Czyste powietrze na halach produkcyjnych

NTS Energy


Pompy ciepła - zasady działania, rodzaje, najważniejsze parametry

artykuł promocyjny


Energia odnawialna coraz częściej traktowana jest już nie w kategoriach trendu, ale elementu koniecznego, optymalizującego zużycie energii. W tym celu warto zapoznać się z ofertą marki KELLER.

 

Jakie są zasady działania pomp ciepła?

 

Każda pompa ciepła, bez względu na to w jakim systemie pracuje, działa w podobny sposób. Za każdym razem wykorzystywane są tu bowiem podstawowe zjawiska fizyczne. Czynnikami roboczymi w omawianych urządzeniach są substancje w formie gazowej. Gdy dochodzi do sprężenia gazu, jego temperatura proporcjonalnie wzrasta. Kiedy zaś gaz rozprężamy (zwłaszcza w chwili przejścia czynnika z formy płynnej do gazowej), pochłonięte zostają spore ilości ciepła pochodzącego z otoczenia. Jak nie trudno się zatem domyśleć, kluczowym elementem każdej pompy ciepła jest sprężarka. To dzięki niej omawiany czynnik grzewczy (którym może być R134a, czyli jedna z wysokowydajnych mieszanek gazowych) krąży wewnątrz pompy ciepła. Gdy gaz paruje – odbiera ciepło z otoczenia i skraplając się przekazuje je do instalacji grzewczej.

 

Keller HPKeller HP 265

 

System pracy pomp ciepła

 

Zależnie od tego, jakie jest źródło, z którego dana pompa odbiera ciepło (czyli jej tzw. źródło dolne), omawiane urządzenia dzielimy m.in. na:

  • pompy ciepła gruntowe – wykorzystujące geotermalną energię skumulowaną w gruncie;
  • pompy ciepła powietrze/woda – wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego, które zasila wodną instalację c.o. Takimi urządzeniami są np. pompy ciepła Keller HP 255 i 305;
  • pompy ciepła powietrze/powietrze – wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego, które trafia do instalacji powietrznego ogrzewania, zapewniającej nadmuch ciepłego powietrza do pomieszczeń;
  • pompy ciepła korzystające z energii hydrotermalnej – wykorzystujące energię hydrotermalną skumulowaną w wodach podziemnych, powierzchniowych lub morskich.

 

Najważniejsze parametry pomp ciepła, czyli COP i SCOP

 

Podstawowym parametrem pracy pomp ciepła jest współczynnik wydajności COP (coefficient of performance). Wylicza się go w oparciu o normę EN 255-3 (A20W55). Określa on stosunek ilości energii cieplnej do ilości włożonej energii elektrycznej w jednym określonym punkcie pracy układu grzewczego. Mówiąc inaczej: to stosunek ilości dostarczanego ciepła do ilości energii (najczęściej elektrycznej), którą zużyła pompa w trakcie danego punktu pracy. Im współczynnik COP jest wyższy, tym do otrzymania takiej samej ilości ciepła potrzeba mniej energii będącej bezpośrednim kosztem dla użytkownika. Słowem: im wyższe COP, tym tańsza w eksploatacji jest pompa. Kolejny ważny parametr pomp ciepła to sezonowy współczynnik wydajności SCOP (seasonal coefficient of performance), który odnosi się do całego sezonu grzewczego. SCOP to więc stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w trakcie całego sezonu do energii elektrycznej zużytej przez pompę w tym samym sezonie. Podobnie jak przy COP – im wyższa wartość omawianego parametru, tym większa oszczędność energii. SCOP wylicza się w oparciu o normy PN-EN 14825 i PN-EN 12309-2.
 

Kontakt w sprawie produktów:

SBS Sp. z o.o.
tel. 42/663 54 00
www: www.grupa-sbs.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook