gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

GlenDimplex

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system
Imers


Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

NTS Energy


Pompy ciepła - zasady działania, rodzaje, najważniejsze parametry

aktualizacja: 09-11-2017, 08:59 – artykuł promocyjny


Energia odnawialna coraz częściej traktowana jest już nie w kategoriach trendu, ale elementu koniecznego, optymalizującego zużycie energii. W tym celu warto zapoznać się z ofertą marki KELLER.

 

Jakie są zasady działania pomp ciepła?

 

Każda pompa ciepła, bez względu na to w jakim systemie pracuje, działa w podobny sposób. Za każdym razem wykorzystywane są tu bowiem podstawowe zjawiska fizyczne. Czynnikami roboczymi w omawianych urządzeniach są substancje w formie gazowej. Gdy dochodzi do sprężenia gazu, jego temperatura proporcjonalnie wzrasta. Kiedy zaś gaz rozprężamy (zwłaszcza w chwili przejścia czynnika z formy płynnej do gazowej), pochłonięte zostają spore ilości ciepła pochodzącego z otoczenia. Jak nie trudno się zatem domyśleć, kluczowym elementem każdej pompy ciepła jest sprężarka. To dzięki niej omawiany czynnik grzewczy (którym może być R134a, czyli jedna z wysokowydajnych mieszanek gazowych) krąży wewnątrz pompy ciepła. Gdy gaz paruje – odbiera ciepło z otoczenia i skraplając się przekazuje je do instalacji grzewczej.

 

Keller HPKeller HP 265

 

System pracy pomp ciepła

 

Zależnie od tego, jakie jest źródło, z którego dana pompa odbiera ciepło (czyli jej tzw. źródło dolne), omawiane urządzenia dzielimy m.in. na:

  • pompy ciepła gruntowe – wykorzystujące geotermalną energię skumulowaną w gruncie;
  • pompy ciepła powietrze/woda – wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego, które zasila wodną instalację c.o. Takimi urządzeniami są np. pompy ciepła Keller HP 255 i 305;
  • pompy ciepła powietrze/powietrze – wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego, które trafia do instalacji powietrznego ogrzewania, zapewniającej nadmuch ciepłego powietrza do pomieszczeń;
  • pompy ciepła korzystające z energii hydrotermalnej – wykorzystujące energię hydrotermalną skumulowaną w wodach podziemnych, powierzchniowych lub morskich.

 

 

Najważniejsze parametry pomp ciepła, czyli COP i SCOP

 

Podstawowym parametrem pracy pomp ciepła jest współczynnik wydajności COP (coefficient of performance). Wylicza się go w oparciu o normę EN 255-3 (A20W55). Określa on stosunek ilości energii cieplnej do ilości włożonej energii elektrycznej w jednym określonym punkcie pracy układu grzewczego. Mówiąc inaczej: to stosunek ilości dostarczanego ciepła do ilości energii (najczęściej elektrycznej), którą zużyła pompa w trakcie danego punktu pracy. Im współczynnik COP jest wyższy, tym do otrzymania takiej samej ilości ciepła potrzeba mniej energii będącej bezpośrednim kosztem dla użytkownika. Słowem: im wyższe COP, tym tańsza w eksploatacji jest pompa. Kolejny ważny parametr pomp ciepła to sezonowy współczynnik wydajności SCOP (seasonal coefficient of performance), który odnosi się do całego sezonu grzewczego. SCOP to więc stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w trakcie całego sezonu do energii elektrycznej zużytej przez pompę w tym samym sezonie. Podobnie jak przy COP – im wyższa wartość omawianego parametru, tym większa oszczędność energii. SCOP wylicza się w oparciu o normy PN-EN 14825 i PN-EN 12309-2.
 

Kontakt w sprawie produktów:

SBS Sp. z o.o.
tel. 42/663 54 00
www: www.grupa-sbs.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Pierwsza pompa ciepła firmy SAS

Pierwsza pompa ciepła firmy SAS

Pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność wśród inwestorów... ¬ więcej...

 
Czyste powietrze z Ecodan

Czyste powietrze z Ecodan

Program ”Czyste powietrze” rozpoczął się we wrześniu 2018. Dzięki... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła do zastosowań komercyjnych i domowych

Pompy ciepła do zastosowań komercyjnych i domowych

Oszczędne gospodarowanie energią, poszanowanie środowiska przyrodniczego oraz komfortowa,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet