oświetlenie przemysłowe i komercyjne Miloo Electronics


Oświetlenie schodów i ciągów komunikacyjnych

aktualizacja: 28-02-2020, 09:11 – artykuł promocyjny


Prawidłowe oświetlenie na schodach zwiększa bezpieczeństwo poruszania się i zmniejsza ryzyko wypadków. W przypadku ciągów komunikacyjnych ułatwia orientację i jest wizytówką lokalu. Co więcej hole i korytarze  to obszary o małym potencjale aranżacyjnym, dlatego dobór światła może okazać się jedyną dekoracją tej przestrzeni. Zarówno na schodach, jak i w ciągach światło powinno być przewodnikiem ułatwiającym dotarcie do celu osobom z zewnątrz, które słabo znają topografię budynku. Dobre oświetlenie stanie się zatem wizytówką firmy i wpłynie na pierwsze wrażenie osób ją odwiedzających.

fot.: Es-System

Strefa komunikacji oraz klatka schodowa to obszary najczęściej pozbawione dopływu światła naturalnego. Doświetlenie ich światłem sztucznym jest zatem konieczne. Do tego dochodzi kwestia zaprowadzenia ładu w przestrzeni potencjalnej ewakuacji w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych. Ciągi komunikacyjne muszą zatem posiadać także dobrze widoczne tablice informacyjne co do kierunku ewakuacji.


fot.: Trilux

 

Energooszczędne oświetlenie i normy związane z oświetleniem stref komunikacji w budynku

 

Dla względów bezpieczeństwa hol, korytarz, klatka schodowa często pozostają stale oświetlone co wiąże się ze sporym zużyciem energii. Aby oszczędności nie wiązały się z pogorszeniem warunków bezpieczeństwa warto wybierać do tego typu przestrzeni źródła zasilane diodami LED, które mają znacznie dłuższą żywotność, a do tego potrzebują mniej energii by dać porównywalne parametry świetlne. 


fot.: HSK Ledy

 

Hol i recepcja

 

Ta przestrzeń wymaga jasnego i przyjemnego dla oka światła, które pomoże łatwo i szybko przyzwyczaić się oku do oświetlenie sztucznego. Najlepiej sprawdzi się zatem oświetlenie bez olśnień, które nie rzuca niepotrzebnych cieni na twarze osób witających nas w firmie. W aranżacji warto uwzględnić przyjazną i zachęcającą atmosferę, która ułatwi orientację w strukturze pomieszczenia, a nawet pokieruje interesanta dalej.

fot.: Es-System - zróżnicowanie oświetlenia w przestrzeni recepcji pozwala wykorzystać wszelkie zalety pomieszczenia oraz zróżnicować oświetlenie w zależności od pory dnia i pogody

 

Korytarz

 

Sposób oświetlenia wybiera indywidualnie zarządca budynku, jednak jego jakość jest określona przepisami i tak zgodnie z normami ciągi komunikacyjne potrzebują natężenia światła od 100 do 150 luxów w dzień oraz 50 – 80 luxów nocą.

fot.: Es-System

Korytarze to miejsca, gdzie warto zainstalować oświetlenie led z czujnikiem ruchu. Pozwoli to uniknąć marnowania energii, a zapewni dobry poziom bezpieczeństwa.

fot.: LUG - LUGSTAR PREMIUM LED to dekoracyjna oprawa typu downlight do zabudowy w sufitach podwieszanych, daje możliwość sterowania natężeniem oświetleniaOprawy downlight wbudowywane są w sufit i stanowią niewielki punkt z możliwością skierowania światła w dół. To jeden z najczęściej wybieranych typów opraw do przestrzeni o charakterze handlowym oraz w biurowcach. Taki sposób oświetlenia sprawia wrażenie przyjemnego nastroju wewnątrz a pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, co na korytarzach ma duże znaczenie. Jest to dyskretne, niemęczące oczu źródło wprowadzające nastrojowe rozjaśnienie.

 

Klatka schodowa

 

Klatki schodowe mogą być oświetlone jasnym pobudzającym światłem lub nieco bardziej zgaszonym dającym poczucie bezpieczeństwa, ale zapewniającym też dyskrecję. Tu szczególnie polecane są oprawy sufitowe typu plafoniery, które można zlicować z powierzchnią sufitu oraz lampy akcentujące montowane, np. w stopniach lub balustradzie. Oświetlenie może się wzajemnie uzupełniać lub być stosowane zamiennie.

fot.: Es-System

fot.: HSK Ledy - oprawy na korytarz i klatkę schodową zostały wykonane na specjalne zamówienie, tak by wizualnie idealnie pasowały do elementów wystroju wnętrza, co podkreślą spójną całość wizji architektonicznej tego hoteluNa klatkach schodowych bardzo dobrze prezentują się również oprawy ścienne montowane tuż nad stopniem. Sposób oraz miejsce ich montażu sprawiają, że poszczególne schodki są doskonale oświetlone, a przy wchodzeniu po schodach to właśnie pod nogi patrzymy najczęściej.

Oprawy Tango

fot.: Smartlight                                      fot.: Aurora


Listwy LED, które można dopasować na indywidualne zamówienie do każdego projektu to kolejny sposób na ciekawe oświetlenie samych schodów. Listwy monotowane pod stopniem rzucają delikatne światło, które nie razi i nie powoduje olśnienia. A jak wiadomo technologia LED jest też najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w dziedzinie dostępnych źródeł światła.

fot.: Soled - oświetlenie led wkomponowane w schody

 

Inteligentne oświetlenie

 

Oszczędność energii możliwa jest przy wykorzystaniu czujek zmierzchowych, mikrofalowych lub na podczerwień, które zapalą i zgaszą światło automatycznie w razie potrzeby. Bardziej zaawansowany, a tym samym komfortowy jest system DALI (ang. Digital Addressable Lighting Interface). Działa on cyfrowo i służy do sterowania oświetleniem - od pojedynczych opraw oświetleniowych po cały system, który podłączony jest do urządzeń peryferyjnych lub komputera za pomocą dodatkowego przewodu dwużyłowego. Dopasowanie natężenia światła względem oświetlenia naturalnego docierającego do konkretnego pomieszczenia to główne założenia systemów inteligentenego sterowania oświetleniem w biurach i lokalach użytkowych, które można znaleźć w ofercie producentów oświetlenia.

 

Oświetlenie awaryjne

 

W budynkach przeznaczonych na pobyt dużej ilości osób, hole, korytarze oraz klatki schodowe powinny być wyposażone również w sygnalizację awaryjną informującą o drogach ewakuacji. W tym celu najlepiej wykorzystać oprawy z piktogramem.

fot.: Onninen - oprawy awaryjne Awex 

MASZ PYTANIA – SKONTAKTUJ SIĘ Z FIRMAMI Z BRANŻY oświetlenie przemysłowe i komercyjne

 

 

Szukasz oświetlenia do domu - zobacz koniecznie

 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Es-System, Soled, Smartlight, Aurora, LUG Light Factory, Trilux, HSK Ledy, Onninen


Zobacz także
Oświetlenie dezynfekcyjne HSK UV-Care

Oświetlenie dezynfekcyjne HSK UV-Care

Ultrafiolet od wielu dekad jest uznaną metodą dezynfekcji. Teraz jednak, w obliczu... ¬ więcej...

 
Przemysłowe oprawy oświetleniowe I-Valo

Przemysłowe oprawy oświetleniowe I-Valo

Oprawy oświetleniowe przemysłowe firmy I-Valo skonstruowano ze szczególnym... ¬ więcej...

 
Kompaktowa oprawa DANI od I-Valo

Kompaktowa oprawa DANI od I-Valo

DANI to kompaktowa oprawa LED z aluminiową ramą do celów oświetlenia ogólnego,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet