najlepiej powierzyć fachowcom. Proces prawidłowego doboru powinien bowiem uwzględnić wymagania normy PN-EN 12828:2013 „Instalacje ogrzewcze w budynkach. Projektowanie wodnych instalacji centralnego ogrzewania”.

Dokument ten jest szczególnie ważny dla projektantów i instalatorów, bowiem reguluje zasady projektowania instalacji c.o. łącznie z odpowiednimi zabezpieczeniami przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w instalacji. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w załączniku D normy.

Jako najważniejsze cechy i parametry naczyń wymienia się maksymalne ciśnienie pracy (np. 8 bar), ciśnienie wstępne (np. 1,5 bar), temperaturę pracy (np. -10°C -100°C), rodzaj membrany (np. EPDM, wymienna) oraz kolor (np. RAL 3000).

W instalacjach c.w.u. naczynie wzbiorcze montuje się na zasilaniu zasobnika c.w.u. Jeżeli instalacja nie ma reduktora lub wykorzystuje hydrofor, to ciśnienie wstępne nie powinno przekraczać 0,5 bara w odniesieniu do minimalnego możliwego ciśnienia w instalacji. Z kolei, gdy w instalacji przewidziano reduktor, ciśnienie wstępne musi mieć wartość o 0,2 bara niższą w porównaniu z nastawą reduktora.

Instalacje solarne wyposaża się również w przeponowe naczynia wzbiorcze, które chronią instalację przed wzrostem ciśnienia na skutek wzrostu temperatury w kolektorach.

 

Przeponowe naczynia wzbiorcze firmy FERRO

 

Wybierając przeponowe naczynie wzbiorcze, warto skorzystać z produktów firmy FERRO. Producent oferuje odpowiednie rozwiązanie w zależności od zastosowania i potrzeb instalacyjnych.

Naczynia wzbiorcze do instalacji c.o. mają kolor czerwony. Dostępne są w dwóch wersjach - wiszącej oraz stojącej. W miejscach o ograniczonej przestrzeni sprawdzą się naczynia płaskie w kształcie koła lub prostokąta. Kolor niebieski mają naczynia przeznaczone do instalacji c.w.u.

naczynie wzbiorcze do instalacji conaczynie wzbiorcze do instalacji conaczynie wzbiorcze do instalacji cwunaczynie wzbiorcze do instalacji cwu

Natomiast solarne naczynia wzbiorcze firmy FERRO mają kolor biały. Dostępne są w wersji wiszącej oraz stojącej. Parametry techniczne typowego naczynia solarnego to rodzaj medium (np. roztwór 50% glikolu), maksymalne ciśnienie pracy (np. 10 bar), temperatura pracy (np. -10°C - 140°C), a także rodzaj membrany (np. EPDM HT, wymienna) oraz kolor (np. RAL 9010).

naczynie wzbiorcze do instalacji solarnenaczynie wzbiorcze do instalacji solarne

Warto również zadbać o odpowiednie akcesoria do naczyń: taśmy mocujące, dzięki którym naczynie o pojemności do 35 l można zamocować szybko i stabilnie, a także szybkozłącza 3/4" znacznie ułatwiające podłączenie i obsługę naczyń. Ich główną zaletą jest to, że nie trzeba opróżniać instalacji w przypadku konieczności odłączenia naczynia. Oprócz tego oferowane są części zamienne w postaci membran, kołnierzy i zaworów do nabijania.

 

Kontakt w sprawie produktów:

Ferro S.A.
tel. (12) 256 21 00
www: www.ferro.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
KELLER typ CRS25 - nowa pompa obiegowa wody pitnej

KELLER typ CRS25 - nowa pompa obiegowa wody pitnej

KELLER CRS25 to najnowsze rozwiązanie w ofercie Grupy SBS, które dedykowane... ¬ więcej...

 
TacoSetter Inline - nowe wersje klasycznego zaworu

TacoSetter Inline - nowe wersje klasycznego zaworu

Firma Taconova, chcąc zapewnić instalatorom jeszcze większą możliwość wyboru... ¬ więcej...

 
Armatury instalacyjna i grzewcza FERRO - sprawdź nowości

Armatury instalacyjna i grzewcza FERRO - sprawdź nowości

FERRO od 25 lat dostarcza rozwiązania z zakresu armatury sanitarnej, instalacyjnej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj